Jak suplementy mogą na nas wpłynąć?
W żywności poszczególne składniki odżywcze działają synergicznie. Np. produkty bogate w wapń (np. sery) są źródłem również witaminy D, a witamina ta jest niezbędna do odpowiedniego przyswojenia przez organizm wapnia. Jeżeli chcemy spożyć zalecaną dawkę żelaza, należy posiłek skomponować tak, aby dostarczał również witaminę C , ponieważ ułatwia ona wchłanianie żelaza. Preparaty jednoskładnikowe mogą więc okazać się bezużyteczne dla naszego organizmu, gdyż nie zostaną odpowiednio przez niego przyswojone. Nie zbadano dotychczas stopnia, w jakim te składniki odżywcze są wchłaniane w jelicie oraz potencjalnie szkodliwych skutków, jakie mogą wystąpić w przyszłości w związku z przewlekłym zażywaniem tych preparatów.
Uwaga na przedawkowanie
Wiadomo natomiast, że niektóre suplementy mogą działać niekorzystnie, a nawet przeciwstawnie do zamierzonego efektu! Np. preparaty antyoksydacyjne (witaminy A, E) zażywane w zbyt dużych dawkach (a w przypadku suplementacji bardzo łatwo o ich przedawkowanie) mogą działać odwrotnie niż wynikałoby to z ich roli, czyli pro-oksydacyjnie, wytwarzając wolne rodniki niezwykle szkodliwe dla organizmu (niszczące komórki przyspieszające proces starzenia organizmu). Na rynku dostępne są także preparaty kompleksowe, zawierające wszystkie lub większość witamin i minerałów potrzebnych organizmowi. Poza tym, że w przypadku ich stosowania ryzyko przedawkowania jest jeszcze większe, to może wystąpić efekt wzajemnego niwelowania działania niektórych składników. Np. cynk konkuruje z żelazem o miejsce wchłaniania w jelicie, dlatego żelazo zawarte w tych preparatach może utrudniać wchłanianie cynku.
Suplementy – czy to naprawdę potrzebne?
Większość dotychczasowych badań nie przemawia za stosowaniem suplementów bez konkretnego wskazania (stwierdzona niedokrwistość, poważne niedobory itp.). Wyjątkiem jest suplementacja kwasem foliowym kobiet planujących ciążę i w pierwszym trymestrze jej trwania. Zapobiega to powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka, z której rozwija się układ nerwowy. Dlatego wszystkie kobiety w tym czasie powinny przyjmować dziennie 400 mikrogramów kwasu foliowego z suplementów, mając jednocześnie dietę bogatą w tę witaminę. Dla reszty zdrowej populacji źródłem wszystkich składników odżywczych powinna być odpowiednio zbilansowana dieta. Pamiętajmy o tym!
Justyna Jessa, dietetyk
Komentarze
Mam wrażenie, że Pani Justyna "dietetyk" ma na temat suplementacji - wiedzę znikomą. Dlaczego tak uważam ? Po treści wypowiedzi, które wcale nie świadczą o tym, że tę wiedzę posiada