Dodano: 2015-08-26

Żywienie a starzenie się organizmu Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Starzenie się organizmu jest procesem, którego nie da się cofnąć lub zatrzymać, jednak niewątpliwie można go znacznie spowolnić, modyfikując swój styl życia. Badania naukowe udowodniły, że nasza dieta oraz stopień aktywności fizycznej mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i znacząco wpływają na szybkość starzenia się organizmu.

 

Starzenie się organizmu to naturalny proces. Czy da się fgo zwolnić?

W czasie całego życia na nasz materiał genetyczny działa wiele niekorzystnych czynników, które powodują zmiany w jego strukturze prowadzące do przedwczesnego starzenia. Należą do nich zanieczyszczenia środowiska, palenie tytoniu, źle zbilansowana dieta, toksyny w żywności itd. Dodatkowo częste i przewlekłe stany zapalne wywołują kaskadę procesów, które prowadzą do szybszego starzenia się. Powstają wolne rodniki, które są jednym z głównych winowajców tego procesu. Jednak w znacznym stopniu człowiek może walczyć z tymi wszystkimi czynnikami, prowadząc prozdrowotny styl życia, którego najważniejszymi elementami są aktywność fizyczna oraz odpowiednie żywienie. Naukowcy przeprowadzili badania na grupie ludzi, którzy przekroczyli 90. rok życia. Okazało się, że znakomita większość tych osób przez całe swoje życie zachowywała aktywność fizyczną oraz umysłową. Było to „paliwem” do dalszego życia.

starzenie się organizmu można załagodzić odpowiednią dietą

Żywienie a starzenie się organizmu

Drugi element to dieta. Wspomniane wyżej powstające nieustannie w organizmie bardzo reaktywne wolne rodniki mogą być neutralizowane przez antyoksydanty z żywności, do których należą: witaminy: A, E, C, beta-karoten, selen, flawonoidy. Ich źródłem są przede wszystkim warzywa zielone (szpinak, sałata, kapusta, brokuły, natka pietruszki), czerwone (marchew, papryka), owoce (jagody, żurawina, grejpfrut, pomarańcze, morele, banany), oleje roślinne. Dieta bogata w te produkty poza neutralizacją szkodliwych cząsteczek zapewnia utrzymanie lepszej ochrony przed infekcjami, poprawia trawienie składników pokarmowych, zmniejsza procesy zapalne. W przypadku tego ostatniego niezwykle istotna jest odpowiednia podaż kwasów omega-3 oraz ich proporcja do kwasów omega-6. Kwasy omega-3 (zawarte w rybach, szczególnie tłustych: śledź, makrela, łosoś) zmniejszają procesy zapalne toczące się w organizmie, a tym samym ograniczają wytwarzanie wolnych rodników. Z badań, które to wszystko udowadniają, jednoznacznie wynika, że mamy ogromny wpływ na stan naszego zdrowia, kondycję fizyczną i psychiczną, samopoczucie. Odpowiednio modyfikując styl życia, zmniejszamy ryzyko wielu chorób, które są dzisiaj plagą krajów rozwijających się i rozwiniętych, a nawet możemy spowolnić proces starzenia się ustroju.

Justyna Jessa, dietetyk

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane