Dodano: 2016-05-31

Bezpieczne opalanie nie istnieje – dawkuj słońce rozsądnie! Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Lato zbliża się wielkimi krokami. Bez wątpienia słońce dobrze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Działa antydepresyjnie, jak również doskonale dotlenia naszą wysuszoną przez zimę skórę. Opalanie także sprawia, że nasza skóra nabiera pięknego złocisto-brązowego kolorytu. Jednak pojawia się kwestia ochrony przeciwsłonecznej, którą bardzo często bagatelizujemy, narażając swoją delikatną skórę na podrażnienia i poparzenia słoneczne. Dlatego należy dawkować słońce rozsądnie.

Bezpieczne opalanie?

W dzisiejszych czasach bezpieczne opalanie nie istnieje. Wielogodzinne opalanie, czyli wystawianie skóry na silne działanie promieni słonecznych, uszkadza ją. Jeżeli zdecydujemy się zażyć kąpieli słonecznej, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • pamiętajmy, aby nie zasypiać na słońcu;
  • dawkujmy słońce i odpoczywajmy w cieniu;
  • pamiętajmy o okryciu ramion;
  • i najważniejsze – pamiętajmy kremach z filtrem.

Czym powinnyśmy się kierować, dobierając preparaty ochronne?

Odpowiedni krem to podstawa. Przez kilka ostatnich lat nasza wiedza na temat szkodliwych promieni słonecznych wzrosła. Dobierając odpowiednie preparaty ochronne, należy zwracać uwagę na filtr, który nie tylko ochroni naszą skórę przed słońcem, ale również zapewni jej odpowiedni poziom nawilżenia. Skład kremów jest podobny, jednak jaki wybrać? Dobór kremu zależy od wielu czynników. Jeżeli nasza cera jest jasna, podatna na przebarwienia, odpowiedni będzie krem z większym filtrem, uchronimy się w ten sposób przed poparzeniem. Uważać powinny również osoby, których skóra podatna na przebarwienia oraz wszyscy, którzy na ciele mają znamiona. Ważne jest również miejsce, do którego się wybieramy, gdyż w mieście nie musimy stosować kremu z wysokim filtrem. Inaczej wygląda sytuacja nad morzem i w górach, na południu Europy i na północy. Dlatego ważny jest umiejętny dobór kosmetyków. Im większe nasłonecznienie tym większy filtr.

opalanie

Opalanie w makijażu czy bez?

Tutaj można się spierać. Plaża, deptaki… jak tu wyjść bez makijażu? Jednak należy pamiętać, że podkłady i pudry zamykają pory, nie pozwalając skórze oddychać. Dlatego jeżeli decydujemy się na makijaż, pamiętajmy, by był on lekki. Przed jego nałożeniem dobrze jest nawilżyć skórę, nakładając cieniutką warstwę kremu.

Słoneczne zagrożenia związane z opalaniem

Ostre słońce niesie ze sobą wiele zagrożeń. Wielogodzinne opalanie powoduje jej szybsze starzenie się, jak również może powodować powstawanie stanów przedrakowych. Dlatego należy zachować umiar i odpowiednio zabezpieczać skórę. Chrońmy znamiona i przebarwienia, bowiem drażnione przez słońce mogą przeistoczyć się w czerniaka skóry.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane