Dodano: 2015-10-12

Posiłek okołotreningowy – co jeść przed i po treningu? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Odżywianie przed treningiem jest bardzo ważne. Posiłek okołotreningowy jest niezwykle istotnym aspektem diety, którego nie należy pomijać. Właściwe żywienie osób aktywnych fizycznie korzystnie wpływa na kondycję, regenerację, osiągane efekty, a także co ciekawe, na motywację i dobre samopoczucie. Dzięki odpowiedniemu posiłkowi organizm stopniowo otrzymuje energię, która dostarcza nam sił do ćwiczeń. Z kolei później ważne jest uzupełnienie niedoboru witamin. Posiłek po treningu jest równie istotny jak ten przed. Dlaczego? Otóż nasz organizm podczas aktywności fizycznej traci cenne makro i mikroskładniki, które należy uzupełnić, aby cały organizm mógł się odpowiednio zregenerować. Oczywiście to, co zjemy, ma ogromne znacznie. Sprawdźcie, co jeść przed i po treningu, aby nasze wysiłki szybko przyniosły rezultat.

 Co jeść przed i po treningu? Kiedy jeść?

Pamiętaj, aby ostatni posiłek zjeść maksymalnie na 2 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Wówczas wartości odżywcze w nim zawarte odpowiednio wpłyną na poziom glikogenu mięśniowego i przygotują organizm do długotrwałego wysiłku. Potrawy spożyte bezpośrednio przed treningiem mogą spowodować skurcze, niestrawność lub wymioty. Z kolei pierwszy posiłek po treningu należy zjeść po upływie 30 minut.

Posiłek przed porannym treningiem

Przed treningiem należy spożyć odżywczy posiłek, bogaty w węglowodany (czyli cukry proste, złożone i sacharydy). To one są głównym źródłem energii w diecie człowieka. Powinniśmy więc zjeść np. pieczywo pełnoziarniste, muesli, płatki zbożowe, kasze, brązowy ryż. W połączeniu z produktem mlecznym (mleko, jogurt naturalny, maślanka, kefir, ser twarogowy, serek wiejski) z warzywem lub owocem.

posiłek po treningu

Posiłek po treningu

Posiłek po treningu powinien składać się w dużej części z białka, z którego zbudowane jest 20% masy mięśniowej. Możemy zjeść chude rodzaje mięsa, np. kurczaka, indyka, cielęcinę, wołowinę, ryby, a także rośliny strączkowe. Innymi produktami zawierającymi białko są ciemne kasze, ryż, pełnoziarniste pieczywo. Warto też pamiętać o warzywach i owocach, które uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych. Jeśli trenujesz w okolicy południa, posiłek po treningu będzie wypadał akurat w porze obiadowej. 30 minut po treningu możemy zjeść małą przekąskę, a później uzupełnić ją obiadem.

Wieczorem?

Mały, wieczorny posiłek zaspokoi nasz głód, a także pozwoli zregenerować się naszym mięśniom. Komponując posiłek wieczorny, skoncentrujmy się na źródle białka, unikajmy jedzenia dużej ilości węglowodanów na noc. Może być to chleb razowy, omlet, serek wiejski lub twaróg.

Pamiętaj! To, co ląduje na twoim talerzu, ma niebagatelny wpływ na jakość twoich treningów!

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane