Dodano: 2015-05-14

Regularnie i zdrowo, czyli o nawykach żywieniowych Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Czy regularność i systematyczność wspomogą naszą walkę z nadwagą? Zdecydowanie tak. Zmiana przyzwyczajeń i wyrobienie zdrowych nawyków pozwoli nam uzyskać oczekiwane i długotrwałe efekty. Jednak jak to zrobić? W uzyskaniu i utrzymaniu zgrabnej sylwetki ważna jest zmiana stylu naszego życia. Szczególną rolę odgrywają w tym przypadku nawyki żywieniowe.

Regularne posiłki

Wprowadzenie zasady “jedz częściej a mniej” w szybki sposób wyeliminuje podjadanie, które jest główną przyczyną nadwagi. Wystarczy wprowadzić 5 posiłków o stałych porach, aby czuć się w pełni najedzonym. Jednak wypracowanie takiego sytemu musi potrwać, dlatego bardzo ważna jest cierpliwość. Organizm musi się przyzwyczaić do zmian, jeżeli będzie domagał się przekąski spokojnie można sięgnąć po suszone lub świeże owoce i warzywa. Nie bójmy się urozmaicić posiłków. Ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, dlatego kolorowe warzywa i owoce powinny być nieodzownym elementem jadłospisu. Jeżeli zaniedbamy choć jeden element układanki, możemy spodziewać się efektu jo-jo. Uzupełnianie wody w organizmie jest niezbędnym elementem jego prawidłowego funkcjonowania. Biorąc pod uwagę, że nasz organizm w 60% składa się wody, musimy mu ją na bieżąco dostarczać. Zaleca się picie ok 1,5–2 litrów wody dziennie.

nawyki żywieniowe

Błonnik w diecie

W diecie nie powinno zabraknąć błonnika, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Błonnik wchłania wodę, zwiększając swoją objętość w żołądku, przez co treść pokarmowa trawiona jest wolniej i dokładniej. Dzięki temu uczucie sytości utrzymuje się dłużej, przez co łatwiej zapobiegać podjadaniu i niekontrolowanym atakom apetytu. Ponadto błonnik wspomaga proces odchudzania, oczyszczając jelita z resztek produktów przemiany materii. Mówiąc o błonniku, należy wspomnieć, że wpływa na procesy trawienia i przyswajania, pomaga obniżyć cholesterol oraz oczyszcza wątrobę. 

Zadbaj o sen

Sen to zdrowie, dlatego należy zadbać o jego jakość. Podczas snu organizm się regeneruje i odpoczywa. Regularne wysypianie się zapobiega otyłości. Naukowcy przekonują, iż osoby, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie, częściej sięgają po przekąski. Pamiętaj, aby zawsze spać MINIMUM 6 godzin na dobę. Dbaj również o odpowiednią higienę snu.

Jeszcze więcej sportu!

Nie tylko nawyki żywieniowe mają wpływ na naszą sylwetkę. Dużą rolę odgrywa także aktywność fizyczna i nawyki związane właśnie ze sportem. Regularne ćwiczenia w znacznym pomagają w utrzymaniu wzorowej sylwetki i utracie nadprogramowych kilogramów. Sport wzmocni również nasz organizm i zapewni zdrowy sen.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane