Dodano: 2015-08-25

Grzyby – czy są dobrymi składnikami w diecie? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Polacy od zawsze byli amatorami grzybów. Dawniej panowało przekonanie, że grzyby nie posiadają żadnych cennych składników odżywczych poza kilkoma składnikami mineralnymi. Obecnie jednak wiadomo, że te pachnące owoce runa leśnego są źródłem cennych witamin i mikroelementów. Jak często można je jeść i jak przyrządzać grzyby, żeby były naprawdę smaczne?

 

Co dadzą nam grzyby?

Grzyby składają się w 80-90% z wody, która pod wpływem obróbki termicznej lub suszenia częściowo odparowuje. W suchej masie grzybowej 30- 50% stanowią wartościowe białka, bo zawierające także takie aminokwasy, których człowiek nie jest w stanie wytworzyć sam. Najwięcej łatwoprzyswajalnego białka mają prawdziwki i pieczarki.
 

Witaminy

W grzybach znajdziemy witamin B1, B2 oraz PP. Co ciekawe, występuje tam również przeciwkrzywiczna witamina D, której nie spotyka się w roślinach zielonych. Grzyby nie mają natomiast w swoim składzie praktycznie w ogóle witaminy C oraz A.
 

Błonnik

Grzyby zawierają swoisty błonnik zwany funginem, którego nie trawimy. Jego ilość jest znacznie większa w kapeluszu i dlatego pod względem kulinarnym powinniśmy znacznie częściej wykorzystywać kapelusze niż nóżki.
 

Tłuszcze

Jest go w grzybach mało. Zawierają 8-9% tłuszczu przypominającego zwierzęcy i jest on dla człowieka lekkostrawny.
 
grzyby mogą być częstym składnikiem diety
 

Sole mineralne i mikroelementy

Grzyby zawierają dużo żelaza, wapnia, potasu, sodu, fosforu, jak również mikroelementy - miedź, mangan, fluor, cynk, jod i ołów.
Te leśne skarby cenimy również za niepowtarzalne walory smakowe i substancje aromatyczne, które powodują, że stosujemy grzyby nie tylko jako składnik podstawowy potraw, ale też jako przyprawę.
 

Grzyby w diecie odchudzającej

Duża zawartość wody, mało tłuszczu i błonnik to trzy wyznaczniki, które gwarantują zdrową dietę i małą ilość kalorii. Grzyby spełniają te warunki, możemy więc je włączyć do jadłospisu i wykorzystywać w codziennej diecie. 100 g świeżych grzybów to tylko 35 kcal, lecz 100 g grzybów suszonych to już 230 kcal. Warto więc przemyśleć obecność aromatycznych grzybów w odchudzaniu.
 

Grzyb grzybowi nierówny

Nie należy zbierać starych okazów grzybów i trujących gatunków, to oczywiste. Jednak warto też wspomnieć, że nie warto dusić grzybów w ciężkostrawnych sosach i nie jeść ich na noc. Oto proste zasady grzybowego smakosza, które uchronią nas przed bólami gastrycznymi.
Niestety grzyby są ciężkostrawne, nie zaleca się ich spożywania dzieciom oraz osobom z chorobami wątroby. Reszta osób może cieszyć się ich smakiem, wystarczy tylko odpowednio je przyrządzić. Smacznego!
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Ołów - polecam.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi