Ale się musiałam naszukać tego wątku

Święta prawie SB

Rybka w pomidorowej galarecie
40 dag filetów z rybki, 2 cebule, szklanka zielonego groszku (może być mrożony lub z puszki), 100 ml białego wina (niekoniecznie), szklanka soku pomidorowego, 5 łyżeczek żelatyny, sól, pieprz, liść laurowy, słodka papryka w proszku, cukier, sok z cytryny.

Filety skrapiamy sokiem z cytryny ( jeśli są mrożone, oczywiście rozmrażamy je najpierw) i odstawiamy na pół godzinki. W tym czasie zagotowujemy wodę, dodajemy cebule pokrojone w ćwiartki, liść laurowy, sól i pieprz. Do gotującego się wywaru wkładamy rybkę i gotujemy na małym ogniu 15 minutek. Wyjmujemy i zostawiamy do ostygnięcia. Żelatynę rozpuszczamy we szklance wywaru z ryby, dodajemy wino, sok pomidorowy i doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem i słodką papryką. W saleterce układamy filety pokrojone w kostkę oraz groszek. Zalewamy galaretą i zostawiamy do ostygnięcia.

Pstrąg z orzechami
4 pstrągi (każdy około 20 dag), 1 cytryna, 4 łyżki masła, sól. Nadzienie: 4 łyżki oliwy, 1 drobno posiekana cebula (10 dag), 1 świeża lub mrożona papryka (15 dag)...

...15 dag obranych i drobno posiekanych orzechów włoskich, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz. Zalewa: 4 łyżki oliwy, sok z 2 cytryn, 10 łyżek wody, 2 roztarte ząbki czosnku, sól, pieprz.

Ryby czyścimy, patroszymy, zostawiamy głowy i ogony (usuwamy oczy oraz skrzela) i dokładnie myjemy. Przygotowujemy zalewę, łącząc w naczyniu podane składniki. Wkładamy ryby i pozostawiamy na 5-6 godzin (kilkakrotnie je w tym czasie obracamy). Paprykę myjemy i po usunięciu nasion kroimy w paseczki. Cebulę smażymy na oliwie na jasnozłoty kolor, dodajemy paprykę oraz orzechy i stale mieszając, smażymy na małym ogniu 5-7 minutek. Nadzienie zdejmujemy z ognia, dodajemy natkę pietruszki, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy, studzimy. Ryby wyjęte z zalewy napełniamy nadzieniem i spinamy wykałaczkami. Żaroodporne naczynie smarujemy masłem i układamy na nim ryby. Pieczemy 20-30 minut, w piekarniku w temperaturze 220-250 stopni, polewając kilkakrotnie marynatą. Gdy płetwy dadzą się łatwo usunąć, ryba jest upieczona. Następnie przekładamy pstrągi na gorący półmisek, usuwamy wykałaczki i przybieramy plasterkami cytryny .

Śledzie ze śliwkami
Składniki na 5 porcji: 50 dkg filetów ze śledzia, 4-5 pieczarek, 1 łyżeczka soku z cytryny, 2 strąki marynowanej papryki, 4-5 suszonych śliwek, 3 łyżki oleju, 1 łyżka rodzynek, 1 łyżka posiekanej natki, szczypta pieprzu.

Śliwki namoczyć w ciepłej wodzie, wydrylować, pokroić w paseczki. Umyte pieczarki pokroić w paski, skropić sokiem cytrynowym. Rodzynki sparzyć wrzątkiem i osączyć. Paprykę pokroić w paseczki. Filety pokroić na dzwonka, ułożyć w salaterce, przesypując każdą warstwę pieprzem, przekładając pieczarkami, papryką, śliwkami i rodzynkami oraz skrapiając olejem. Przykryć wstawić na noc do lodówki. Podawać posypane natką jako zimną przekąskę lub z ziemniakami z wody. Można użyć oleju rzepakowego surowego ( z targowiska) tłoczonego na gorąco nada to charakterystyczny smak śledzi wigilijnych.

Ryba w sosie diabelskim
Składniki na 4 porcje: 4 filety z dowolnej ryby (po ~200 g), 2 łyżki soku z cytryny, 1 l wody, gałązka lubczyku, sól;

SOS: 30 g masła, 30 g mąki, 3/8 l wywaru rybnego, 1-2 łyżki przecieru pomidorowego, po 1 łyżce siekanego kopru, natki pietruszki, korniszonów, 1 łyżka cebuli, szczypta cukru, pieprzu białego, Cayenne, odrobina Tabasco, słodka papryka, Vegeta lub podobne.

Filety opłukać w zimnej wodzie, osuszyć, skropić sokiem cytrynowym, odstawić na 15 min. Zagotować wodę z solą i lubczykiem, włożyć filety i gotować na wolnym ogniu około 12 min. Ryby wyjąć trzymać w cieple. Rozmieszać mąkę z roztopionym masłem, dodać koncentrat, rozcieńczyć wywarem rybnym i gotować 8 min. Wrzucić posiekane ogórki i cebulę, doprawić ziołami i przyprawami by sos był odpowiednio ostry. Częścią sosu polać ryby, resztę podać osobno. Przystroić gałązkami pietruszki i plasterkami cytryny.

Ja osobiście usunęłabym z przepisu mąkę i masło - zastępując je odrobina oliwy - uduszona cebula doskonale zagęszcza sos - czyli udusić cebulę, dodać koncentrat i dalej j.w.

Kapusta z grzybami i śliwkami
1 kg kapusty kiszonej, olej rzepakowy, 2 marchewki, 2 cebule, grzyby suszone (podgrzybki albo borowiki), śliwki suszone (kilka).

Grzyby i śliwki namoczyć kilka godzin wcześniej osobno w wodzie. Kapustę przepłukać zimną wodą (żeby nie była kwaśna) i wrzucić do garnka. Dodać dwie starte marchewki, grzyby i śliwki (razem z wodą w której były moczone). Gotować aż kapusta zmięknie. Cebule pokroić w kostkę. Podsmażyć na patelni na oleju rzepakowym. Przelać wraz z olejem do gotującej się kapusty. Wymieszać i przez chwilę podgotować razem.

c.d.n.