Właściwości i skład oleju z kryla
Olej z kryla stanowi świetne połączenie kwasów omega wraz z antyoksydantami, których próżno szukać w rybach. Takie połączenie jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia, ponieważ składniki te ze sobą silnie współgrają. Badania naukowe wykazały, iż takie połączenie korzystnie wpływa na pracę serca, chroni stawy przed stanami zapalnymi, wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego, co jest szczególnie ważne w czasie dojrzewania. Ponadto wspiera prawidłową pracę wątroby oraz dba o prawidłowe nawilżenie skóry.
Najważniejsze zalety łatwo rozpuszczalnego kwasu omega-3:
– poprawia koncentrację oraz zdolność zapamiętywania;
– przyczynia się do wzmocnienia naturalnej odporności organizmu;
– obniża poziom cholesterolu;
– poprawia humor i dodaje energii.
Olej z kryla ma rzadko spotykany składnik o nazwie astaksantyna, który należy do grupy najsilniejszych przeciwutleniaczy. Główną jego zaletą jest niszczenie wolnych rodników, które powodują między innymi miażdżycę, raka, przyspieszają proces starzenia się oraz uszkadzają delikatne ściany układu krążenia.
Olej z kryla w badaniach naukowych
W celu sprawdzenia wpływu oleju z kryla na poziom cholesterolu naukowcy przeprowadzili badanie na 120 dorosłych osobach. Każda z tych osób cierpiała na podwyższony cholesterol. Pacjentom w pierwszym etapie badań podawano 1 g oleju z kryla, z czasem dawka ta została zwiększona do 3 g dziennie. Po trzech miesiącach badań dokładnie przebadano pacjentów. Wyniki były jednoznaczne, każda osoba miała obniżony poziom „złego” cholesterolu, a także zaobserwowano mniejsze stężenie glukozy oraz trójglicerydów.
Zostały również przeprowadzone wstępne badania mające na celu wykazanie wpływu oleju z kryla na reumatoidalne zapalnie stawów oraz boleści stawów. Pierwsze badanie zostało wykonane na myszach, które okazało się strzałem w dziesiątkę, dlatego też postanowiono wykonać badania kliniczne na ludziach. Grupa badawcza składała się z 90 osób z różnymi chorobami stawów. Po trzech miesiącach stosowania u 65% osób zaobserwowano zmniejszenie odczuwania dolegliwości.
Jaki olej z kryla wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego oleju z kryla powinniśmy sprawdzić skład preparatu. Wysokiej jakości oleje powinny zawierać w jednej kapsułce przynajmniej 60 mg kwasów EPA oraz 25 mg kwasu DHA. Ponadto warto zwrócić uwagę na zawartość fosfolipidów, których zawartość powinna znajdować się w okolicy 180 mg.
Kolejnym ważnym szczegółem jest certyfikat braku alergenów oraz innych niekorzystnych składników, takich jak: konserwanty, drożdże, aromaty, czy słodziki. Ponadto warto wybierać preparat, który nie będzie zanieczyszczony rtęcią.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze