Dodano: 2015-10-14

Dieta zasadowa – sposób na zakwaszenie organizmu Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Dieta zasadowa, inaczej alkaliczna, polecana jest nie tylko osobom, które chcą pozbyć się kilku kilogramów. To sposób żywienia, dzięki któremu zyskujemy siły, witalność, energię i lepsze samopoczucie. Dieta ta jest polecana jako profilaktyczna dla zdrowia, a także pomocna w leczeniu różnych dolegliwości.

Dieta zasadowa vs zakwaszenie organizmu

Odpowiedni poziom pH krwi wynosi 7,35–7,45, a więc jest to pH lekko zasadowe. Utrzymane w takich wartościach jest oznaką odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu. Wartości poniżej tej normy świadczą natomiast o niezdrowym zakwaszeniu organizmu, a tym samym, zwiększeniu ryzyka wystąpienia chorób serca, otyłości czy nawet raka. Dieta zasadowa ma za zadanie utrzymać pH naszej krwi w normie, zapewnić nam doskonałe samopoczucie i zmniejszyć ryzyko raka, chorób serca i otyłości.

Dieta zasadowa szczególnie powinna zwrócić twoją uwagę, gdy obserwujesz u siebie niepokojące objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, bóle mięśni występujące bez wyraźnej przyczyny, kłopoty ze skupieniem uwagi, drażliwość, niepokój, nerwowość. Zwróć również uwagę na kondycję swojej skóry, włosów i paznokci - jeśli uległa pogorszeniu, może to świadczyć, że coś niedobrego dzieje się twoim organizmie i prawdopodobnie mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu. Zakwaszenie organizmu to nic innego, jak właśnie wcześniej wspomniane zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Jak z nim walczyć? Potrzebna będzie właściwa dieta.

Dieta zasadowa, czyli na zachowanie równowagi

Należy podzielić jedzenie na produkty alkaliczne i kwasowe. Muszą być one spożywane w odpowiednich proporcjach, tzn. produkty alkaliczne, tj. świeże warzywa, sałaty, oleje roślinne, powinny stanowić 75–80 proc. dziennej diety, natomiast produkty kwasowe, takie jak mięsa, nabiał należy ograniczyć do 20–25 proc.

dieta zasadowa

Oprócz tego musimy pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu (około 8 szklanek wody dziennie), które jest niezwykle istotne i to nie tylko podczas stosowania tej diety. Warto również do naszych potraw dodać sok z cytryny. Możemy dodać go do wody, skroplić nim rybę czy sałatkę.

Zakazane produkty w diecie to napoje z kofeiną, tłuste mięsa, alkohol, fast-foody, żółte sery. Należy ponadto unikać cukru, czekolady.

Ważne jest też unikanie stresu, wysypianie się oraz umiarkowana aktywność fizyczna, która pomaga pozbyć się zbędnych kwasów z organizmu.

Dzięki odpowiednio stosowanej diecie z pewnością uda się nam przywrócić zachwianą równowagę kwasowo-zasadową. Po kuracji warto również pamiętać, by odżywiać się w sposób zdrowy i racjonalny, by nie dopuścić do ponownego pojawienia się problemu.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane