Celluit, a
dieta i odchudzanie!
Cellulit zwany lipodystrofią nie jest chorobą, a raczej przypadłością, która polega na nierównomiernym rozłożeniu tkanki tłuszczowej, wody oraz produktów przemiany materii w organizmie. Skóra nabiera wówczas gąbczastego wyglądu, przypominając skórkę pomarańczy, stąd jej potoczna nazwa. Tkanka tłuszczowa składa się z komórek łączących się w zraziki tłuszczowe, kształtem przypominające kolumny. Gdy proces gromadzenie tkanki wzrasta, zraziki stają się coraz większe i prowadzą do tego, że brakuje tkanki łącznej, by je otoczyć. Przerastają więc warstwę skóry i wciągają ją do wewnątrz. Skóra staje się nierówna, pełna grudek i zagłębień. W zaawansowanym stadium cellulitisu mogą tworzyć się komórki o średnicy 1,5 cm, przy normalnej ich wielkości 1,5 mm.
Cellulit atakuje głównie kobiety, zarówno młode dziewczyny jak i dojrzałe kobiety, otyłe i bardzo szczupłe, nie ma reguły. Z badań wynika, że u 85% pacjentek z lipodystrofią obserwuje się nadwagę przekraczającą 20 %. Najpierw, jeśli masz nadwagę, powinnaś zrzucić zbędne kilogramy, które powodują dodatkowe dolegliwości i pogłębiają już istniejący defekt.
Tłuszczyk najczęściej gromadzi się, nam kobietom, na podbrzuszu, pośladkach, udach i kolanach, są to miejsca najbardziej narażone na atak cellulitu. Kobieca tkanka tłuszczowa zbudowana jest z włókien ułożonych nierównomiernie, męska zaś w formie zbitej siatki.
Wyróżniamy trzy etapy rozwoju cellulitu. Pierwszy rodzaj, zwany wodnym, pojawia się najwcześniej, skóra jest gładka, ale po ściśnięciu uwidaczniają się grudki komórek tłuszczowych. Drugi etap, to cellulit tłuszczowy, gdzie komórki tłuszczowe są powiększone, skóra pokrywa się grudkami, drobnymi guzkami, licznymi zagłębieniami. Trzeci etap, to skóra materacowa, grudki i zagłębienia są bolesne, liczne, deformujące sylwetkę. Nie możesz do takiego stanu swojej skóry dopuścić, ponieważ te zmiany są już nieodwracalne, można je tylko zahamować a nie zlikwidować.
Aby zapobiec powstawaniu tych niedogodności i pozbyć się już występujących grudek, najpierw zadbaj o zdrowie i zmień nawyki żywieniowe. Zdrową dietę stosuj zawsze, nie zależnie od tego czy masz cellulit czy nie. Wybieraj produkty lekkostrawne, ogranicz spożycie tłustych potraw i tłuszczu zwierzęcego. Użyj w zamian oliwę z oliwek, zawiera znaczne ilości wit. E oraz inne naturalne przeciwutleniacze. Zamiast mięsa wieprzowego stosuj białe mięso i chude wędliny. Ryby jedz przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, zawierają one wielonienasycone kwasy tłuszczowe istotne w diecie antycellulitisowej. Uważaj na to, jak przygotowywujesz potrawy, unikaj smażenie na tłuszczu, wybierz gotowanie lub pieczenie. Potrawy tak przyrządzone będą zdrowsze i będą miały mniejszą zawartość tłuszczu.
Z diety codziennej wyeliminuj potrawy ostro przyprawione i wysokosolone. To one gromadzą wodę w organizmie i pogłębiają zaburzenia przemiany materii. Zamiast tego stosuj mieszanki ziołowe np. kolendrę, estragon, majeranek, natkę pietruszki, lubczyk, jałowiec, rozmaryn. Sól znajdziesz w gotowych produktach spożywczych: w żółtych serach, mięsie, śmietanie, wędlinach oraz pieczywie. Spożycie zbyt dużej ilości tych produktów może przyczynić się do gromadzenia tłuszczu w ciele.
Aby pozbyć się toksyn z organizmu pij, co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu, zamiast słodkich napoi i soków. Wody mineralne działają korzystnie na przebieg procesów trawiennych. Mogą stanowić uzupełniające źródło magnezu, wapnia, sodu, fluoru, jodu, żelaza i siarczanów w diecie. Jeśli jesteś zwolenniczką kawy i herbaty, powinnaś ograniczyć spożycie kawy do jednej filiżanki dziennie. Herbaty pij dużo, jeśli lubisz zieloną, białą lub herbatki ziołowe. Zawierają więcej składników mineralnych i przyspieszają przemianę materii. Posiadają dużą ilość flawonoidów, mają właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne, obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają dolegliwościom geriatrycznym i menopauzalnym.
Zastąp pieczywo białe, pieczywem ciemnym z ziarenkami zbóż. Zmniejsz spożycie do minimum cukru i słodyczy, to one są źródłem pustych kalorii i przyczyną odkładania się w komórkach tłuszczowych.
Wybierz warzywa i owoce, są bogatym źródłem witamin i mikroelementów, zawierają błonnik, który pomaga w trawieniu, pobudza pracę jelit, zapobiega zaparciom oraz spowalnia wchłanianie tłuszczu. Błonnik znajdziesz również w kaszy gryczanej, jęczmiennej, ryżu dzikim lub brązowym. Dobrze jest wypijać po każdym posiłku jedną szklankę soku z selera, gdyż jest on źródłem składników mineralnych i działa moczopędnie, podobnie jak pietruszka, arbuz, truskawka czy czereśnie. Pamiętaj o ogólnych zasadach zdrowego odżywiania, jedz 4-5 razy dziennie, układaj dietę w różnorodne produkty o wysokiej wartości odżywczej.
Ogranicz stosowanie używek-alkoholu, nikotyny, czarnej herbaty i kawy naturalnej, zawierają one substancje szkodliwe, łączące się z komórkami tłuszczowymi. Ponadto, alkohol zmniejsza zdolność organizmu do oczyszczania się z toksyn. Gdy lubisz żywność wysoce przetworzoną to błąd, zawiera ona konserwanty i syntetyczne barwniki. Zadbaj o to, by potrawy przygotowywane przez Ciebie pochodziły ze znanego źródła, liczy się ich wartość odżywcza i mała zawartość substancji dodatkowych.
Jak widzisz, odpowiednia
dieta to podstawa, jest ona bardzo istotna w leczeniu cellulitu. Stosuj ją przez cały czas dla pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia. Dodatkowo, unikaj stresu, gorących kąpieli, syntetycznej bielizny, zbyt ciasnych ubrań, nadmiernej opalenizny, wysokich obcasów i bezruchu. Równocześnie ze stosowaną dietą, sięgnij po masaże, zimny prysznic, specjalistyczne kosmetyki i dużo ruchu.
Zakładki