aspartam
Uważa się, że aspartam powoduje bóle głowy, spadki nastroju i guzy mózgu. Czy jest to prawda? Badania nad skutkami ubocznymi trwają.

sacharyna
Od 1981 roku sacharyna znajduje się na liście FDA jako potencjalny związek kancerogenny. Oznacza to, że u niektórych osób może ona zwiększać ryzyko powstania nowotworów. Najbardziej podatni są palący mężczyźni. Ilość sacharyny, jaką można użyć do produktów jest (w USA) określona przez przepisy.

Acesulfame-K
Grupy konsumenckie zarzucają mu powstawanie nowotworów u zwierząt.

Stevia
Pisemnej odpowiedzi na pytanie parlamentu udzielił David Byrne, komisarz europejski do spraw ochrony zdrowia i używek, przedstawiając następujące uwagi odnoszące się do bezpieczeństwa środków słodzących.

Z inicjatywy dwóch różnych spółek Komisja zleciła Radzie Naukowej do spraw Żywności zbadanie bezpieczeństwa słodziku Stevioside oraz bezpieczeństwa rośliny Stevia Rebaudiana Bertoni i jej liści. Wyniki badań ogłoszono w czerwcu 1999 roku.

Rada stwierdziła, że posiadane informacje dotyczące specyfikacji produktu i wchodzących w jego skład substancji roślinnych, a także dostępne dane odnoszące się do bezpieczeństwa są niewystarczające. Potwierdziło to pierwotną opinię Rady, która wkrótce otrzymała ponowne zlecenie przebadania środka. W rezultacie tych badań Komisja postanowiła nie dopuścić do obrotu na rynku artykułów spożywczych produktów roślinnych oraz sproszkowanych liści Stevia Rebaudiana Bertoni.

W kwestii słodziku Komisja wyraziła swoje obawy, których przyczyną był nade wszystko brak danych dotyczących bezpieczeństwa i możliwych zagrożeń wynikających z potencjalnej toksyczności Stevioside i jego szkodliwego - z punktu widzenia metabolizmu - wpływu na specyficzne związki organiczne, zanieczyszczenia oraz płodność ludzi. Dlatego właśnie Komisja nie uważała za stosowne zezwolić na stosowanie tego środka jako słodziku spożywczego.

Właściwie nie ma słodkiej substancji niskokalorycznej przy której nie ma ryzyka .
[/b]