Dodano: 2015-12-08

Dlaczego joga i czym jest joga? Przekonaj się Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

„Dlaczego joga i czym jest joga?” – przeróżne wersje tego pytania i odpowiedzi na nie można znaleźć w: internecie, w radiu, w prasie i telewizji, często takie pytanie zadaje nauczyciel hatha-jogi na pierwszych zajęciach. Joga stała się bardzo popularna wraz z rozwojem ruchu fitnessowego i upowszechnieniem zasad zdrowego stylu życia. W takim wypadku warto przybliżyć jej wyznaczniki i korzyści, jakie odniesiemy z ćwiczeń. Dlaczego warto spróbować ćwiczeń jogi?

 

Joga na wszelkie smutki i niedomagania

Nikt już nie pyta dlaczego fitness i czym jest fitness. Znamy definicję: czytelną, jasną, jednoznaczną - to ćwiczenia fizyczne, które zapewniają zdrowie, urodę i dłuższą młodość ciału, mogą być aktywną formą spędzania wolnego czasu i kulturą rozrywki. Termin jak najbardziej współczesny i europejski. A jogę z natury elastyczną i cierpliwą coraz częściej możemy wypatrzeć w gęstej mapie fitness klubów. Hinduska, prastara wiedza zebrana i opisana w „Jogasutrach” przez Patandżalego ok. I w p.n.e – V w n.e,  jednym zdaniem: "joga powstrzymaniem zjawisk świadomości”. I mimo że ta reguła obowiązuje od ok. 2000 lat, nigdy jeszcze nie usłyszałam: "chcę ćwiczyć asany, ponieważ prowadzą do rozwijania świadomości w celu doświadczenia jedności”. Wynika to z różnic w sposobie rozumienia świata. Jak w takim razie doszło do tego, że świat europejski na dobre zakochał się w jodze?

 joga to świetna metoda wzmocnienia ciała

Masz potrzebę poukładania życia? Zacznij od jogi!

W Hinduizmie człowiek nie jest „panem stworzenia” ani nawet „zwieńczeniem boskiego dzieła”. Jest częścią natury, istotnym, nierozerwalnym elementem planety Ziemia i całego kosmosu. Stanowi z nim całość. Dopiero prawidłowo wykonywane asany (figury, które ćwiczymy podczas hatha-jogi) powtarzane systematycznie, z biegiem czasu sprawiają, że umysł, oddech i ciało stapiają się w jedno, tworząc harmonijny, dobrze funkcjonujący system. Praktyczne doświadczanie własnej spójności zazwyczaj staje się nowym eksperymentem w naszym europejskim życiu. I to również jest jogą, kontynuacją wiedzy wielkich mędrców sprzed wielu tysięcy lat, którą zebrał w Jogasutrach Patandżali, stwarzając w ten sposób „pierwszy podręcznik ośmiorakiej ścieżki” do dziś zwanej Radżajogą, gdzie każdy z elementów łączy się z każdym innym i sprawia, że joga na tle przemijających epok, czasów i dziejów jest niezmiennie aktualna i żywa. Rozwija się bez uszczerbku dla odwiecznej wiedzy i doskonale odnajduje się w zachodnim świecie, tworząc dobrą karmę dla całych narodów. Właśnie taka jest joga – dla każdego, także dla Europejczyka, który potrzebuje harmonii i wyciszenia w spieszącym się wszędzie świecie.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane