Dodano: 2015-10-14

Dieta zupowa – jedz zupę i ciesz się figurą! Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Jeśli zależy nam, aby szybko stracić kilka kilogramów, warto spróbować diety opartej na zupie. Lekka, zdrowa i pożywna zupa jest źródłem wszystkich niezbędnych składników, które pomogą nam w odchudzaniu. Warzywa zapewniają nam błonnik, brązowy ryż, makaron czy ziemniaki gwarantują zdrowe węglowodany, natomiast chude mięso lub chude mleko - potrzebne nam białko. Dieta zupowa pozwoli nam zrzucić kilka kilogramów i oczyścić organizm. Pytanie tylko, czy na dłuższą metę jest bezpieczna.

 Dieta zupowa – zasady i bezpieczeństwo

Dieta zupowa to system żywieniowy polegający na jedzeniu tylko i wyłącznie zup przez cały tydzień. Przez siedem dni żywimy się wyłącznie zupą warzywną, a po tym czasie stopniowo włączamy do diety pokarmy bogate w białko i owoce. Dobór składników zupy wybieramy sami, ale warto spróbować warzyw bogatych w błonnik, witaminę C i potas, zwłaszcza kapustę, marchew, szpinak, paprykę, pomidory i selera. Możemy również korzystać z różnego rodzaju przypraw, aby smak zupy nas nie znudził.

Przyrządzając zupę nie powinniśmy robić jej na bazie tłustych mięs, a także wysokoprocentowych śmietan. Wysokokaloryczne ziemniaki również warto zastąpić makaronem lub ryżem. Głównym składnikiem zupy mają być świeże warzywa, w związku z tym zupa będzie bogata w błonnik, jednak nie będzie dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

dieta zupowa

Po tygodniu diety możemy stracić od 3 do 7 kilogramów. Dieta niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Przede wszystkim brak białka może spowodować znaczną utratę tkanki mięśniowej, a niewielka ilość spożywanych kalorii grozi ponownym przybraniem na wadze, kiedy wrócimy do zwykłego trybu odżywiania.

Wobec powyższych informacji, do stosowania diety zupowej należy podchodzić z dystansem i przede wszystkim nie zapominać o zdrowym rozsądku oraz o zasadach zbilansowanego odżywiania. Z całą pewnością nie powinny stosować jej osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport bądź ciężko i dużo pracujące. Takim osobom dieta ta nie jest w stanie zapewnić niezbędnego minimum składników odżywczych, co może być niebezpieczne w skutkach dla zdrowia.

Dla kogo przeznaczona jest dieta zupowa?

Terapię zupą poleca się więc głównie osobom muszącym szybko zrzucić kilka kilo, np. przed ważną uroczystością lub operacją. Dieta oparta na zupie może stać się bezpieczną i skuteczną kuracją oczyszczającą pod warunkiem, że ograniczymy ją do kilku dni. W trakcie możemy przyjmować uzupełniające dawki witamin oraz pić dodatkowo np. szklankę kefiru dziennie. Dieta zupowa również może być stosowana jako jednodniowa kuracja oczyszczająca organizm.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane