Blog o zdrowiu i żywieniu
Postępowanie w przypadku grzybicy stóp
przez
w dniu 13-04-2017 o godzinie 17:44 (350 Odsłon)
Grzybica występująca na paznokciach to jedna z często występujących chorób dermatologicznych. Obejmuje ona zazwyczaj płytkę paznokcia u stóp, natomiast na paznokciach dłoni pojawia się zdecydowanie rzadziej. Jakie są powody wystąpienia tej choroby i w jaki sposób powinniśmy ją leczyć?
Kto może popaść w chorobę
Grzybicą bardzo szybko można się zainfekować przebywając w rozmaitych miejscach użytku publicznego, w jakich gołe stopy dotykają podłogi, gdzie bytuje grzyb. Grzybicą można zarazić się w następstwie tego na pływalniach, w saunach, a także u kosmetyczki. Grzybica paznokci jest niesamowicie łatwo zaraźliwą chorobą, jeśli w domu ktoś cierpi na to schorzenie, to niezwykle przypuszczalne, że zarażą się nią także pozostali domownicy. Należy uważać również na noszenie skarpetek i obuwia osoby zakażonej grzybicą(Grzybica paznokci - leki bez recepty, przyczyny, objawy, leczenie - Twojmedyk.pl). Osoby, które mają kłopot z poceniem się stóp, w tym także sportowcy zazwyczaj zapadają na tę przypadłość. Wpływ na powstanie grzybicy ma ponadto noszenie niewłaściwego obuwia, w którym stopy systematycznie się pocą, albo w jakich następuje ucisk na palce - właśnie dlatego grzybica najczęściej dotyczy pierwszego bądź ostatniego palca w stopie. Podwyższone ryzyko infekcji występuje u ludzi z otyłością, diabetyków oraz starszych ludzi.
Jak powinno przebiegać leczenie
Leczenie musi następować pod okiem specjalisty dermatologa, w związku z tym konsultacja w gabinecie lekarskim jest niezbędna. Żadnego typu domowe techniki nie zapewnią wyleczenia choroby, nawet jeśli objawy grzybicy znikną po wykorzystaniu jakichś doskonałych specyfików, to grzybica paznokci na nowo powróci, natomiast objawy po nawróceniu choroby mogą być jeszcze w większym stopniu kłopotliwe. W przypadku leczenia medycznego, uznaje się, iż jest to skomplikowany i długofalowy proces, również w tym przypadku realny jest nawrót infekcji - zazwyczaj choroba wraca w ciągu 2 lat od pełnego wyleczenia.
Priorytetem jest przeciwdziałanie, które pozwoli uniknąć zakażenia się tą wymagajacą w leczeniu chorobą. Przede wszystkim powinno się dbać o właściwą czystość stóp, przede wszystkim w miejscach użytku publicznego.
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka