Dodano: 2016-05-12

Fitness wczoraj i dziś. Jak zmieniało się podejście? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Zdrowie i aktywny wypoczynek są co raz popularniejsze. Dlatego nie zastanawiajcie się i ruszajcie na fitness! Określenie FITNESS jest nam dobrze znane, ale czy na pewno? Tak naprawdę kojarzy nam się z dreptaniem po podeście do ćwiczeń, a najszybsze rezultaty ćwiczeń to zakwasy następnego dnia.

Fitness w rzeczywistości

Przede wszystkim nie możemy ograniczać się do samego przetłumaczenia słowa fit (z ang.: zdrowy, sprawny fizycznie, silny), gdyż to nie wszystko. Fitness to dążenie do zaspokojenia samego siebie, swojej sprawności fizycznej jaki i duchowej. W fitnessie nie chodzi tylko o to, aby tak jak na siłowni wycisnąć siódme poty i wyjść padniętym. Tu zajęcia są tak przygotowane, aby pod koniec przy relaksującej muzyce po ćwiczeniach poczuć odprężenie. Nie zapominajmy, że fitness wywodzi się od aerobiku (ang. aeros - powietrze, bíos - życie), który, jak sama nazwa mówi, polega na dostarczaniu organizmowi tlenu dzięki ćwiczeniom. Fitness natomiast to szersza forma aerobiku bardziej dostosowana do oczekiwań i możliwości uczestników.

Jak to się zaczęło?

Droga narodzin tego sportu była bardzo długa. Zaczynijmy od lat 60., kiedy to dr Keneth Cooper opracował trening wytrzymałościowy. Miał on na celu poprawić kondycję, wzmocnić układ krążenia oraz pokazać, że sprawność fizyczna to nie tylko wzmacnianie mięśni. Do ścieżki historii dołączyła Jane Fonda, wprowadzając do aerobiku muzykę oraz modę (opaski na głowę, getry itp.), a przede wszystkim rozgłos medialny. Ludzie mogli uprawiać sport również przed telewizorami. W latach 80. zaczęły się pojawiać pierwsze krytyki związane z kontuzjami wywołane aerobikiem. Na szczęście Karen Voight właścicielka pierwszego centrum fitness w USA zastosowała choreografię, przez co zmniejszyła obciążenie stawów. Wprowadziła również obowiązek na instruktorów, aby pilnowali swoich podopiecznych, nadzorując wykonywane przez nich ćwiczenia. Tak oto narodził się po 20 latach doskonalenia - fitness.

Nie mylmy pojęć!

Obecnie fitness przyjął wiele form z zakresu cardio i muscle.

  • Cardio za główny cel przyjął sobie wzmocnienie układu krążenia, czyli prace aerobową (tlenową, wspomagającą układ krążenia wydzielając, endrofiny oraz poprawiając nasz system limfatyczny usuwający wiele toksyn) w której niezwykle ważna jest choreografia.
  • Muscle wzmacnia mięśnie, wykorzystuje w przeciwieństwie do cardio jak najmniej przestrzeni, zastępując to odpowiednimi przyrządami do ćwiczeń. I tu musimy pamiętać, że nie chodzi o to, aby zwiększyć mięśnie, lecz ich siłę i wytrzymałość.

Oczywiście możliwe są i również formy mieszane.

 polecamy fitness niemal każdemu

Kto może uprawiać fitness?

  • dzieci - coraz częściej spotykamy się z problemami otyłości wśród swoich pociech. Aby tego uniknąć, w szkołach wprowadzono akcję "Zdrowa żywność", natomiast poza szkołą fitness kluby oferują zajęcia specjalnie przygotowane dla dzieci łącząc zabawę z aktywnym i zdrowym spędzaniem wolnego czasu;
  • kobiety z dziećmi - każda kobieta po porodzie marzy o odzyskaniu swojej dawnej figury, jednak maluchy zarazem potrzebują nieustannej uwagi. Teraz można spokojnie ćwiczyć, gdy obok na sali bawią się ze sobą dzieci wciąż pod czujnym okiem mam;
  • starsi - niekiedy wykonanie pewnych ćwiczeń stwarza nam problemy, co niekoniecznie jest wynikiem starości i siły, a zaniedbaniem i odzwyczajeniem się od ruchu. Regularny trening sprawia dłuższą funkcjonalność fizyczną. A im więcej jesteśmy w stanie zrobić tym bardziej wzrasta nasze samopoczucie. Ponadto seniorzy mogą cieszyć się zajęciami takimi jak np. "zdrowy kręgosłup".

Zdrowie i aktywny wypoczynek stają się co raz popularniejsze. Dlatego nie zastanawiajcie się i ruszajcie na fitness.

Co sprawia, że ćwiczenia fitness pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie?

Podczas ćwiczeń mamy chwilę dla siebie, nie myślimy o swoich osobistych problemach, rozładowujemy napięcie i czujemy się zadowoleni, widząc efekty zajęć. Czujemy się pewniejsze siebie i powoli zanika samokrytyka. Mamy możliwość spędzania czasu z nowymi lub już zaprzyjaźnionymi ludźmi. Czując w sobie kondycję i energię, czujemy, że możemy wszystko.

Jak fitness wpływa na nasze ciało?

Nasze mięśnie stają się silne i wytrzymałe. Krew nabiera większej gęstości. Mamy możliwość wprowadzenia ruchu do swojego trybu życia, jesteśmy bardziej gibcy, a nasze stawy są bardziej stabilne - tak jak i wiązadła, które się wzmocniły. Poruszanie staje się o wiele łatwiejsze. Ale co ważniejsze pozwalamy organizmowi przyswajać tlen poprzez ćwiczenia aerobowe, zmniejszamy tętno spoczynkowe, ciśnienie tętnicze we krwi oraz poziom cholesterolu. Zmniejszamy ryzyko osteoporozy, raka jelita grubego, cukrzycy. Oczywiście też zmniejszamy ilość tkanki tłuszczowej, zwiększamy redukcje i kontrolę wagi oraz przemianę materii w spoczynku. Również o wiele lepiej śpimy. Rynek daje nam mnóstwo ofert, przyrządów, zestawów czy też tabletek zapewniających szybkie i łatwe schudnięcie. Nie dajmy się nabrać, to są jedynie "wspomagacze". Tak naprawdę nikt za nas nie schudnie w zdrowy i naturalny sposób. Na swoje ciało pracujesz sama, pamiętaj. Od samego czytania nie zdziałasz cudów. Więc ćwicz!

 

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane