Produkty współpracujące z dietą szczęścia
Produkty mleczne
Zawierają witaminę D, która wpływa na podwyższenie poziomu hormonu szczęścia - serotoniny. Szczególnie polecane są w wspomaganiu leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych.
Awokado
Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zwiększają poziom endorfin. Jest doskonałym dodatkiem do kanapek bądź sałatek. Można z niego przyrządzać również przepyszne guacamole!
Banany
Nie bez przyczyny ich kształt przypomina nam uśmiech. Są źródłem tryptofanu, witaminy A, B6, C, potasu i fosforu. Obecność witaminy B6 usprawnia zamianę tryptofanu w serotoninę. Zapewnia ona dobre samopoczucie i spokojny sen.
Ciecierzyca
Zawiera tryptofan, odpowiada za spokój emocjonalny. Może być wspaniałą alternatywą dla mięsnych dań obiadowych, można z niej przygotować także smaczny hummus.
Migdały
Badania udowodniły, iż regularne jedzenie migdałów zwiększa poziom dopaminy w organizmie. Pamiętajmy jednak, by przed spożyciem je namaczać przez kilka godzin. Będą miększe.
Orzechy brazylijskie
Są bardzo dobrym źródłem selenu, pierwiastka, którego niedobór odnotowywany jest szczególnie u ludzi cierpiących na depresję. Jedząc już 4 orzechy dziennie, zaspokoimy rekomendowane zapotrzebowanie na selen.
Zielona herbata
Zawiera aminokwas, który poprawia samopoczucie, redukuje stres i napięcie. Poprawia on również pamięć i zwiększa skupienie uwagi. Dieta szczęścia z ewnością nie obejdzie się bez tego kojącego, smacznego napoju.
Gorzka czekolada
Kilka kostek czekolady w przyjemny sposób poprawia samopoczucie. Dzięki endorfinom czujemy się komfortowo dobrze. W jednym z ostatnich badań udowodniono, że podawanie 40 g ciemnej czekolady przez okres 14 dni zmniejsza znacząco poziom hormonu stresu.
Botwinka
Bogata w magnez – pierwiastek bezpośrednio wpływający na nasz nastrój. Warto zatem dodać ją do letnich i jesiennych zup, dopóki tylko jest dostępna na rynku.
Wodorosty
W Polsce jeszcze mało popularne, w innych krajach święcą triumfy. Zawierają jodynę, niezbędną do prawidłowej funkcji tarczycy. Co za tym idzie, wpływają na metabolizm, który jest niezbędny do zachowania optymalnego zdrowia i pozytywnej energii.
Autor: Joanna Jamróz - dietetyk
Komentarze