Dodano: 2015-06-03

Zdrowe włosy, skóra i paznokcie – jak je sobie zapewnić? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Włosy, skóra i paznokcie są naszą wizytówką, jednak nie tylko wizytówką wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim zdrowia. Wiele zmian, które spostrzegamy na tych właśnie miejscach, może powiedzieć dużo o naszym zdrowiu wewnętrznym, np. pojawienie się białych plamek na paznokciach może świadczyć o niedoborze cynku i żelaza w organizmie. Natomiast ich pękanie i łuszczenie się może świadczyć o nieprawidłowej pracy układu pokarmowego czy też obniżonej odporności.

 

Dzięki dbałości o siebie: piękne paznokcie, włosy i skóra

Warto dbać o swój wygląd zewnętrzny, jednak stosowanie tylko wszelkiego rodzaju kosmetyków nie przyniesie pełnego i trwałego efektu. Kremy nie są w stanie dotrzeć do najgłębszych warstw skóry, a szampony, odżywki czy lakiery odżywcze do miejsca wzrostu włosa i paznokcia. Skóra poza sferą martwą, zrogowaciałą, jest żywą tkanką, która ma zdolności regeneracyjne, jednak włosy, czy paznokcie to struktury martwe, dlatego, by cieszyć się ich zdrowym wyglądem, należy zadbać o to, by wyrosły nowe i zdrowe. W związku z tym, ważne jest, aby odżywiać te sfery ciała także od wewnątrz, poprzez odpowiednią dietę.
 

Nawadnianie ciała

Dzięki odpowiedniej ilości spożytych płynów (1,5-2 litrów dziennie), nasza skóra będzie odpowiednio napięta i jędrna. Poza tym woda wypłucze zbędne toksyny, które niekorzystnie wpływają na kondycję skóry, włosów – stają słabe i wypadają; i paznokci – które stają się łamliwe.

Urozmaicenie codziennej diety

Ważne jest, by w diecie znalazły się wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli warzywa i owoce, białko, węglowodany (przede wszystkim węglowodany złożone), tłuszcze (głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Eliminacja któregokolwiek z tych składników na pewno odbije się na wyglądzie skóry, włosów czy paznokci.

Białko

Wchodzi ono w skład błon komórkowych i jest niezbędne zarówno do produkcji, jak i do odbudowy komórek naskórka. Jest głównym składnikiem płytki paznokcia i struktury włosa.  Dzięki odpowiedniej ilości białka w diecie skóra będzie elastyczna i później pojawią się na niej zmarszczki. Najlepszym źródłem białka są mięso, drób, ryby, nabiał, produkty zbożowe i rośliny strączkowe.

piękne paznokcie zapewnisz sobie dietą

Niezbędne kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6)

Poza ogromnym wpływem na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i wielu, wielu innych mają one wpływ na odpowiednie natłuszczenie włosów, a także zapobiegają ich wypadaniu oraz zmianom skórnym, wpływają na prawidłową odbudowę błon komórkowych. Bogactwem tych cennych tłuszczów są przede wszystkim ryby morskie - halibut, makrela, dorsz, łosoś, śledzie, sardynki, a także oleje roślinne, nasiona sezamu, nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy.

Witaminy i minerały

Pełnią one w organizmie rolę regulacyjną i zapewniają odpowiednie jego funkcjonowanie. Mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Ich niedobór objawia się wypadaniem włosów, które stają się matowe, łamliwością i rozdwajaniem paznokci oraz zmianami skórnymi.
  • Witamina A ma wpływ na odpowiednie funkcjonowanie komórek skóry, pomaga zwalczać pojawiające się wraz z wiekiem plamki i przebarwienia. Beta-karoten (który po dostaniu się do organizmu zostaje zamieniony w witaminę A) sprawi, że twoja skóra nabierze dodatkowo lepszego kolorytu i wzmocni opaleniznę.  Źródłem witaminy A są produkty pochodzenia zwierzęcego: żółty ser, żółtka jaj, rybi tłuszcz, natomiast beta-karoten znajdziemy w produktach roślinnych o zabarwieniu żółtym, pomarańczowym i czerwonym, czyli w marchwi, papryce, morelach, brzoskwiniach, dyni, fasolce szparagowej. Witamina C kolagen i elastynę, łagodzi zmarszczki i blizny, Znaleźć ją można w natce pietruszki, papryce, owocach cytrusowych, brokułach.
  • Witamina E chroni przed szkodliwym wpływem środowiska i wolnych rodników powstałych wskutek przemiany materii organizmu. Inaczej, zwana tokoferolem, który uznaje się za witaminę młodości. Witamina E wpływa na odpowiednią elastyczność skóry, a także łagodzi negatywny wpływ promieni UV na wygląd skóry, zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu się. Ma ona działanie przeciwzapalne, więc może być stosowana w różnych stanach zapalnych skóry takich jak np. łojotok, czy trądzik. Poza tym wzmacnia działanie witaminy C. Znaleźć ją można w pieczywie pełnoziarnistym, olejach roślinnych, awokado, nasionach słonecznika, sezamu i migdałach.
  • Witaminy z grupy B stymulują produkcję komórek, ich regenerację. Przeciwdziałają starzeniu się skóry, siwieniu włosów, tworzeniu się zmarszczek, wzmacniają pigmentację włosa i ogólnie polepszają stan włosów i skóry. Witaminy te znaleźć możemy w mięsie, mleku i jego przetworach, jajach, pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, zielonych warzywach liściastych, pestkach słonecznika.
  • Jednakowoż ważny wpływ mają również mikroelementy, takie jak cynk - jego braki mogą wiązać się z wypadaniem włosów (jaja, warzywa, mięso, chude mleko, pestki dyni, ziarna zbóż), selen (ryby, ziarna zbóż, pomidory, czosnek), żelazo - jego niedobór może spowodować łysienie (czerwone mięso, zielone warzywa, mięso, wątróbka), wapń (mleko i jego przetwory, sery, jaja, fasola, sardynki, łosoś).

Ważne jest także dostarczanie organizmowi węglowodanów. To dzięki nim, pełniącym rolę źródła energii, możliwy jest wzrost włosa i paznokcia. Szczególnie jest to ważne dla włosów, gdyż ich macierz charakteryzuje się wysokim metabolizmem, dlatego też włos jest strukturą tak szybko rosnącą.

Bardzo znaczącą rolę w pielęgnacji włosów, paznokci i skóry odgrywa skrzyp polny. Bierze on udział we wzmacnianiu struktury paznokcia, budowie włosa, a także nadaje skórze blask i zdrowy wygląd.
Pamiętajmy, że ładna cera, włosy i paznokcie dodają nam urody i lepszego samopoczucia. Warto również wspomagać ich kondycję kosmetykami, co często bardzo pomaga, jednak nie zapominajmy o pielęgnacji od wewnątrz. Bądźmy cierpliwi, bo przecież włos rośnie ok. 1 cm na miesiąc, a pełna płytka paznokcia do 6 miesięcy. Nie łudźmy się nieskazitelną cerą pani w gazecie - wiadomo, że nikt nie jest doskonały. Jednak zamiast ciągle narzekać na cienkie włosy, łamiące się paznokcie i suchą skórę - zadbajmy o siebie. Cienkie włosy, gdy są zdrowe i lśniące, też mogą być piękne :)
 
Marlena Szyszkowska
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane