Dodano: 2015-10-06

Codzienna zdrowa dieta – jak o nią dbać? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Zdrowa dieta zakłada spożywanie odpowiedniej ilości kalorii w ciągu całego dnia, które powinny być dostarczane z wartościowego pożywienia. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że przyjmuje więcej kalorii niż potrzebuje na co dzień. Takie postępowanie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym nadwagi, z którą zmaga się coraz więcej osób.

Codzienna zdrowa dieta

Odpowiednio zbilansowana zdrowa dieta jest bardzo ważnym elementem utrzymania zdrowia. Aby czuć się zdrowo i cieszyć się nienaganną sylwetką, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam poznać własny organizm.

Zdrowa dieta a kalorie

Dziennie zapotrzebowanie dla mężczyzny wynosi około 2500 kalorii, dla kobiety jest ono mniejsze i wynosi około 2000 kalorii. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że spożywa dwa razy więcej kalorii niż potrzebuje jego organizm. Gdy dołączymy do tego siedzący tryb życia, możemy spodziewać się problemów z nadwagą. Aby utrzymać zdrowie i szczupłą sylwetkę, należy poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i uwzględnić jego wartość podczas tworzenia codziennego jadłospisu. Ważne jest także, by pamiętać, by nie kierować się tylko i wyłącznie zawartością kalorii w danym produkcie, a przede wszystkim zwracać uwagę na jego wartość odżywczą.

zdrowa dieta

Jedz zdrowo i kolorowo

W zdrowej diecie nie może zabraknąć ryżu, ciemnego pieczywa, płatków owsianych, makaronu czy produktów zawierających skrobię. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy je spożywać w określonych ilościach, a o tym często zapominamy. Owoce i warzywa również powinny wchodzić w skład naszej diety. Warto wspomnieć, że nie tylko jakość warzyw ma znaczenie. Równie ważna jest ilość. W ciągu całego dnia powinniśmy spożywać przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw, oczywiście w różnej postaci. Mogą to być świeżo wyciskane soki, surowe warzywa i owoce, lub sałatki. Najważniejsze, by dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję witamin. Nie możemy zapomnieć o rybach, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka oraz zawierają wiele witamin i minerałów. Ich działanie wspomaga pracę serca, chroniąc je przed groźnymi chorobami. Zaleca się spożywać ryby dwa razy w tygodniu.

Tłuszcze dobre czy złe?

W codziennej diecie powinno się ograniczyć tłuszcze nasycone oraz cukry. Tłuszcze nasycone spożywane w dużych ilościach mogą przyczynić się do podwyższenia cholesterolu, co ma niekorzystny wpływ na prace naszego serca. Dlatego warto ograniczyć żółty ser, słodycze, wędliny, śmietanę czy masło, bowiem są one głównym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Dobre tłuszcze, które powinniśmy uwzględnić w naszej diecie, znajdują się rybach i olejach roślinnych.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Czy powinnyśmy oprócz diety przyjmować jakieś suplementy?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ada, suplementy również są bardzo ważne w naszej diecie. Suplementy powinniśmy dobierać w zależności jaką dietę stosujemy, jeśli mamy dietę, które nie jest bogata w cynku powinniśmy zażywać taki w tabletkach (najlepiej tlenek cynku lub glukonian cynku - dobrym wyborem byłby Selenian Bonus marki Lifeplan, jeśli mamy problemy z układem nerwowym to powinniśmy suplementować jod, zawierają go np. algi morskie - tu polecam Kelp Algi Morskie, jeśli mamy problem ze wzorkiem, kondycją skóry to roziwązaniem będzie witamina A i D, którą naturalnie pobieramy z promieni słonecznych lub zażywając Tran cod liver , który wspiera nasz układ immunologiczny. Suplementów jest bardzo wiele, istnieje też bardzo wiele ich zastosowań.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Utrzymanie zdrowia, tak jak pisałaś zalezy od odpowiednio zbilansowanej diety, niestety coraz mniej mamy czasu by o tym pomyśleć. Dla ludzi zabieganych polecam suplementację sprawdzonymi witaminami, a najlepiej takimi działającymi kompleksowo na organizm. Kelp Algi Morskie np. pomaga mi w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, prawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy i jest odpowiedzialny za produkcję energii, czyli metabolizm organizmu. Szczerze polecam.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Warto się zdrowo odżywiać to prawda, warto też się ruszać, uprawiać sport i przyjmować suplementy. Ja oprócz diety biorę selenium bonus, pomagam sobie tym wzmaniać ukłąd odpornośćiowy.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Spróbujcie Selenium Bonus, to selen z cynkiem i dodatkowymi witaminami, bardzo dobry.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Dietę należy wspierać w niektórych wypadkach suplementami. Zbyt duże dawki w pokarmie żeby np uzupełni niedobór cynku czy selenu nie są dobre. Warto zażywać takie tabletki zgodnie z zleceniami na ulotce. Jeśli np mowa o selenie to sam zażywam Selenium Bonus. Poczytajcie więcej o tego typu suplementach L

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi