Rozstępy to problem, którego nie należy lekceważyć
Mimo iż problem ten dotyka najczęściej kobiet w ciąży, błędne jest stwierdzenie, że głównym powodem ich powstawania jest rozciąganie skóry. Podstawową przyczyną pojawiania się rozstępów są hormony, a szczególnie estrogeny. Podwyższony poziom tego hormonu mają kobiety nie tylko w ciąży, ale także w okresie dojrzewania, przyjmujące tabletki antykoncepcyjne czy w okresie menopauzy. Drugim hormonem zwiększającym ryzyko występowania rozstępów jest kortyzol (hormon kory nadnerczy), który pojawia się między innymi u ludzi leczonych sterydami. Kolejnymi przyczynami pojawiania się rozstępów są: uwarunkowania genetyczne; dieta uboga w makro- i mikroelementy (cynk i krzem, witaminy A, E, PP, B5), którą odczuwają ludzie będący na diecie niskokalorycznej.
Rozstępy spowodowane są zmianami w obrębie skóry właściwej, a dokładnej zaburzeniami fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen jest to białko o strukturze trzeciorzędowej i wykazuje powinowactwo do cząsteczek wody, elastyna natomiast jest bardzo rozciągliwa. Białka te nadają skórze jędrność, sprężystość i elastyczność. W wyniku zaburzeń fibroblastów zmienia się struktura i ilość wytarzanych włókien kolagenu i elastyny. Na skórze widoczne jest to jako wrzecionowate pasma układające się prostopadle do kierunku rozciągania skóry.
Zmiany na skórze
U kobiet występują najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach, natomiast u mężczyzn okolice najbardziej narażone to część lędźwiowo-krzyżowa i barkowa. W momencie pojawienia się rozstępów, czyli w fazie pierwszej - zapalnej - mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski. Gdy zauważymy rozstępy w tym stadium, mamy bardzo duże szanse na ich zlikwidowanie. Druga faza, tzw. zanikowa może wydawać się mniej uciążliwa, ponieważ rozstępy jaśnieją i zmieniają się w białe pasma przypominające blizny. Skóra w dotyku wydaje się lekko zapadnięta. W tym stadium całkowite pozbycie się defektu nie jest możliwe. Rozstępy w tej postaci można jedynie złagodzić.
Zabiegi poprawiające wygląd skóry – czy rozstępy dzięki nim znikną?
Należy wziąć pod uwagę, że rozstępy to nie schorzenie dermatologiczne, lecz defekt kosmetyczny. Jeżeli mamy rozstępy w drugiej fazie, musimy liczyć się z tym, że każdy zabieg czy to w gabinecie kosmetycznym, czy w domu pomoże nam jedynie je spłycić i spowodować, że będą mniej widoczne. Gdy chcemy całkowicie pozbyć się rozstępów, potrzebna będzie ingerencja chirurga. W celu całkowitego pozbycia się ich trzeba wyciąć kawałek skóry, po zabiegu zostają blizny i na dodatek nie mamy 100% pewności, że rozstępy nie powrócą. Zabiegów, które mogą poprawić wygląd naszej skóry, jest wiele. Jednym z nich jest mikrodermabrazja, która poprawia mikrokrążenie i stymuluje funkcjonowanie komórek, przez co pobudza syntezę kolagenu i elastyny. Peeling ziołowy także pomoże nam polepszyć wygląd naszej skóry. Metoda ta jest jednak bolesna, ponieważ polega na ścieraniu naskórka, co odczuwane jest jako kłucie nawet kilka dni po zabiegu. Mniej bolesny będzie peeling chemiczny. Wykorzystywany jest tu kwas glikolowy, który nie tylko złuszcza, ale także pobudza syntezę kolagenu. Zabiegiem wykonywanym przez dermatologów jest laseroterapia. Efektem jest złuszczenie naskórka przy pomocy lasera barwnikowego, miedziowego bądź CO2.
Dermabrazja laserowa także jest wykonywana przez lekarza. Jest to bardzo głębokie złuszczenie za pomocą specjalnej głowicy. Zabieg jest bolesny i dość kosztowny, ale wystarczy zrobić go tylko raz, by uzyskać widoczne efekty. Można także skorzystać z zabiegu mezoterapii, który polega na wprowadzeniu substancji czynnych w głąb skóry. Uzyskujemy efekt lepszego jej napięcia i zmniejszenia rozstępów. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli nie chcemy rozstępów na kolejnych partiach ciała, należy o siebie odpowiednio dbać. Ważne jest utrzymanie stałej masy ciała. Drastyczne spadki wagi czy stosowanie diet, po których możemy mieć efekt jo-jo, nie są ani zdrowe, ani nie wpływają dobrze na wygląd skóry i całego ciała. Należy także pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów, aktywności fizycznej, masażach, które możemy robić w domu za pomocą specjalnych rękawic czy wałków. Pielęgnacja domowa jest niezwykle ważna, regularne używanie kosmetyków ujędrni i wygładzi skórę. Warto pamiętać o swojej skórze, dbać o nią i pielęgnować, ale trzeba to robić regularnie - inaczej nie uzyskamy pożądanych efektów, a przecież wszystkie chcemy wyglądać ładnie i czuć się dobrze. Dlatego poświęćmy 10 minut dziennie na zabiegi kosmetyczne w naszym domu, a na pewno długo będziemy cieszyć się gładką i jędrną skórą, rozstępy nie staną się naszym problemem.
Justyna Kilen
Komentarze