Dodano: 2016-11-16

Czym jest lecytyna i jakie działanie wykazuje? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Lecytyna to składnik znajdujący się w każdej komórce naszego organizmu. Niestety organizm człowieka ma ograniczone umiejętności jego wytwarzania. Zobacz, jak prawidłowo dostarczać ją z zewnątrz!

 Lecytyna niezbędna w codziennej diecie

Czy każdego dnia przyjmujesz lecytynę? Ten mało znany składnik jest bardzo potrzebny w naszej codziennej diecie. Lecytyna odpowiada on głównie za prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego, układu nerwowego i pokarmowego, a także korzystnie wpływa na prawidłowy przepływ krwi.

Czym jest lecytyna i jak działa?

Lecytyna to tłuszcz z grupy fosfolipidów, należy on do tzw. tłuszczów złożonych. Znajdują się one w każdej komórce naszego ciała i odpowiadają za liczne procesy związane z naszym zdrowiem. W skład lecytyny wchodzi między innymi cholina, która bierze udział w pobudzaniu układu nerwowego, co objawia się znaczną poprawą zapamiętywania i koncentracji. Ponadto w wyniku jej regularnego stosowania zauważymy ograniczone skutki uboczne powstałe w wyniku depresji.

Lecytyna odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia tłuszczów, a mianowicie nie dopuszcza do odkładania go w miejscach szkodliwych dla naszego zdrowia. Związek ten ma wysoką skuteczność w ochranianiu wątroby przed marskością, ponadto zmniejsza ryzyko powstania procesu, w wyniku którego tworzą się kamienie żółciowe.

Pozostałe właściwości lecytyny:
1. Chroni ściany żołądka
2. Przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym
3. Przyczynia się do odbudowy komórek oraz tkanek, z których składa się mózg

Lecytyna w badaniach naukowych

Wieloletnie badania naukowe udowodniły, iż wątrobą jest w stanie sama wyprodukować cholinę, ale niestety w niewystarczającej ilości. Do prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów układu nerwowego potrzebne jest aż 4 g choliny dziennie. Przyjmując regularnie lecytynę, dostarczymy odpowiednią dawkę choliny, która usprawnia nasze połączenia między nerwami, co skutkuje poprawą zapamiętywania i koncentracji.

Bardzo ciekawie przedstawia się badanie kliniczne, które zostało przeprowadzone przez japońskich naukowców Kato-Kataoko. Badanie to miało za zadanie sprawdzenie wpływu długotrwałego stosowania lecytyny na zdolności mózgu (pamięć i koncentrację). W tym celu podzielono grupę osób na trzy podgrupy. Średnia wieku we wszystkich podgrupach wynosiła 52-69 lat. Pierwsza podgrupa przyjmowała placebo, natomiast pozostałe dwie podgrupy zażywały codziennie lecytynę przez okres 6 miesięcy (dawka 100-300 mg na dzień). Po sześciu miesiącach kuracji poddano pacjentów badaniom mającym na celu sprawdzenie zdolności zapamiętywania. Pierwsza grupa nie wykazała żadnej poprawy, natomiast w podgrupie numer dwa i trzy zaobserwowano znacznie lepsze wyniki w zapamiętywaniu. Oryginalną dokumentację z tego badania możesz zobaczyć: kliknij, aby przejść do badania.

Gdzie znajdziemy największe ilości lecytyny?

Głównym źródłem lecytyny w pokarmie jest żółtko jaj, ponadto znajdziemy ją w mniejszych ilościach w rzepaku oraz soi.

lecytyna w jajkach

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również specjalistyczny preparat, który będzie miał odpowiednią dawkę dla naszego organizmu. Dzienna dawka powinna być zbliżona do dawki podanej we wcześniejszym badaniu, czyli minimum 200-300 mg. Najlepsze preparaty posiadają w jednej kapsułce nawet 1200 mg! Zdecydowanie taka dawka jest najbardziej odpowiednia i wygodna, ponieważ wystarczy stosować jedną kapsułkę dziennie. Ponadto przy wyborze odpowiedniego preparatu warto zwrócić uwagę na skład, a konkretnie na pochodzenie substancji czynnej. Należy unikać lecytyny pochodzącej z soi, która nie posiada żadnych certyfikatów, ponieważ w takim przypadku może okazać się, iż została ona zaczerpnięta z upraw genetycznie modyfikowanych. Dlatego też w celu odpowiedniego wyboru szukamy certyfikatów z GMO Free, Gluten Free.

Lecytyna – bezpieczeństwo stosowania

Lecytyna należy do produktów bardzo bezpiecznych, ponieważ nie powoduje skutków ubocznych, ani nie wchodzi w interakcję z lekami. W skrajnych przypadkach wysokiego przedawkowania mogą powstać nudności oraz rozwolnienie.

Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Ok a jest znaczenie w jakiej formie to jajko ? Surowe czy ugotowane?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

W formie jajka na miękko

Surowe

Super artykuł. Lecytyna nade wszystko. Dość wciskania kitu, że żółtko jajka jest szkodliwe.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

to nie jest prawdą,że żółtka jaj są szkodliwe.....posiadają właściwości przeciwrakowe...powinno się spożywać 10 jaj na tydzień(pod warunkiem , że kury nie są karmione GMO.....

Zięba ciekawie mówi pozdrawiam

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Nie bardzo rozumiem dlaczego soya musi być nie GMO! GMO jest OK, Nie ma nawet jednej opinii autorytatywnych instytutów naukowych, gmo szkodzi..... Źródło - New Scietist

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ostatnie zdanie zniknęło słowo że

GMO jest ok???

Zwierzeta karmione pożywieniem GMO:

Zywnosc GMO jest dla zwierzat....

Nikt ci nie broni spożywać gmo, chcesz być królikiem doswiadczalnym to se badz

Bardzo dobre porady dotyczące żywienia i wiele innych porad przydatnych dla naszego życia dobrze że jest ktoś taki jak Pan Artur Topolski i udziela nam takich porad śą bardzo cenne dziękuję.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Super artykuł.Jajko zawsze było jest i będzie zdrowe.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

A przy haszimoto soja jest nie wskazana czy można ją jesc

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi