Dodano: 2016-01-25

Trądzik - metody zwalczania i leczenia Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Trądzik jest jedną z najbardziej dotkliwych chorób. Każdy przecież marzy o pięknej i nieskazitelnej skórze. Jak radzić sobie z trądzikiem i jak pielęgnować cerę, aby wyglądała na świeżą, a przede wszystkim – co zrobić, aby czuć się komfortowo?

 

Trądzik – młodzieńczy problem

 
Problem trądziku dotyka szczególnie ludzi młodych w okresie dojrzewania. Przyczyną jego powstawania jest nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych. Bardzo dużą rolę w jego rozwoju odgrywają hormony płciowe, zwłaszcza androgeny, i bakteria beztlenowa Propionibacterium acnes.
 
Skłonność ta uwarunkowana jest genetycznie, istnieje jednak bardzo wiele czynników, które mogą nasilić ten problem min: miesiączka, ciąża czy niektóre leki. Wykwitem pierwotnym są zaskórniki. Wyróżniamy jego dwa typy: zamknięte - drobne białe, dość dobrze widoczne, i otwarte - ciemne na szczycie. Najczęstszym jest trądzik młodzieńczy (Acne vulgaris), ale występują też cięższe odmiany tej choroby np. trądzik różowaty, który dotyka często ludzi dojrzałych.
 
Ludzie młodzi mający predyspozycje do występowania trądziku nie powinni go lekceważyć. Gdy pojawi się problem, warto zasięgnąć rady kosmetyczki i dermatologa. Najczęstszymi antybiotykami podawanymi przez dermatologów są tertacyklina, Davercin i Dalacin C. W cięższych odmianach podaje się silniej działające antybiotyki zawierające 13-cis kwas witaminy A (Roaccutane).
 
Są to leki działające wewnątrz. Trądzik należy również zwalczać bezpośrednio na skórze np. kwasem salicylowym, pochodnymi witaminy A, nadtlenkiem benzolu, kwasem azelainowym. Pomocne w zwalczeniu trądziku, śladów i blizn po nim są kwasy owocowe, tzn. AHA. W zależności od stężenia i pH kwasy może nakładać kosmetyczka lub dermatolog.
Należy również przyjmować witaminy, które mają działanie przeciwłojotokowe, np. witaminy PP, B2, C. Powinno się unikać witaminy B12, gdyż może ona wywołać objawy trądzikowe.
Jeżeli zmiany skórne nie są zbyt nasilone, można zażywać ziele bratka – zwalcza on stany zapalne – lub przyjmować drożdże najlepiej rozpuszczone w wodzie lub mleku.
 
trądzik należy zwalczać sposobem
 

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

 
Bardzo ważna jest również codzienna pielęgnacja – najlepiej do mycia twarzy używać specjalnych żeli lub delikatnych pianek (wszystko zależy od rodzaju cery i nasilenia trądziku), unikać mycia twarzy zwykłym mydłem. Nasza skóra ma pH ok. 5,5, a mydło ma odczyn silnie zasadowy, dlatego niepotrzebnie ją wysuszy, co spowoduje jeszcze większą pracę gruczołów łojowych. Jeżeli cera jest tłusta i mamy zmiany trądzikowe – a tak zdarza się najczęściej – należy używać toników, kremów, które normalizują pracę gruczołów łojowych i matują skórę. Nie należy jednak zapominać o nawilżaniu, dlatego najlepsze będą kremy matująco-nawilżające. Zdarza się również, że zmiany trądzikowe dotykają ludzi ze skórą naczyniową czy wrażliwą; należy wtedy szczególnie ostrożnie dbać o nią i nie używać preparatów drażniących czy silnie złuszczających.
 
Preparatów „na trądzik” w sklepach jest bardzo dużo, dlatego z łatwością można dobrać odpowiednie produkty do rodzaju naszej cery i nasilenia trądziku. Często też podawane są substancje aktywne, które znajdują się w danym preparacie. Najpopularniejsze to cynk, który działa silnie ściągająco i hamuje stany zapalne, kaolin, który absorbuje nadmiar sebum i powoduje, że skóra jest matowa oraz glinka, która działa podobne jak kaolin, dodatkowo oczyszczając i odblokowując rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, tzw. „pory”. W aptece także znajdziemy bardzo wiele specjalistycznych preparatów pomocnych w pozbyciu się trądziku. Jeżeli nie mamy zaufania do kupnych kosmetyków, możemy zrobić maseczki czy peeling z domowych składników np. z papai, ogórka, czy białka kurzego.
Do zamaskowania defektów najlepsze będą pudry i podkłady mineralne – nie zatykają one ujść gruczołów łojowych, a tym samym pozwalają skórze „oddychać”.
 

Bardziej wymagające zabiegi antytrądzikowe

 
W celu pozbycia się trądziku warto także wybrać się do kosmetyczki oczywiście po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem, ponieważ wizyty w gabinecie powinny być uzupełnieniem leczenia dermatologicznego. Po przeprowadzonym wywiadzie kosmetyczka zaproponuje serie zabiegów odpowiednich do rodzaju cery i nasilenia zmian trądzikowych. Najpopularniejszym zabiegiem jest oczyszczanie skóry, ale warto także zainwestować w peeling ziołowy. Pomaga w leczeniu trądziku, pozwala rozjaśnić przebarwienia i blizny, skóra staje się mniej tłusta, a wypryski ustępują.
 
Zabieg mikrodermabrazji także jest doskonałym uzupełnieniem leczenia trądziku. Polega on na usuwaniu martwych komórek naskórka (funkcja peelingująca), zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, wzmacnia mikrokrążenie a także stymuluje funkcjonowanie komórek. Następuje odblokowanie i oczyszczenie ujść gruczołów łojowych oraz ułatwienie przenikania preparatów.
Wiele zależy również od naszej diety i sposobu życia. Należy unikać ostrych potraw, przypraw, papierosów i słońca. Bezpośrednio po opalaniu nasza skóra rzeczywiście może wydawać się ładniejsza, ale słońce tylko dodatkowo podrażni i wysuszy ją, co w przypadku skóry tłustej nie jest dobre, ponieważ spowoduje to jeszcze silniejszą pracę gruczołów łojowych.
W gabinecie kosmetycznym jest bardzo duży wybór zabiegów. Warto w nie zainwestować, ale należy przede wszystkim pamiętać, że trądzik to choroba skóry i jak z każdą chorobą należy najpierw udać się do lekarza specjalisty – w tym wypadku do dermatologa.
 
Justyna Kilen
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane