Dodano: 2016-11-30

Czym są i jakie działanie wykazują sterole roślinne? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Sterole, inaczej fitosterole, były z początku używane do leków, następnie przeszły do suplementów, ale nie jest to jedyne źródło tych składników. Niestety, fitosterole nie są produkowane przez organizm ludzki, powstają one wyłącznie w roślinach, a dokładnie w błonach komórkowych. Regularne przyjmowanie fitosteroli pozwala zabezpieczyć się przed wysokim cholesterolem, a także minimalizuje ryzyko powstania miażdżycy oraz zawału. Fitosterole możemy znaleźć w dobrej jakościowo czekoladzie.

Jak działają fitosterole?

Fitosterole są podobne w budowie do cholesterolu w takim stopniu, iż organizm traktuje je jako cholesterol. Dlatego też fitosterole wiążą się w jelitach z receptorami cholesterolu. Taka właściwość powoduje ograniczenie wchłaniania naszego cholesterolu. Dzięki temu cholesterol typu LDL zostanie obniżony. Pierwsze znaczne różnice widać już po 2–3 tygodniach stosowania.

Pierwsze badanie naukowe, które potwierdziło pozytywny wpływ fitosteroli na obniżenie cholesterolu, powstało już w 1950 roku. Dlatego też od tego roku fitosterole stały się pierwszym środkiem stosowanym w profilaktyce związanej z chorobami serca. Substancja te ma powyższe właściwości tylko wtedy, gdy dziennie będziemy ją stosować w ilości 2 g. Jedno z badań wykazało, iż już po 2 godzinach od zażycia zaobserwowano spadek cholesterolu LDL o 8–13 procent.

Obniżenie cholesterolu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstania chorób wieńcowych. Poza fitosterolami powinniśmy również zmienić lekko swoją dietę, a dokładnie powinno ograniczyć się tłuszcze nasycone, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia warzyw, owoców oraz błonnika. Natomiast tłuszcze nasycone można zastąpić tłuszczami nienasyconymi.

fitosterole

Pozostałe właściwości fitosteroli:

  • wzmacniają odporność;
  • wspierają leczenie stawów;
  • chronią przed cukrzycą typu drugiego;
  • dbają o drogi moczowe.

Fitosterole wpływają tylko na przyswajalność cholesterolu LDL. Badania nie wykazały, iż zwiększają one przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego też nie ma obaw, iż wystąpią jakieś negatywne skutki z ich stosowania.

Czy fitosterole integrują z lekami?
Badania kliniczne potwierdzają, iż w niektórych przypadkach stosowanie fitosteroli wraz ze statynami może doprowadzić do dwa razy większego spadku cholesterolu LDL.

W jakim pożywieniu znajdziemy fitosterole?

Duże ilości naturalnych fitosteroli znajdziecie w oleju ryżowym, otrębach pszennych oraz w pieczywie żytnim.

Uwaga!

Fitosterole nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące. Ponadto każda osoba, która chce zacząć stosować fitosterole, musi wziąć pod uwagę, iż nie można spożywać ich więcej niż 3 g dziennie. Jedynym skutkiem ubocznym może być obniżenie zdolności koncentracji oraz obniżenie poziomu beta-karotenu.

Osoby, które chorują na fitosterolemię powinny unikać każdej z form fitosteroli.


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Witam, Czy i gdzie mozna przetestowac produkt na zawartosc fitosteroli? Kto sprawdza deklaracje na opakowaniach produktow typu Flora Proactive itp?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi