Dodano: 2016-03-29

Przebarwienia skórne – jak im zaradzić? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Przebarwienia to zmiany odznaczające się od skóry niezmienionej kolorem. Powstają najczęściej na skutek zaburzeń w nierównym gromadzeniu się i wytwarzaniu melaniny (barwnika ludzkiego), ale istnieją także przebarwienia niezwiązane z melaniną, np. po lekach czy tatuażach. Melanina jest naszą naturalną ochroną przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi; liczba melanocytów (komórek barwnikowych) jest największa w okolicach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych.

 

Naturalne wytwarzane melaniny a przebarwienia

Proces powstawania melaniny nazywa się melanogenezą. Istnieje wiele czynników, które pobudzają ten proces min: promieniowanie UV, stany zapalne, hormony płciowe (estrogeny), hormony tarczycy, metale (żelazo, miedź, złoto, srebro). Wynika z tego, że problemy z przebarwieniami mogą mieć kobiety z zaburzeniami miesiączkowania, stosujące antykoncepcję hormonalną lub będące w ciąży. Ponadto problemem ten dotyczy ludzi z chorobami wątroby, niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, przy nieracjonalnym opalaniu, pod wpływem działania substancji fitotoksycznych lub fotouczulających (znajdują się np. w niektórych kosmetykach i lekach). Istnieją także czynniki, które hamują proces melanogenezy - hormony kory nadnerczy i witamina C. Możemy podzielić przebarwienia ze względu na umiejscowienie barwników. Ustalenie rodzaju zmiany i głębokości przebarwień umożliwia badanie za pomocą lampy Woda. Przy przebarwieniu naskórkowym widoczny jest ciemny kolor, a przy skórnym i mieszanym nie widać zmian. Czynnikami wpływającymi na występowanie przebarwień są także uwarunkowania genetyczne oraz działanie czynników środowiska zewnętrznego

Najczęstsze przebarwienia

  • Piegi - drobne, jasne lub ciemnobrązowe, liczne plamki. Występują najczęściej na twarzy, dekolcie, rękach, a także plecach. Nie występują ponad powierzchnią skóry. Często pojawiają się pod wpływem światła słonecznego i są wynikiem nagromadzenia w melaniny w skórze właściwej. Piegi są skłonnością dziedziczną i mają je zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.
  • Plamy soczewicowate - są dobrze odgraniczone do otoczenia, mają zabarwienie jasno lub ciemnobrunatne. Najczęściej występują na tułowiu. Wyróżniamy palmy soczewicowate słoneczne oraz starcze. Pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych, szczególnie u osób z jasną karnacją lub u osób starszych. Palmy są defektem kosmetycznym i nie stanowią punktu wyjścia czerniaków.
  • Ostuda - przebarwione palmy w obrębie twarzy, występują głównie u kobiet. Są dobrze odgraniczone od skóry zdrowej, mają nieregularne rysy i kolor od żółtobrunatnych do ciemnobrunatnych. Zmiany mogą ustępować samoistnie
  • Melanoza riehla - wywoływane przez kosmetyki światłouczulające, są to siateczkowate plamiste przebarwienia łączące się ze sobą, zlokalizowane na twarzy.
  • Rogowacenie dosłoneczne - barwnikowe zmiany są delikatnie wyniosłe ponad powierzchnię skóry, mają brunatne zabarwienie i pojawiają się w okolicach eksponowanych na słońce
  • Odczyny fototoksyczne - powstają pod wpływem UVA + coś uczulającego (leki, perfumy, kosmetyki, zioła). W preparatach może uczulać: dziurawiec, arcydzięgiel, sylimaryna, a także olejki eteryczne - bergamotowy i cytrusowy. Na opakowaniu powinno być ostrzeżenie, że dany preparat zawiera substancje światłouczulające.

piegi to popularny typ przebarwienia

Leczenie przebarwień

Najważniejsze przy leczeniu przebarwień jest wyeliminowanie czynnika uczulającego i odpowiednia ochrona przed promieniami ultrafioletowymi. Bez odpowiedniej ochrony zmiany barwnikowe ciemnieją i stają się bardziej widoczne. Leczenie polega na rozjaśnieniu przebarwień. Od około 50 lat do leczenia przeprawień stosowany jest hydrochinon (stężenie 5-8%). Hamuje wczesne reakcje enzymatyczne, które prowadzą do powstawania melaniny. Efekty leczenia widoczne są po paru tygodniach, ale preparat ma właściwości wybielające i może odbarwić skórę otoczenia.

  • Kwas witaminy A – tretinoina – zmniejsza aktywność tyrozynazy (enzymu stymulującego powstawanie melaniny). Używa się go w stężeniach 0,1% i nie powoduje odbarwień. Leczenie jest długie, trwa nawet do 3 miesięcy.
  • Kwas azelainowy 20% - hamuje melanogenezę, mogą wystąpić objawy uboczne takie jak rumień czy pieczenie skóry
  • Alfahydroksykwasy (AHA) - najczęściej stosowane kwasy to glikolowi, jabłkowy, winowy. Mogą być o niskich stężeniach 8-15%, a także o bardzo dużych 50-70%.
  • Betahydroksykwasy - glukoronowy, salicylowy, galakturonowy kwas kojowy - blokuję tyrozynazę, rozjaśnia przebarwienia, stosowany w stężeniach od 3 do 6%.

Przebarwienia można także usunąć za pomocą specjalnych urządzeń takich jak:

  • Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka za pomocą mikrokryształków.
  • Dermabrazja - ścieranie naskórka za pomocą głowicy z drobnymi, ostrymi elementami. Zabieg dość bolesny.
  • Laser - do usuwania plam soczewicowatych i piegów. Mogą pojawić się przebarwienia w miejscu usunięcia u osób z ciemną karnacją.
  • Krioterapia - leczenie zmian niskimi temperaturami. Miejscowe niszczenie tkanek za pomocą CO2, ciekłego azotu.

Przebarwienia skórne dotyczą coraz większej ilości ludzi. Jeżeli nie chcemy na naszym ciele niepotrzebnych i szpecących defektów, powinniśmy przede wszystkim bardzo ostrożnie się opalać. Każdy krem na dzień powinien zawierać SPF, a opalając się na plaży czy w solarium nie zapominajmy o ochronie. Zażywając leki, także należy zwrócić uwagę, czy nie zawierają one substancji, pod wpływem których po wyjściu na słońce mogą pojawić się przebarwienia.

Justyna Kilen

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Nie trzeba wcale siegac po medycyne estetyczna by pozbyc sie przebarwien. Wystarczy systematyczne stosowanie serum neotone, wiem z doswiadczenia! Wiele miesiecy walczylam z plamami, ale po neotone mam jednolity koloryt cery, wreszcie!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi