Dodano: 2015-09-11

Posiłek przed treningiem. Jak powinien wyglądać? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Odpowiednio skomponowany posiłek przed treningiem daje nam energię i zapobiega pojawieniu się denerwującego uczucia głodu. Skład posiłku uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Jak powinien wyglądać posiłek przed treningiem?

Powinien uwzględniać rodzaj i czas wykonywanych ćwiczeń. Nie powinniśmy rozpoczynać ćwiczeń, mając pełny żołądek. Może u nas wywołać to niestrawność, nudności i nieprzyjemne uczucie ciężkości. Grozi nam wtedy też tzw. kolka, która uniemożliwia nam swobodne wykonywanie ruchów. Kiedy w naszym układzie pokarmowym trawiony jest pokarm, to więcej krwi przepływa w okolicy brzucha, a powinna ona krążyć głównie w mięśniach szkieletowych. Odpowiednio ukrwione mięśnie będą wydajniej pracowały, a my później odczujemy zmęczenie.

Trawienie trwa od 1 do 4 godzin. Niestety stanowi kwestię indywidualną, dlatego też sami powinniśmy wyczuć idealny moment, kiedy czujemy, że nasz  żołądek jest już na tyle pusty, że możemy podjąć aktywność fizyczną. Jeśli ćwiczysz rano i brakuje ci czasu na zachowanie odpowiedniej przerwy, to przygotuj sobie płynny koktajl i spożyj go przynajmniej 30 minut wcześniej. Szybciej go strawisz niż posiłek o stałej konsystencji. Ponieważ glukoza stanowi preferowane źródło energii dla mięśni, przed ćwiczeniami powinniśmy spożyć posiłek składający się zarówno z węglowodanów prostych, jak i złożonych. Pierwsze z nich dadzą nam energię na pierwszą część wysiłku, a drugie, rozkładające się wolniej, zapewnią nam siłę na jego drugą część.

posiłek przed treningiem bardzo wpływa na jego jakość

Szybkie koktajle przed ćwiczeniami

  • Jogurt naturalny (1 opakowanie), truskawki (8 szt), mieszanka płatków żytnich i owsianych  (2 łyżki),  banan (pół szt.), awokado (1/3 szt.)
    Kaloryczność - 376 kcal
  • Płatki owsiane (2 łyżki), mleko (1 duża szklanka), orzechy laskowe (1 łyżka), banan (pół szt.), winogrona (kilka szt.)
    Kaloryczność – 327 kcal
  • Płatki owsiane (2 łyżki) prażone na patelni z miodem (1 łyżeczka) i z startym jabłkiem (1 szt.), jogurt naturalny (1 opakowanie)
    Kaloryczność – 297 kcal
  • Płatki żytnie (2 łyżki) prażone na suchej patelni, pestki słonecznika (1 łyżeczka), truskawki (8 szt.), wiśnie (kilka szt.), mleko (1 szklanka)
    Kaloryczność – 248 kcal

Posiłek, którego powinniśmy unikać przed treningiem

Przed ćwiczeniami fizycznymi z pewnością niewskazane będą posiłki obfitujące w tłuszcz. Jest on bardzo powoli trawiony i pozostaje w naszym żołądku przez długi czas. Dlatego też mięso, słodycze, frytki i smażone produkty nie powinny być składową takiego posiłku. Lepiej postawić na produkty, które nie będą nam zalegać w żołądku, skomponowane w lekki posiłek.

Monika Dajkowska-Bichta - dietetyk

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Podobno owoców (szczególnie kwaśnych) nie powinno łaczyć się z mlekiem i produktami mlecznymi. Rowniez owocow kwasnych ze słodkimi. Najlepiej owoce spozywac oddzielnie na pusty żołądek.

Czy autor moze się do tego odnieść?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi