Dodano: 2015-08-25

Błędna nagonka na tłuszcze – jaka jest prawda? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Sam wyraz „tłuszcz” przez wielu od razu kojarzony jest z czymś niezdrowym, niedietetycznym i będącym przyczyną nadmiaru kilogramów. Jednakże wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że tłuszcz jest w diecie niezbędnym składnikiem, a jego niedobory mogą prowadzić do wielu zaburzeń funkcjonowania organizmu. Złotym środkiem jest tutaj umiejętność rozpoznania tłuszczu „złego” (który i tak w pewnych ilościach jest niezbędny dla zachowania zdrowia) i „dobrego”.

 

Zła passa

Ogólnie tłuszcze nie cieszą się zbyt dobra opinią, szczególnie teraz w dobie mody na niskotłuszczowe, dietetyczne dania. Niestety coraz częściej potępiane są tłuszcze dobre, tzn. zawierające wielo- czy jednonienasycone kwasy tłuszczowe: są to np. kwas linolowy, linolenowy (kwasy omega-6 i omega-3). Zawarte są one m.in. w nasionach (nasiona słonecznika), pestkach dyni,  orzechach, awokado, a przede wszystkim w rybach morskich, w których znajduję się optymalna proporcja pomiędzy tymi dwoma kwasami tłuszczowymi.

Niezastąpione funkcje tłuszczu w organizmie

  • to dzięki nim organizm jest w stanie przyswajać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K,
  • pełnią funkcję budulcową, są składnikiem błon komórkowych oraz stanowią ważny element wchodzący w skład wielu hormonów, cholesterolu oraz ważnych substancji wewnątrzkomórkowych. Warto pamiętać, że w organizmie znajduję się także dobry cholesterol, czyli HDL, który zmniejsza ilość złego cholesterolu LDL, tym samym przyczyniając się do obniżenia ryzyka chorób układu krążenia i serca, przemieszczaniu się. Szczególnie ważne zadanie spełnia tutaj tłuszcz zgromadzony w okolicy nerek, który jako jedyna podpora utrzymuje je we właściwym miejscu,
  • magazynuje energię cieplną, dzięki czemu możemy przeżyć w mroźne dni.

NNKT

„Dobre tłuszcze”, czyli tzw. NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) co dla niektórych może wydać się paradoksalne, pomagają w redukcji masy ciała, obniżają poziom złego cholesterolu, poza tym natłuszczają skórę i włosy, odżywiają narządy rozrodcze. Ponadto odgrywają one bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, co szczególnie ważne jest w przypadku dzieci. Dzięki prawidłowej pracy układu nerwowego zwiększa się poziom koncentracji, umiejętność efektywnego uczenia się, a przede wszystkim ogólna sprawność organizmu pomaga skutecznie radzić sobie ze stresem. Co najważniejsze, organizm ludzki nie potrafi sam syntetyzować NNKT, dlatego tak ważna jest dieta w nie wzbogacona. Należy więc zadbać o to, by przede wszystkim na naszych stołach, jak najczęściej pojawiały się ryby morskie. Na przekąskę do filmu warto zamiast chipsów czy paluszków wybrać nasiona słonecznika, sezamu lub pestki dyni, z awokado można wykonać świetne potrawy, w tym sałatki, koktajle.

 Nie każdy tłuszcz jest zły. Polecamy np. awokado

Nasycone kwasy tłuszczowe

Należy jednak unikać nasyconych tłuszczów zwierzęcych, czyli tych zawartych w czerwonym mięsie, tłustej wieprzowinie. Nie należy także spożywać nadmiaru produktów mlecznych czy masła, sera. Zawarte w nich „złe tłuszcze” powodują wzrost w organizmie złego cholesterolu i mogą czopować naczynia krwionośne, przyczyniając się do zmian miażdżycowych, które w najgorszym razie doprowadzają do zawału serca. Dieta bogata w takie produkty może także doprowadzić do nadciśnienia lub też zakłócać poziom cukru we krwi. Uwaga! Również niektóre tłuszcze roślinne zawierają dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Są to olej palmowy oraz olej kokosowy.

Co z masłem?

Ostatnie badania dowodzą, że jeszcze do niedawna „zhańbione” masło powraca do swych łask. Dlaczego? W margarynach, w których zawarte są tłuszcze roślinne, co dla wielu mogłoby stanowić znak, iż są one zdrowym źródłem tłuszczu, znajdują się tzw. utwardzone tłuszcze roślinne. Przekształcają się one wówczas w bardzo niebezpieczną formę trans, które powodują raka, choroby serca i cukrzycę. Ponadto są one przyczyną tycia, gdyż zaburzają metabolizm tłuszczów. Okazuje się, że są one znacznie bardziej niebezpieczne niż kwasy nasycone zawarte w maśle. Jednakże do smażenia używajmy tłuszczów roślinnych, przede wszystkim oleju rzepakowego, ponieważ zawiera on optymalny (1:5) stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Jaja – jakie tłuszcze zawierają?

Na rynku znaleźć można nawet jaja zawierające dodatek kwasów omega-3, ponieważ kury pochodzące z hodowli przemysłowych zawierają tego kwasu zdecydowanie mniej niż kury wiejskie.

Ile tego tłuszczu?

Należy pamiętać, że pokarmy zamierające dużą zawartość tłuszczów powinny stanowić nie więcej niż 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Często winą za nasze „kochane ciałko” obarczamy tłuszcze, tymczasem nadmiar węglowodanów, czyli np. batoników, czekoladek, cukierków, słodkich napojów, przekształca się podczas przemian biochemicznych organizmu w tłuszcz zgromadzony na brzuszku, udach, pośladkach. O tym jak wielkim problemem stało się ograniczenie spożywania tłuszczu mówi nowa piramida żywieniowa, specjalnie w tym celu „znowelizowana”.
 
Marlena Szyszkowska
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane