Sklep
Dodano: 2015-02-11

Jak kontrolować porcje zjadanych pokarmów? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Jednym z głównych czynników decydujących o utrzymaniu naszej masy ciała bądź jej straceniu jest kontrola porcji. Średnio jemy 3 razy więcej niż jest to wskazane, jeśli chodzi o dania główne, a nasze przekąski są 2 razy większe niż powinny. Jak powinny wyglądać porcje, które zjadamy?

 

Coraz większe porcje – większy apetyt

Nasze talerze rosną z roku na rok. Jedzenie dla niektórych ludzi staje się narkotykiem, zaczynają być od niego zależni i łakną go coraz więcej. Porcją nazywamy ilość jedzenia, która zdecydujemy się skonsumować naraz

Jedz wysoką jakość - nie ilość!

Unikaj fast foodów, wybieraj pokarmy bogate w błonnik takie jak świeże owoce, warzywa, płatki pełnoziarniste, makarony i ryże. Dzięki tym obfitującym w błonnik produktom dłużej będziesz czuć się pełny i usatysfakcjonowany z posiłku. Fast food pozbawiony jest wartości odżywczych – tym samym twój organizm łaknie go znacznie większe ilości, bo w dalszym ciągu odczuwa niedobór niezbędnych mu do pracy elementów pokarmowych. Zamień słodkie napoje na wodę mineralną, jeśli nudzi cię smak zwykłej wody, możesz dodać do niej sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, pomarańczy, imbir bądź miętę. Nie podjadaj słonych przekąsek jak chipsy, krakersy, paluszki - zamień je na zdrowe orzechy, bakalie bądź suszone owoce jak jabłka, śliwki czy banany.

Nie zjadaj wszystkiego z talerza!

Niektórzy ludzie zjedzą wszystko, co zostanie im podane, bez względu na to, ile jedzenia się przed nimi znajdzie. To zły nawyk, jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zdrowiu.

przy decyzji, jaką porcję posiłku zjesz, kieruj się rozsądkiem

Używaj mniejszych talerzy! Porcje też będą mniejsze

Psychologowie uważają, iż im większy nasz talerz – tym więcej jedzenia się na nim znajdzie. Tak samo sytuacja się ma do misek i szklanek. Używanie mniejszych naczyń sprawia, że jemy mniej. Natomiast użycie mniejszych łyżeczek przyczynia się do tego, że jemy wolniej – a co za tym idzie, pokarm jest lepiej przeżuty i szybciej trafia do naszego mózgu informacja o tym, że jesteśmy syci.

Skup się na jedzeniu!

Nie zajmuj się wszystkim dookoła podczas jedzenia posiłku. Oglądanie w tym czasie telewizji lub pracowanie przy komputerze sprawia, że często się przejadamy. Zamiast tego warto delektować się, jedząc swoją porcję posiłku.

Jedz regularnie! Będziesz mógł zmniejszyć porcje

Jedzenie regularnych posiłków w ciągu dnia (najlepiej ok. 5–3 głównych i 2 przekąsek) sprawia, że nasz metabolizm pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli czekasz na posiłek do momentu, gdy stajesz się bardzo głodny – zwiększają się szansę na to, że zwiększysz porcję pokarmu i zjesz dużo więcej.

Pij wodę!

Woda nawadnia nasz organizm i sprawia, że czujemy się syci. Badania wykazały, że niedobór pierwiastków śladowych znajdujących się w wodzie może dawać takie same symptomy jak głód pokarmowy. Zanim więc sięgniesz po kolejnego snickersa – napij się wody.

Nie jedz bezpośrednio z opakowań!

Nie konsumuj jedzenia z dużych opakowań – szczególnie, jeśli chodzi o przekąski. Porcję, którą masz zamiar zjeść, przełóż do osobnego naczynia, resztę zaś odłóż na półkę. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, ile zjadłeś.

Dziel się jedzeniem, traktuj je jako przyjemność

"Śniadanie zjedz sam. Obiadem się podziel. Kolację oddaj (ale tylko jeśli jest ona na krócej niż 3 na godziny przed snem ;))."

Joanna Jamróz - dietetyk

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane