Dodano: 2015-10-21

Diety alternatywne – poznaj 3 odmiany wegetarianizmu! Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Jeśli znudziły ci się klasyczne diety i szukasz nowego sposobu odżywania, być może powinieneś spróbować witarianizmu, frutarianizmu lub laktoowowegetarianizmu? Brzmi egzotycznie? Wszystkie te diety to rodzaje wegetarianizmu. Jeśli chcesz poznać zupełnie nową kuchnię i spróbować nietypowych wyzwań, zapoznaj się z nimi! Może któraś dieta przypadnie ci szczególnie do gustu!

 Witarianizm

Witarianizm to dieta, która wyklucza produkty poddane obróbce termicznej przetworzone: gotowane, smażone, pieczone, grillowane czy mrożone. Jej podstawą są surowe lub podgrzane do temperatury około 40°C owoce i warzywa oraz surowe ryby, a także nasiona, orzechy, glony, zimnotłoczone oleje i niepasteryzowane miody.

Witarianizm dzieli się nad odmianę wegetariańską i wegańską.

Zwolennicy witarianizmu twierdzą, że dzięki tej diecie dostarczają sobie więcej minerałów, witamin i enzymów potrzebnych organizmowi. Witarianie są przekonani, że poprzez obróbkę termiczną obecne w żywności substancje odżywcze ulegają zniszczeniu. Swoje stanowisko tłumaczą ponadto tym, iż jest to sposób odżywiania jak najbardziej naturalny i zgodny z ludzką naturą, gdyż kiedyś ludzi nie znali ognia i odżywiali się właśnie surową żywnością.

Surowa dieta jest lekka i łatwostrawna. Bogata w witaminy, zwłaszcza te, które giną podczas obróbki termicznej. Nie ma w niej niezdrowych tłuszczów nasyconych i trans. Przeciwnicy witarianizmu podkreślają, że w diecie jest zbyt mało białka, witaminy B12, żelaza, cynku oraz selenu.

Frutarianizm

Frutarianizm, inaczej fruktarianizm, fruitarianizm lub fruktorianizm, to dieta, która wyklucza mięso i produkty pochodzenia mięsnego (np. mleko i jaja), a także warzywa. W jadłospisie dominują tylko owoce. Frutarianie są także witarianami, to znaczy odrzucają gotowanie i inne formy obróbki termicznej owoców. Frutarianie korzystają z tylko tych owoców, które rosną na drzewach lub krzewach. Są wśród nich min. owoce kwaśne (cytrusy, kiwi, ananasy), słodkie (jabłka, jeżyny, czereśnie), oleiste (awokado, orzechy kokosowe), suszone (daktyle, śliwki, rodzynki). Ważne, aby owoce były ekologiczne, tzn. nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych. Według zasad frutarianizmu, należy starać się jeść małe porcje owoców, w regularnych odstępach. Ponadto należy pić 2 litry płynów dziennie.

dieta

Laktoowowegetarianizm

Laktoowowegetarianizm to powszechna nazwa diety, która dopuszcza spożywanie produktów mlecznych i jajek, a także miodu. Oznacza to, że laktoowowegetarianie dopuszczają spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak nie spożywają mięsa. Dzięki temu dostarcza organizmowi wielu składników, których nie ma w diecie wegetariańskiej. Podstawą tego jadłospisu są warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, jaja, makarony, kasze, przetwory mleczne.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

ojojoj, najpierw należy poczytać trochę książek i zdobyć trochę wiedzy, zanim się weźmie ze pisanie artykułów, na stronie którą, niektórzy ludzie otwierają w celu szukania ważnych, dla zdrowia, informacji

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi