Dodano: 2015-08-26

Dieta dla nastolatków – na co zwrócić uwagę? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Okres dojrzewania niesie ze sobą wiele zagrożeń. W tym czasie ciało nastolatek zmienia się, co może być przyczyną ich niezadowolenia, dlatego często sięgają po drastyczne diety, które zazwyczaj prowadzą do niedożywienia. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla nastolatków? Na co zwrócić uwagę przy komponowaniu posiłków dla dorastającej osoby?

Dieta dla nastolatków

Nastolatki często stosują drakońskie diety. Odrzucają pełnowartościowe produkty spożywcze narażając się na rozregulowanie metabolizmu. Bardzo łatwo w tym okresie spowolnić go niską podażą energii. Powstałe w ten sposób niedobory mogą doprowadzić do zaburzeń odżywiania, anoreksji i bulimii.

Dieta dla nastolatków – jadłospis

Dieta dla nastolatków  powinna być jak najbardziej urozmaicona, bogata w białko, tłuszcze i węglowodany. Dzienne zapotrzebowanie nie powinno być niższe niż 1500 kcal. Należy pamiętać, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa. Również owoce, które są źródłem cennych witamin i cukrów prostych powinny pojawiać się w diecie nastolatka. Można je spożywać w formie surowej lub w świeżo wyciskanych soków. Pamiętaj aby:

  • codziennie wypijać dwie szklanki chudego mleka, jogurtu lub kefiru;
  • ogranicz spożywanie cukru i soli;
  • jedz ok. 600 g warzyw i owoców;
  • jedz ryby i chude mięso;
  • ogranicz tłuszcze roślinne.

Nie tylko jakość, ale i ilość posiłków ma znaczenie. Uważa się, że wprowadzenie posiłków w stałych odstępach czasu zapobiega podjadaniu, które jest główną przyczyna nadwagi. Dieta dla nastolatki powinna opierać się bardziej na wykryciu błędów żywieniowych, które można zaobserwować w ostatnich latach. Dobre uregulowanie posiłków, eliminacja potraw typu fast food oraz niezdrowych przekąsek może dać oczekiwany skutek.

dieta dla nastolatków

Młode osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, które powinny im towarzyszyć do końca życia. Ważna jest nie tylko jakość i rodzaj spożywanej żywności, ale także sposób jej przygotowania i jedzenia. Należy unikać jedzenia przed komputerem czy telewizorem, posiłki spożywać w atmosferze spokoju, a także dokładnie przeżuwać pokarm.

Ćwiczenia dopełnieniem diety

Najbardziej skuteczną metodą zrzucenia zbędnych kilogramów jest bez wątpienia wysiłek fizyczny, który połączony z właściwą dietą da szybki efekt i nie zakłóci funkcjonowania organizmu. Wykonując ćwiczenia, które spalają tkankę tłuszczową, należy pamiętać, by robić je dokładnie i w odpowiednim tempie. Treningi nie powinny obciążać naszego organizmu. Należy też dążyć do uwzględnienia aktywności fizycznej w codziennym życiu i uzmysłowienia sobie jej prozdrowotnego znaczenia.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Ti super

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi