Dodano: 2016-02-15

Cellulit, czyli lipodystrofia. Jak go zwalczyć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2

Pojęcie cellulitu potocznie nazywanego „pomarańczową skórką” jest doskonale znane każdej kobiecie. Problem ten dotyka ponad 80% pań. Jest to ogólnoustrojowe schorzenie skóry i tkanki podskórnej związane z zaburzeniami mikrokrążenia.

 

Czym jest cellulit?

 
Nazwa „cellulite” wywodzi się z języka francuskiego i oznacza lipodystrofię. Nie należy mylić go z pojęciem „cellulitis” oznaczającym stan zapalny w tkankach podskórnych. Jest to choroba skóry wymagająca leczenia farmakologicznego, skóra jest zaczerwieniona i ciepła w dotyku – podczas gdy, kobiety z cellulitem mają skórę bladą i chłodniejszą. Rozmieszczenie „skórki pomarańczowej” jest u większości podobne: uda, brzuch, pośladki, ramiona. Dotyka przede wszystkim kobiet, ponieważ mają one bardziej rozwiniętą tkankę tłuszczową.
 
Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu cellulitu są: zaburzenia hormonalne (dojrzewanie, ciąża, menopauza), siedzący tryb życia, stres, uwarunkowania genetyczne, wysoko kaloryczna dieta, noszenie obcisłych ubrań, używki takie jak papierosy czy alkohol, a także antykoncepcja hormonalna.
Estrogen działając na naczynia krwionośne, powoduje wzrost ich przepuszczalności i zatrzymywanie wody w organizmie. Upośledza to metabolizm komórek tłuszczowych (adipocytów), które są niedokrwione. Dochodzi do powiększenia ich obwodu, rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także do powstawania mikrozatorów. Na skórze jest to odczuwalne jako grudki, guzki z wyraźnymi zagłębieniami.
 

Stopnie rozwoju cellulitu:

  • faza obrzękowa - lekkie pobruzdowania zauważalne po uchwyceniu fałdu skóry. Bez zmian klinicznych.
  • faza włóknieniowa - spadek elastyczności skóry, widoczne zgłębienia po ujęciu skóry w fałd.
  • faza stwardnieniowo-guzkowa - tworzą się grudki i drobne guzki przy napinaniu skóry, spowodowane powstawaniem mikrotętniaków, które po pęknięciu tworzą wynaczynienia.
  • faza stwardnieniowo-guzkowa z nieodwracalnymi zwłóknieniami - skóra całkowicie pozbawiona jędrności, guzki rozmiarów od 2 do 20 mm, widoczne gołym okiem, skóra pofałdowana.

 cellulit to problem dotykający wielu kobiet

Rodzaje cellulitu

  • cellulit twardy - występuje u młodych kobiet poniżej 25. roku życia, jest mało widoczny, gdyż trudno go odróżnić od rozbudowanego mięśnia, ponieważ skóra w tym miejscu jest twarda i zbita, często też jest sucha.
  • cellulitu wiotki - występuje po 35. roku życia, skóra jest wiotka i mało napięta, a guzki stają się bardziej widoczne.
  • postać obrzękowa cellulitu - zauważalna przede wszystkim w okolicach pośladków i ud, zmiany bardzo widoczne. Jest to najcięższa postać, ale na szczęście występuje rzadko.

Stosuje się szereg zabiegów pozwalających zmniejszyć widoczność „pomarańczowej skórki”. W gabinecie możemy skorzystać z różnego rodzaju masaży. Bardzo skuteczny jest manualny drenaż limfatyczny, który stymuluje układ limfatyczny dzięki specjalnym ruchom „przepychającym” limfę. Istnieją też masaże o wiele bardziej dynamiczne, technika ich wykonywania zależy od gabinetu. Masaż można także zrobić za pomocą specjalnych urządzeń np: endermologii, która działa na zasadzie podciśnienia z wykorzystaniem dwóch rolek. Elektrostymulacja także pomoże nam pozbyć się cellulitu i wyrzeźbić sylwetkę. Polega ona na pobudzeniu pracy mięśni za pomocą prądów, co zwiększa przepływ krwi. Istnieje również masaż za pomocą ultradźwięków - fale o wysokiej częstotliwości docierają i działają w głębi tkanek. Skutecznym zabiegiem jest także tzw. „body wrapping” jest to specjalna technika owijania folią. Po peelingu kosmetyczka kładzie odpowiednią maskę (czekoladową, cynamonową, żurawinową…) na ciało i owija folią - im większy cellulit, tym słabszy ucisk. Zabieg doskonale nawilża i modeluje ciało. Oczywiście w każdym gabinecie kosmetycznym jest szeroki wybór zabiegów „antycellulitowych”, ale bardzo ważna jest również domowa pielęgnacja.

 
Same kremy czy żele nie pomogą nam pozbyć się cellulitu, ale na pewno poprawią nawilżenie, a przez to i wygląd skóry. Wybierajmy preparaty z kofeiną, L- karnityną, z wyciągami z cytrusów, bluszczu, przywrotnika, skrzypu. Pamiętajmy także o peelingu całego ciała - doskonale poprawi nam krążenie i sprawi, że składniki aktywne z kremu będą lepiej działać. Należy pamiętać również o racjonalnej diecie bez tłustych i wysokokalorycznych dań, a także ograniczeniu soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. Najlepsze ćwiczenia na cellulit to pływanie i aqua aerobik. W pozbyciu się cellulitu nie wystarczą same zabiegi kosmetyczne. To problem, który może w każdej chwili powrócić, dlatego tak ważne jest dbanie o swoje ciało przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Odpowiednia dieta, ćwiczenia, zabiegi w gabinecie i codzienne nawilżanie skóry w domu z pewnością pomogą nam nie tylko pozbyć się cellulitu, ale także ujędrnić i uelastycznić ciało. A piękne i zadbane ciało to lepsze samopoczucie, kondycja, a przede wszystkim zdrowie.

Justyna Kilen

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane