Sklep
Dodano: 2015-05-14

Żywność przetworzona i jej wpływ na organizm Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Nasze życie toczy się szybko, dziennie załatwiamy nieskończoną ilość spraw i wiecznie narzekamy na brak czasu. Dlatego często sięgamy po szybkie rozwiązania i produkty przetworzone. Błyskawiczne posiłki często oznaczają korzystanie z żywności wysoko przetworzonej. Co kryje się pod tym pojęciem? Jaka jest wartość odżywcza tych przetworzonych produktów? Czy dodatki do żywności przetworzonej są niezdrowe?

Produkty przetworzone – czy zawsze niezdrowe?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że prawie każdy produkt spożywczy, zanim trafi na stół, zostaje poddany procesowi przetwarzania. Obróbka żywności polega na wykonaniu wszelkich czynności, które zmieniają surowe produkty w bezpieczne dla zdrowia, jadalne potrawy. Naturalne przetwarzanie to min. podgrzewanie, smażenie, chłodzenie, suszenie, solenie, wędzenie.

Dodatki do żywności

Dodatki do żywności odgrywają ogromną rolę przy zabezpieczaniu świeżości, bezpieczeństwa, wyglądu żywności przetworzonej. Zaliczają się do nich substancje utwardzające, zagęszczające, słodzące, konserwujące, stabilizujące i wzmacniające smak. Są stosowane w różnych celach: czasami jest to zapewnienie bezpieczeństwa żywności, czasem - przedłużenie trwałości produktu. Dla przykładu, przeciwutleniacze zapobiegają psuciu się tłuszczów i olejów, podczas gdy konserwanty przeciwdziałają lub zmniejszają wzrost mikroorganizmów (np. pleśni na chlebie).

produkty przetworzone

Produkty przetworzone, których należy unikać

Są jednak produkty przetworzone nie zwierające żadnych wartości odżywczych, po które nie powinniśmy sięgać. Unikać należy napojów słodzonych cukrem rafinowanym, żywności typu fast food, konserw, białego pieczywa, makaronu z białej mąki, chipsów i innych słonych przekąsek, gotowych mrożonych dań oraz herbatek granulowanych. Niezdrowe jest też przetworzone mięso w postaci parówek. Jeśli na etykietce w składzie produkty na pierwszych trzech miejscach widnieje cukier lub woda – nie warto go kupować. Częste spożywanie tego typu żywności doprowadza do kumulowania się w organizmie toksyn, powodujących szereg chorób, a także do otyłości.

Jak ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych?

Przede wszystkim warto podkreślić, że wiele sposób przetwarzania żywności wyjątkowo nie służy naszemu zdrowiu i właściwej pracy układu trawiennego. Warto wobec tego postawić na modyfikacje w naszym jadłospisie, a z niektórych produktów najlepiej całkowicie zrezygnować.

Robiąc zakupy, zwracajmy uwagę na skład produktów i nie sugerujmy się reklamowymi sloganami na etykietach, poprzez które producenci starają się nas zachęcić do zakupu. Często tego typu zapewnienia mijają się z prawdą. Czytaj etykiety i jeżeli cokolwiek cię zaniepokoi, zrezygnuj z zakupu, szczególnie jeśli na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier lub bardzo duża ilość dodatków oznaczanych symbolem "E". Szukaj zdrowych zamienników wśród produktów świeżych.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Makaron jest produktem przetworzonym... niezdrowym? Co za bzdura

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Chodzi o białą mąkę...