Po pierwsze:
nie należy zakładać i ustalać wagi ciała do jakiej dążymy jeszcze przed rozpoczęciem odchudzania . W większości przypadków sylwetka kobiety wygląda dużo lepiej gdy rozsądna warstwa tłuszczu ukrywa niedoskonałości układu kostnego i mięśniowego, przez co kształtuje sylwetkę powodując jej proporcjonalność.
Po drugie
podczas kuracji odchudzającej niedopuszczalne jest głodzenie organizmu, który koduje wtedy sytuację stresową i przerwa w takiej diecie staje się sygnałem i możliwością do odłożenia jak największej ilości zapasów energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej. Kończy się to zwykle powrotem do wagi wyjściowej, a nawet większej (efekt jo-jo).
Po trzecie :
dostarczanie organizmowi ograniczonej ilości kalorii np.; 1000 jest uzasadnione tylko wtedy, gdy w skład tej ilości wchodzą produkty o wysokiej jakości . Posiłki natomiast spożywane są o ściśle określonych porach .względem wysiłku . Przecież 1000 kcal to mogą być 2 batony czekoladowe lub l łyżka smalcu co na pewno nie jest sposobem na odchudzanie.
Po czwarte:
preparaty wspomagające utratę tkanki tłuszczowej powinny być dobrane w sposób przemyślany i skonsultowany z osobami kompetentnymi. Eksperymentowanie w przyjmowaniu takich preparatów tylko na podstawie efektownej reklamy, bez konsultacji jest błędem .
Po piąte:
rodzaj aktywności fizycznej odgrywa kluczową rolę w kuracji odchudzającej. Nieprawidłowa jest opinia o tym, że intensywny trening siłowy jest dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trening siłowy świetnie kształtuje sylwetkę, lecz tłuszcz spala się przy innym rodzaju ruchu .Przy intensywnym bieganiu lub aerobiku, w pierwszym rzędzie spala się tkanka mięśniowa , następuje odwodnienie dając fałszywy wynik odchudzania, a tłuszcz spala się w niewielkim stopniu . Najlepszą formą aktywności fizycznej w celu utraty tkanki tłuszczowej jest trening niezbyt intensywny ale wydłużony w czasie np. rower ,stepper, marsz. Inną dobra formą ruchu jest pływanie w basenie pod warunkiem ,że pływamy w umiarkowanym tempie , ale powyżej 30minut. Organizm zużywa wtedy energię do wysiłku i na ogrzanie ciała z pokładów energetycznych naszej tkanki tłuszczowej. Tu należałoby wspomnieć o tym , że organizm człowieka broni się przed utratą wagi, co objawia się nieskutecznością diet, które nie są rygorystycznie przestrzegane , lub nie są do końca prawidłowo opracowane. Obrona ta polega na odłożeniu zapasów energetycznych jeśli tylko jest ku temu sposobność, czyli nawet minimalna nadwyżka spożytych węglowodanów lub tłuszczy może zostać przekształcona w tkankę tłuszczową. Aby oszukać organizm i zmusić go do zaakceptowania wyszczuplonej masy ciała, odchudzanie nie może postępować zbyt szybko .Idealną jest utrata wagi do 2.kg miesięcznie. Unikniemy wtedy efektu jo-jo.
Zakładki