Dodano: 2015-08-26

Ortoreksja – niebezpieczne zaburzenia odżywiania Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Spożywanie produktów naturalnych to inwestycja w dobre samopoczucie i prawidłową pracę organizmu. Musimy jednak zachować umiar w kontrolowaniu naszej diety. W przeciwnym razie nasze zwyczaje żywieniowe mogą stać się przyczyną choroby. Jeśli całymi dniami obsesyjnie myślimy nad tym, co będziemy jeść i jaką będzie to miało wartość, może dotknąć nas ortoreksja. Ortoreksja to choroba, która jest groźnym zaburzeniem związanym z jedzeniem, a jej skutki mogą być równie drastyczne, co w przypadku anoreksji czy nieleczonej otyłości.

 Co to jest ortoreksja?

Jest to trzecie, obok anoreksji i bulimii, zaburzenie odżywiania. Zostało odkryte w 1997 roku przez lekarza Stevena Bratmana, który sam na nią cierpiał. Ortoreksja polega na obsesyjnej dbałości o zdrowe odżywianie. Osoby, które na nią cierpią wyjątkowo skrupulatnie liczą kalorię, sprawdzają wartość odżywczą produktów, szukają informacji o potencjalnych zagrożeniach (konserwanty, składniki tuczące).

Chory narzuca sobie restrykcyjny reżim żywieniowy i odrzuca coraz więcej produktów, które uznaje za szkodliwe dla zdrowia. Ostatecznie je bardzo niewiele produktów. Myślenie o jedzeniu i planowanie posiłków zajmuje większość czasu, a życie zawodowe i prywatne traci na znaczeniu.

W konsekwencji dochodzi do wyniszczenia organizmu, a nierzadko także do zaniku więzi rodzinnych oraz towarzyskich. Ortorektyk woli jeść w samotności, więc wyjścia do kawiarni, restauracji i rodzinne spotkania przy wspólnym stole nie wchodzą w grę. Ortoreksja często dotyka osoby podążające za modą i nowymi trendami, a także perfekcjonistów. Jej ofiarami padają najczęściej kobiety.

ortoreksja

Czego z założenia unika ortorektyk?

  • drobiu i nabiału – ponieważ przekonany jest o zawartości w nich antybiotyków i hormonów;
  • wieprzowiny i wołowiny, które mogą być zakażone chorobami;
  • wędlin – ze względu na występowanie w nich środków konserwujących (azotyny i azotany);
  • warzyw i owoców – z obawy przed zawartością w nich metali ciężkich i pestycydów;
  • ryb – ze względu na obecność metali ciężkich;
  • produktów zbożowych – z uwagi na zawartość chemicznych polepszaczy.

Ortoreksja i jej fatalne skutki

Mimo że z założenia dieta ortorektyka jest zdrowa, to braki witamin i minerałów powoduje wyjątkowo negatywne skutki. Pojawiają się bóle i zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Do tego dołączają bóle brzucha, nudności, osłabienie, problemy z ciśnieniem, anemia. W przypadku kobiet, bardzo często może dojść do zaniku miesiączki. Brak składników odżywczych: białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych przyczynia się do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych lub całych układów. Wzrasta zagrożenie osteoporozą, nadciśnieniem, chorobą serca, pojawiają się huśtawki nastroju, depresja.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane