Dodano: 2015-02-27

Resweratrol – wspólczesny eliksir młodości? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Od wielu lat naukowcy zastanawiali się, dlaczego mieszkańcy Francji, pomimo że ich dieta nie należy do najzdrowszych, a do tego zawiera sporo alkoholu, żyją średnio o wiele dłużej niż obywatele pozostałej części Europy. Zjawisko to nazwano "francuskim paradoksem". Rozpoczęto nad nim badania, w końcu dochodząc do wniosku, iż jedną z przyczyn prowadzących do osiągania sędziwego wieku przez Francuzów jest czerwone wino. Zauważono związek między zachorowalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego (a także śmiertelnością na ich skutek) a piciem czerwonego wina. Po wielu badaniach naukowcy doszli do wniosku, że składnikiem o takich cudownych właściwościach jest właśnie resweratrol, którego stężenie w czerwonym winie jest szczególnie wysokie.

Współczesny eliksir młodości?

 
Tajemnicza substancja pozwalająca na zachowanie dobrego stanu zdrowia, a także młodego wyglądu. Chroniąca przed licznymi chorobami i dolegliwościami, a przy tym pomagająca uporać się z redukcją tkanki tłuszczowej i nadwagą. Czy resweratrol można nazwać "współczesnym eliksirem młodości"?
 
Z chemicznego punktu widzenia resweratrol jest to polifenol, który jest zaliczany do grupy flawonoidów. To związek pochodzenia roślinnego, o budowie stilbenu (3,5,4’-trihydroksystilben). Struktura chemiczna resweratrolu podobna jest do syntetycznego dietylostilbestrolu estrogenowego, i z tego powodu zaliczany jest również do fitoestrogenów – czyli hormonów roślinnych, których działanie przypomina działanie estrogenu.
 

Działanie i źródła resweratrolu

Resweratrol występuje w przyrodzie w postaci dwóch form izomerycznych cis- oraz trans-. Forma trans omawianego związku chemicznego występuje w wielu roślinach, m.in. winoroślach, a w szczególności w winorośli właściwej. Druga jego forma – forma cis, powstaje przez izomeryzacje (jest to rodzaj przekształcenia) trans-resweratrolu i po rozpadzie polimerów resweratrolu na skutek fermentacji skórek z winogron, w wyniku działania promieni UV, a także w warunkach wysokiego pH. W winie znajdują się obie izomeryczne struktury resweratrolu (cis oraz trans) oraz wiele innych przeciwutleniaczy.

resweratrol

Resweratrol jest jednym ze składników żywności i charakteryzuje się wysoką aktywnością biologiczną. Ten "współczesny eliksir młodości" występuje przede wszystkim w owocach oraz ich przetworach, a zwłaszcza we wspomnianych już winogronach, a także w wytwarzanym z nich czerwonym winie.
 
Resweratrol ma szeroki zakres działania na nasz organizm nie tylko w zapobieganiu, ale również w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Związek ten wywiera pozytywny wpływ przede wszystkim na układ krwionośny. Wiele badań wykazało, iż hamuje on rozwój procesów nowotworowych. Do tego według niektórych naukowców, związek ten może uchronić nas przed chorobami neurodegeneracyjnymi, wykazuje działanie przeciwutleniające, antyproliferacyjne, przeciwzapalne, jak również antyangiogenne.
 
Najbogatszym źródłem resweratrolu są winogrona – w świeżych skórkach winogron jest go między 50 a 100 mg w 1 g. Największą zawartością tego związku odznaczają się czerwone winogrona (oraz wino) odmiany Pinot Noir. Także wysoką zawartością resweratrolu charakteryzują się wina czerwone:  St.Laurent, Marzemino, Merlot i Blaufränkisch, natomiast Agriogitiko jest gatunkiem o najniższej jego zawartości. Mniejszą zawartością tego związku charakteryzują się wina różowe, a najmniejszą białe. Różnice w tych zawartościach wynikają ze specyfiki produkcji win różnego rodzaju.
 
Resweratrol zawarty jest także w owocach jagodowych (takich jak: morwa, żurawina, borówka czernica, borówka brusznica, borówka amerykańska, czarna porzeczka, truskawki, maliny), w owocach chlebowca, jabłkach, a także w orzechach, orzeszkach ziemnych, jak również w niektórych ziołach. Obecność tego związku wykazano także w kakao, czekoladzie oraz w skórkach pomidorów.
 
Resweratrol jest przeciwutleniaczem - przeciwdziała wolnym rodnikom, które uszkadzając DNA, przyspieszają procesy starzenia, jak również doprowadzają do chorób nowotworowych. U osób cierpiących na nowotwory ogranicza rozwój komórek nowotworowych i tworzenie się przerzutów. Wiele opublikowanych badań wykazuje również, że resweratrol zapobiega miażdżycy poprzez korzystny wpływ na profil lipidowy i obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi. Zmniejsza również ryzyko choroby Alzheimera. Związek ten wywiera także pozytywny wpływ w przypadku osób chorych na cukrzycę poprzez regulacje gospodarki węglowodanowej i obniżenie poposiłkowego stężenia glukozy we krwi.
 
Udowodniono również korzystny wpływ resweratrolu na tkankę tłuszczową – to dobra wiadomość dla tych, którzy starają się stracić zbędne kilogramy. Ten "współczesny eliksir młodości" stymuluje proces rozpadu komórek tłuszczowych, tym samym pomagając zgubić dodatkowe kilogramy.
 
mgr inż. Martyna Frańczak, dietetyk
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane