Dodano: 2015-02-19

Wybrane metody złuszczania naskórka Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Jesień sprzyja odnowie. Po wakacyjnych szaleństwach nasza skóra staje się przesuszona, zmarszczki robią się bardziej widoczne, a i niekiedy nadmierne opalanie daje o sobie znać w postaci plam. Rusz na pomoc swojej skórze - najlepiej peelingiem.

 

Peeling jako rozwiązanie uniwersalne

Aby poprawić wygląd cery, warto poddać się naturalnym peelingom. Mogą być to zwykłe - enzymatyczne lub ziarniste preparaty, które przeznaczone są do domowego użytku, wtedy trzeba się jednak liczyć z ich krótkotrwałym działaniem. Można też poddać się zabiegowi u kosmetyczki lub dermatologa. Gabinety oferują wiele ciekawych rozwiązań, między innymi - mikrodermabrazję i peelingi ziołowe. Działanie tych zabiegów opiera się na złuszczeniu starych komórek naskórka i pobudzaniu do produkcji nowych. Dzięki temu skóra staje się gładka, pełna blasku, zmarszczki stają się płytsze, a skóra lepiej chłonie substancje zawarte w nakładanych na nią preparatach.

 

Mikrodermabrazja

To zabieg kosmetyczny przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym bądź dermatologicznym. Polega on na mechanicznym złuszczeniu górnych warstw naskórka metodą „warstwa po warstwie”. Istnieją dwie główne i powszechnie stosowane metody: mikrodermabrazja diamentowa oraz mikrodermabrazja korundowa.

  • Diamentowa polega na przesuwaniu po skórze diamentową końcówką aparatu ssącego. Końcówka (szorstka, ale przyjemna) złuszcza obumarłe komórki naskórka, które jednocześnie są zasysane do wnętrza aparatu.
  • Korundowa polega na złuszczaniu naskórka kryształkami korundu wyrzucanymi z końcówki maszyny. Kryształki odbijają się od skóry, jednocześnie podrywając do góry złuszczony naskórek. Obie metody są skuteczne, chociaż różne. Metoda diamentowa jest delikatniejsza dla skóry, dlatego można ją wykonywać nawet w przypadku problemów z naczynkami, natomiast korundowa jest nieco bardziej inwazyjna, ale co za tym idzie - dająca szybsze efekty. Jest wskazana dla skóry nieco grubszej.

Mikrodermabrazja to zabieg bezbolesny i bezpieczny. Jego główne działanie to oczyszczenie skóry, pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny, ujędrnienie skóry i spłycenie zmarszczek. Sprawdza się również jako zabieg likwidujący przebarwienia. Po zabiegu warto zafundować skórze dodatkowe preparaty o bogatym składzie, gdyż jest ona wówczas wyjątkowo chłonna. Należy również pamiętać o wypiciu po zabiegu dużej ilości wody, tak, by wyrównać stratę wody spowodowaną nadmiernym jej parowaniem z naskórka w wyniku zabiegu. Zabieg ten warto wykonywać w seriach, bo tylko wtedy daje widoczne i trwałe efekty. Taka kuracja powinna składać się z 6-10 zabiegów (w zależności od problemu skórnego, z jakim się borykamy). Częstotliwość zabiegu ustala osoba go przeprowadzająca.

  • Wskazaniami do zabiegu są: trądzik grudkowy, zaskórnikowy; blizny, łojotok, przebarwienia, rozszerzone pory, zmarszczki, rozstępy, cellulit i rogowacenie okołomieszkowe.
  • Przeciwwskazaniami są: trądzik ropowiczy, zapalenia skóry, choroby bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry, opryszczka, łuszczyca, bliznowce, trądzik różowaty, znamiona, nowotwory skóry.
W odróżnieniu od peelingów chemicznych, czy ziołowych, mikrodermabrazja nie wymaga od pacjenta zrezygnowania z aktywności zawodowej, czy życiowej, gdyż po zabiegu skóra nie łuszczy się.
 
peeling to zabieg, za który twoja skóra ci podziękuje
 

Peelingi ziołowe

to kolejny z rodzajów peelingów proponowanych przez specjalistów. Wyróżniają się spośród innych naturalnością składników oraz intensywnością ich działania. Specjalnie skomponowane mieszanki ziół po kontakcie z naskórkiem powodują jego przekrwienie, odczyn zapalny i złuszczenie.

  • Skład peelingów ziołowych jest wyjątkowo naturalny i opiera się na składnikach roślinnych, bez dodatków chemicznych i syntetycznych. W zależności od rodzaju peelingu i kraju jego pochodzenia, zioła wykorzystywane do jego produkcji są różne, oraz co za tym idzie, ich działanie jest mniej lub bardziej intensywne. Mamy do wyboru m.in. Green Peel, peeling azjatycki oraz peeling polski.
  • Skuteczność zabiegu jest uzależniona nie tylko od rodzaju wykorzystanego preparatu, ale również od osoby wykonującej zabieg. By mieć pewność dobrego wykonania, należy zaczerpnąć informacji u znajomych lub skorzystać z usług osoby, którą już znamy (np. kosmetyczki, do której chodzimy od jakiegoś czasu i jesteśmy zadowoleni z jej usług). Jest to bardzo ważne, gdyż głębokość i intensywność peelingu zależy od uważnych obserwacji reakcji skóry i doświadczenia osoby wykonującej zabieg.
  • Częstotliwość zabiegów ustala się indywidualnie i jest ona zależna od skóry, z jaką mamy do czynienia. Pierwszy peeling powinien być delikatny (bardziej powierzchowny), natomiast kolejny - wykonany najwcześniej po miesiącu - intensywniejszy. Osoba wykonująca zabieg powinna zalecić specjalną pielęgnację domową i uprzedzić o wszystkich przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych.
  • Wskazaniami do peelingów ziołowych są m.in. przebarwienia, blizny, zmarszczki, utrata jędrności oraz ziemistość cery.
  • Przeciwwskazania to głównie: rozszerzone i popękane naczynka, choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe skóry, stany alergiczne skóry oraz uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.
  • Odczucia po zabiegu nie są najprzyjemniejsze. Sam zabieg powoduje rozgrzanie skóry, jej przekrwienie oraz pieczenie, które może się utrzymywać jeszcze parę godzin. Po około 3-4 dniach skóra zaczyna się łuszczyć i na ten czas warto zarezerwować sobie parę dni urlopu, gdyż każda skóra reaguje inaczej, a w ekstremalnych przypadkach naskórek schodzi płatami, co nie stanowi komfortowej sytuacji w kontaktach z innymi ludźmi. Po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń kosmetyczki, bądź dermatologa, czyli nie eksponować skóry na promienie słoneczne, stosować specjalne preparaty, nie zdrapywać odchodzących płatów naskórka oraz dokładnie zabezpieczać skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Pamiętajmy - ten zabieg nie jest zwykłym zabiegiem kosmetycznym. Ingeruje on w głębsze warstwy naskórka i każde odstępstwo od zaleceń osoby go wykonującej może spowodować nieodwracalne zmiany.
Zatem w zależności od problemu skórnego, z jakim się borykamy, warto wybrać któryś z tych zabiegów, by cieszyć się piękną skórą przez cały rok!
 
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane