-
PYTANIA I ODPOWIEDZI - CHCESZ BYC DROWA\WY PRZECZYTAJ UWAŻNI
Czytam temat zatematem i aż mnie dreszcze przechodza co wy kobiety wyprawiacie , przykro mi jest że bazujecie na tak nieaktulnych dietach cud rzedu 1000-1200kcal zapominajac że każd z was jest inna każd z was ma inny metabolizm inna gr. krwi inna budowe ciał , każda żyje w innych warunkach a co za tym idzie każd ma inne zapotrzebowanie na kalorie .
Najwazniejszym skałdnikiem podczas diety redukcyjenej jest białko które podkreca metabolizm naszego organizmu , buduje miesnie a im wiecej miesni tym mnij tłuszczyku ,
musicie opierac swoje posiłki na białku weglowodanach i zdrowych tłuszczach .
cos wiecej o białku-
Białko jest podstawową strukturą we wszystkich żywych komórkach. Bierze ono udział w budowie hormonów, układów transportujących krwi oraz enzymów. Białko to związek organiczny, które syntetyzują wszystkie tkanki i narządy organizmu, przy czym najaktywniejsze pod tym względem są wątroba oraz mięśnie.
W ludzkim ciele powstaje około 300 gram białka dziennie, chociaż średnie spożycie białka wynosi zaledwie 70 gram dla osób nie uzupełniających diety o dodatkowe białko(zwykli zjadacze chleba ). Każde białko zbudowane jest z swego rodzaju "cegiełek",czyli aminokwasów endogennych albo egzogennych. Nauce znane jest 21 aminokwasów, z czego dziewięć są to aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie mogą być wytwarzane przez ludzki organizm i muszą być dostarczane z diety. Natomiast aminokwasy endogenne wytwarzane są przez sam organizm, na bazie związków pośrednich metabolizmu węglowodanów.
Wyróżnia się dwie główne grupy białek:
- pełnowartościowe
-niepełnowartościowe
Białko, które zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów ilości to białko pełnowartościowe. A są to aminokwasy :
fenyloalanina (phenylalanine, Phe)
izoleucyna (isoleucine, Ile)
leucyna (leucine, Leu)
lizyna (lysine, Lys)
metionina (methionine, Met)
treonina (threonine, Thr)
tryptofan (tryptophan, Trp)
walina (valine, Val)
Występują w takich produktach, jak mięso, ryby, jaja,nabiał. Natomiast warzywa, ziarna czy orzechy dostarczają białko niepełnowartościowe, co oznaczy, że poszczególne produkty nie zawierają wszystkich egzogennych aminokwasów. Poprzez odpowiednie skomponowanie posiłku, można uzyskać pożywienie zawierające wszystkie 9 egzogennych aminokwasów,np. łącząc wołowinę z ryżem . Dlatego też wegetarianie otrzymują wszystkie niezbędne, egzogenne, aminokwasy, dzięki łączeniu różnych niepełnowartościowych produktów np. fasoli z ryżem.
Białko występuje w produktach:
- Tłuste - mięso, tłuste ryby, jaja, ser żółty
- Chude - tuńczyk, białko jaj, fasola, chudy ser, piersi z indyka i kurczaka
Ważna rola białka w diecie zwykłych ludzi jest bezsprzeczna dla nas osób uprawiających sport białko jest jeszcze ważniejsze, szczególnie u osób trenujących sporty sylwetkowe i siłowe. Ale tak naprawdę ile jest nam potrzebne tego białka ? ile można na raz strawi białka? Czy budując masę czy redukując ją potrzebuje 3g białka na kg wagi ciała ? Te i inne pytania nie mogą zostać bez odpowiedzi a więc zaczynamy
Każda osoba w zależności od wieku, wagi, płci i celi treningowych oraz dietetycznych powinna spożywać odpowiednią ilość białka ani nie mniejszą ani nie za dużą. Białko w naszym organizmie ulega pewnemu nie ciekawej przemianie na drodze neoglukogenezy (neo - nowa, gluko -glukoza, geneza - powstawanie) czy mówiąc po ludzku zostaje skonwertowana w około 66% do glukozy natomiast resztę białek zasila nasz organizm w aminokwasy. Stąd też nadmierne spożycie białka powoduje efekt podobny do palenia w piecu drogocennymi meblami, po prostu dostarczamy sobie drogie źródła energii zarówno pod względem ceny finansowej jak i energetycznej dla naszego organizmu.
Dlatego też ilość białka jaka jest nam niezbędna musi zostać dobrana ze szczególną uwagą, najlepszym sposobem na obliczenie zapotrzebowania naszego na białko jest przelicznik gramy białka na LBM (Lean Body Mass - chuda masa ciała, czyli nasza waga-waga tłuszczu w organizmie = LBM). Jak pokazują badania kobiety mogą spożywać mniej białka niż mężczyźni bez strat masy mięśniowej. Jeśli więc w ciągu dnia jedyną naszą aktywnością są ćwiczenia o charakterze aerobowym to maksymalna ilość białka powinna wahać się pomiędzy 1,5 a 1,65 g na każdy kg LMB natomiast kiedy w ciągu tygodnia wykonujemy również ćwiczenia siłowe to ilość białka powinna wahać się pomiędzy 2,2 a 2,75 g na kg LBM.
coś o weglowodanach
Węglowodany - związki pochodzenia głównie roślinnego, stanowią wagowo oraz jako źródło energii znaczną część naszego pożywienia. Są najłatwiej dostępnym źródłem energii, jednak w przeciwieństwie do tłuszczów szybko się wyczerpują.
RODZAJE WĘGLOWODANÓW
Węglowodany, występujące w pożywieniu człowieka, z punktu widzenia chemicznego można podzielić na cukry proste i złożone.
Do cukrów prostych, zwanych także jednocukrowcami lub monosacharydami, zaliczamy: glukozę, fruktozę oraz galaktozę.
Oprócz cukrów prostych w żywności występują dwucukry, zwane oligosacharydami, zbudowane z dwóch cząsteczek cukrów prostych. Do nich należy powszechnie spożywana sacharoza (zwana potocznie cukrem), czyli cukier buraczany lub trzcinowy. Drugim dość często spożywanym dwucukrem jest laktoza, czyli cukier mleczny.
Do cukrów złożonych, czyli wielocukrów zwanych polisacharydami, należy skrobia, występująca w dużych ilościach w produktach roślinnych jako substancja zapasowa (np. w ziemniakach i produktach zbożowych, a także warzywach okopowych i owocach), oraz glikogen, znajdujący się w niewielkich ilościach w tkankach zwierzęcych. Do wielocukrów zaliczany jest również błonnik pokarmowy, zwany także włóknem pokarmowym.
ZNACZENIE DLA ORGANIZMU
Węglowodany są niezbędnym składnikiem pożywienia. Są one potrzebne do prawidłowego przebiegu przemian biochemicznych w ustroju, m.in. przemian kwasów tłuszczowych i aminokwasów. W przypadku braku lub niedostatecznej ilości w pożywieniu węglowodanów, dochodzi do nieprawidłowego spalania kwasów tłuszczowych i powstawania ciał ketonowych zakwaszających ustrój. Dlatego mówi się, że "tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów". Z punktu widzenia fizjologii żywienia najkorzystniejszą formą węglowodanów są węglowodany złożone, a szczególnie skrobia, występująca w pełnych zbożach (np. mące razowej, w brązowym ryżu), grochu, fasoli i soczewicy oraz w ziemniakach.
Węglowodany w postaci skrobi są niezbędnym składnikiem pożywienia, a stopniowo trawione i wchłaniane są konieczne również do prawidłowego przebiegu przemian biochemicznych w organizmie. Spożywanie cukrów złożonych nie niesie więc niebezpieczeństwa wynikającego z nadmiernego wydzielania insuliny. Cukier we krwi będzie się utrzymywał na równym poziomie i nie będzie zamieniany na tłuszcz, dzięki temu nie obserwuje się tycia od węglowodanów złożonych. Można je jeść wszystkie z pełną świadomością, że odżywią nas dobrze i zapewnią nam energię uwalnianą w sposób kontrolowany i stopniowy oraz korzystnie wpłyną na ogólne samopoczucie.
ZALECANA DAWKA DZIENNA
W żywieniu ludzi zdrowych z węglowodanów powinno pochodzić 50-70% całkowitej energii dziennej racji pokarmowej.
zdrowe tłuszcze
Tłuszcze w diecie
Współczesne tendencje w spożyciu tłuszczu wykazują, że koreluje ono z tempem rozwoju gospodarczego danego kraju. Wzrost dochodu narodowego kojarzy się bezpośrednio ze zmianami w strukturze spożycia, zwiększa się przede wszystkim ilość tłuszczu ogółem, a także nasyconych kwasów tłuszczowych (badania FAO prowadzone w 85 krajach). Przeprowadzone w Polsce badania epidemiologiczne dotyczące występowania otyłości wskazują, że praktycznie co drugi dorosły Polak ma nadwagę lub otyłość Jednocześnie te same badania wskazują na wysoką zawartość tłuszczu w diecie dorosłych Polaków.
Zapotrzebowanie fizjologiczne na tłuszcz nie jest do końca poznane. Z tłuszczu zwierzęcego można praktycznie zrezygnować, ważne jest, aby codzienna dieta dostarczała niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w ilości od 3 do 5% przyjmowanej energii, co w praktyce oznacza 7-11g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są oleje roślinne i rybne przy spożyciu 2000 kcal dziennie.
Podobna ilość tłuszczu w diecie jest wystarczająca dla zapewnienia wchłaniania niezbędnej ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Im więcej tłuszczu, tym jakość zdrowotna diety jest mniejsza. Otyli mężczyźni wybierają głównie smażone mięsa, kiełbasy, hamburgery, pizzę. Otyłe kobiety zaś preferują lody, czekoladę, ciasta i kremy. Wszystkie te pokarmy zawierają dużo tłuszczu.
Sposoby zmniejszenia spożycia tłuszczu w diecie to:
• Zmiana stylu żywienia: wzrost spożycia warzyw, owoców, produktów zbożowych, chudych ryb.
• Wykorzystanie technologii przyrządzania potraw sprzyjających ograniczeniu stosowania tłuszczu (smażenie beztłuszczowe, grill).
• Zmniejszenie ilości tłuszczu dodawanego do potraw (sosy, zasmażki).
• Wybieranie produktów o obniżonej zawartości tłuszczu: (margaryny, chude mleko i jego przetwory, drób - indyk, kurczak).
• Unikanie produktów zawierających "ukryty tłuszcz": żółte sery, tłuste białe sery, pasztety, podroby, kremy do ciast, dania typu fast-food, chipsy,
Wpływ tłuszczu na rozwój otyłości
Wykazano, że istnieje silny związek między spożyciem tłuszczu a jego ilością w organizmie. Obserwacja ta wynika z wielu badań dotyczących różnych krajów.
Wyniki badań świadczą także, że wraz ze wzrostem procentowej zawartości tłuszczu w diecie zwiększa się wartość wskaźnika masy ciała (BMI).
Powstawanie otyłości w wyniku stosowania diety obfitującej w tłuszcz zależy nie tylko od nadmiaru spożywanych kalorii. W badaniach nad dietami wykazano, że nadmiar spożywanej energii powoduje większy wzrost masy ciała po przyjmowaniu tłuszczu w porównaniu z węglowodanami i białkami.
Wynika to z faktu, że kalorie pochodzące z tłuszczu są szczególnie łatwo zamieniane na tłuszcz tkankowy (koszt magazynowania wynosi 4% energii), natomiast kalorie pochodzące z węglowodanów potrzebują dodatkowej energii na przekształcenie w tłuszcz zapasowy tj. 23% energii dla lipogenezy (zamiany w tłuszcz) i 12% dla procesów glikogenezy (zamiany w glikogen w wątrobie).
Tłuszcz a odczuwanie sytości
Tłuszcz słabiej niż inne składniki posiłków hamuje łaknienie. Rozciąganie ścian żołądka hamuje przyjmowanie pożywienia. W przypadku spożywania tłuszczu mechanizm ten słabo działa, bowiem mała ilość pożywienia ma dużą wartość energetyczną. Wiadomo również, że tłuszcz przyspiesza opróżnianie żołądka.
Potrawy bogate w tłuszcz w niewielkim stopniu wymagają żucia, sprzyja to szybkiemu przyjmowaniu nadmiaru energii, w odróżnieniu od produktów obfitujących w błonnik. W połączeniu z walorami smakowymi pokarmów zawierających tłuszcz stanowi to zachętę do wybierania potraw sprzyjających tyciu.
wiem że to duzo ale warto poczytać w razie pytan prosze pytać postarm sie na wszystkei pytania odpowiedzieć
-
To sie tyczy jezeli chodzi sie na siłownie , redukcja to jest kulturystyczne sformuowanie,a nie każda z forumowiczek chodzi na siłownie.a Dziewczyny wiedza ,że najważniejsze posiłki to posiłek przed i po ćwiczeniach ,żeby powstrzymac proces katabolizmu. co nieco dowiedziały sie ode mnie a pozatym jeżeli chodzi i białka , tłuszcze , węglowodany to temat jest juz podiwszony :
A jak dziewczyny zaczną chodzic na siłwonie regularnie to im polece dobre suple i pomoge co do diety , bo nie każda z nich zywiła kulturyste :P
-
najwazniejszy jest posiełk po treningi przed snem i z rana w ramach wyjaśnień w tedy zapobiega sie najwiekszemu katabolimowi
-
U mnie z raba oznacza przed siłownia wiec wiem co jest 5 Nie tylko faceci posiadaja taką wiedze Może masz jakieś pytania :P
-
pytania ok
czemu białko podnosi lepeij procesy metaboliczne niż weglowodany to pytanie zawsze mnie trapi
-
Według mnie dlatego ,że do strawienia białka potrzeba więcej energii niż do strawienia węglowodanów, czyli białko jest dłużej trawione niżwęglowodany .Czyli ,żeby strawić białko organizm musi podkręcic trawienie co z tego ,że spozyjesz dużą ilość węglowodanów jak częśc odłozy sie w postaci tłuszczu a z tego co mi wiadomo tol białko się nie zmienia w tłuszczyk tylko idzie w mkięśnie .. jejku nie wiejm jak to dobrze napisac , nie jestem dobrą dyplomatka jak coś nie tak to napisz
-
Brałeś może kiedys podczas redukcji Thyrotherm ??
-
no prawei chodzi o to że przetwozrenie białk to skąplikowany proces który podlega dłuższej wyczerpujacej pracy i dlatego białko potzrebuje wiecej energji by je rozłożyc na aminkwasy potzrebuje 20% wiecej energji niz np weglwodany które w tym procesie działja bardzo szybko popzrez pzretowrzeni ich na cukry a zarazem podniesienie poziomu cukru w krwi
THYROTHREM bardzo skutecznu i silny termogenik , ale tzreba uwazać zwałszcza kobiety które dobzre reaguja na tego typu stymulatory metabolizmu , ogolnie godny polecenia ze wzgledu na zawartosc pochodnej niesyntetycznej efedryny
-
ha widzisz wiedziałam co jest 5 ale nie wiedziałam jak to napisac:P
A teraz ja mam pytanie , podobno papieros po siłowni trzyhamowuje proces katabolizmu czy to prawda??
-
Jak dla mnie wszystko pięknie ładnie, ale chyba musiałabym nie zajmować się niczym innym tylko dietą - za bardzo to skomplikowane.
Napiszcie proszę, dla wielu forumowiczek będzie to cenną informacją, jak żywienie powinno wyglądać w praktyce. Np. rano jemy to, na obiad tamto, przed treningiem, po treningu. Tylko proszę o konkrety, a nie rano "45% węglowodanów i 23% aminokwasów takich i takich" bo tego typu wiadomości są dla nas zbyt encyklopedyczne.
Z góry dziękuję.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki