Dodano: 2015-07-17

Dieta śródziemnomorska – zasady diety + przykładowy jadłospis Ocena: 2.7/5 Ilość głosów: 17

Dieta środziemnomorska jest to tzw. dieta naturalna. Nie jest to właściwie dieta odchudzająca, ale sposób odżywiania na całe życie. Charakterystyczną cechą jest ograniczenie spożycia mięsa oraz innych białek zwierzęcych i odżywianie się przede wszystkim produktami pochodzenia roślinnego: owocami, warzywami i nasionami zbóż.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest popularna w południowej Francji, we Włoszech i Hiszpanii. Położenie geograficzne tych krajów oraz ciepły i wilgotny klimat wpłynęły na nawyki żywieniowe ich mieszkańców. Dieta śródziemnomorska bazuje na dużych ilościach warzyw i owoców, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i makaronach. Ważne miejsce zajmują w niej ryby i owoce morza. Stosunkowo niewiele je się mięsa, zwłaszcza czerwonego (wołowina, baranina). Potrawy są często przyprawiane dużą ilością czosnku i cebuli, znanych ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i obniżających ciśnienie krwi.

Dieta śródziemnomorska jest dla każdego, jednak szczególnie poleca się ją osobom ze skłonnością do nadciśnienia i z podwyższonym poziomem cholesterolu. Wydawać by się mogło, że dieta śródziemnomorska, ze względu na dużą zawartość węglowodanów (np. makaronu), nie pozwala schudnąć. Nie jest to jednak prawda. Makaron z warzywami, a nawet chudą rybą czy drobiem nie tuczy. Tuczące są tak naprawdę tłuste sosy, którymi polewa się makaron. Jednak żeby schudnąć, stosując tę dietę, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najlepiej nie zjadać dziennie więcej niż 40 g tłuszczu i nie przekraczać 1200 kcal. Wówczas można stracić do 4 kg w ciągu miesiąca.

Co jeść, a czego unikać?

Jemy:

  • Ryby: zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Owoce i warzywa: zawierają błonnik, sole mineralne, witaminy i dużo wody.
  • Rośliny strączkowe, ryż, makaron: źródło białka, błonnika, soli mineralnych. Są jednak dość kaloryczne, dlatego nie należy jeść ich zbyt często i zawsze spożywać z dodatkiem warzyw.
  • Ciemne pieczywo: zawiera dużo błonnika i minerałów.
  • Orzechy, suszone owoce: charakteryzują się dużą zawartością witamin i minerałów, jednak nie należy jeść ich zbyt dużo ze względu na wysoką kaloryczność.
  • Wino wytrawne: obniża poziom „złego” cholesterolu, pomaga utrzymać odpowiedni poziom „dobrego”. Nie wolno jednak spożywać więcej niż jedną szklankę do głównego posiłku.

Unikamy:

  • Mięsa: czerwonego, białego tłustego (np. skóra z kurczaka), tłustych wędlin.
  • Białego pieczywa i słodyczy: są bardzo kaloryczne, a ich wartość odżywcza jest niewielka.

Dieta śródziemnomorska – zasady

  • Unikać smażenia w wysokich temperaturach i nie używać powtórnie tej samej oliwy.
  • Spożycie wędlin, nawet chudych, pełnego mleka i tłustych serów ograniczyć do minimum.
  • Pić dużo niegazowanej wody mineralnej.
  • Unikać stresów.

dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska – jadłospis

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Margaryne to sobie można wsadzić, to jeden z największych syfów, nie sugeruj tego ludziom, idź się dokształcić,

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

to prawda!!!!!!

Jak by ktoś wiedział co to jest margaryna to by nie komentował..Chyba że nie stać was na margarynę z olejów roślinnych, wysokowartościowe, tłoczone na zimno. Jak kogoś nie stać to kupuje pseudo margarynę z tym syfem

Margaryna (półsyntetyczny produkt z oleju), parówki (drobno mielone właściwie odpady pochodzenia zwierzęcego), pasztet (to samo co parówka, tylko więcej tłuszczu)
Co ta trucizna ma wspólnego z dietą śródziemnomorską??

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Margaryna nie powinna się nawet znaleźć, parówki powinny być dobre jakościowo, wiec powinno pisać na opakowaniu z przodu 93-94% drobiu są takie. Pasztet domowy np. z selera, cukinii. Keczup do parówek zakazany ( mnóstwo soli ma).

A a gdzie te potrawy srodziemnomorskie?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Sałatki z dowolnej sałaty 3 razy dziennie i już masz na bazie czasem oliwek, Mozarelli Light, pomidora i innych warzyw pokropione delikanie oliwą z oliwek. O to chodzi.

Co to za dieta parówki, margaryna pasztet ja pikole dopiero bym przytyła!!!ludzie ja moge lepszą diete ułożyć!!!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

komentarze mnie uświadomiły hehe ale syf margaryna i paruwa

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ta margaryna nie jest wskazana

Ser Feta jest tłustym serem i najlepiej zastąpić go Mozarellą Light,

Ten jadłospis nie m nic wspólnego z dietą śródziemnomorską!!! Margaryna, parówki , serek homo? OMG

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

1200 kalorii? To chyba żart!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

dokładnie, 1600 to jest i tak mało dla osób aktywnych zawodowo, a powinno być jako minimum dla kobiet, nie mówiąc o mężczyznach, którzy zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej, nawet ponad 2000, 2400 kcal...

No to sobie obliczaj, tak proporcję w jadłospisie żeby było to minimum 1600 kalorii na dzień. W czym problem?

nigdy nie sugerujcie się tym, jeśli ktoś napisze ile powinno się jesc kcal.. to wszystko zależy od tego ile wazycie ile macie wzrostu i jaki macie tryb zycia

1200 kalorii? To chyba żart!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

W zasadach diety piszecie że należy unikać wędlin a potem każdego dnia dajecie w przepisach wędliny... Nic nie trzyma się kupy. Miało być dużo ryb a zamiast tego codziennie mięso po 2 razy... Już nie wspominając o proponowaniu margaryny :/

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Musi być dobrej jakości szynka drobiowa, nie mielone skóry. A wogole kurczak ma być bez skóry.

I ja mam po tym iść do roboty? 2 kromki? Po tygodniu z głodu zdechne...

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Fajnie jest tak się odżywiać. Jadłospis na 7 dni jest ok. Tylko...... nie stać mnie, a mam taką dietę zaleconą przez lekarza, ehhhhhhh :/

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Margaryna dla sercowców. Kurs sie skonczylo?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

kto to pisał margaryna nie zalecana całkowicie do spożycia, szynka !!! wędlina pełna chemicznych trucizn, proszę się zastanowić nad korzystaniem z tego jadłospisu !!!!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Kromka grahama z 2 plastrami szynki, 200 g sałatki z pomidora i papryki, plaster sera feta ze szczypiorkiem. kto układał tą dziwną dietę, ja byłam na diecie od dietetyka i wiem że węglowodany czyli chleb, ryż, makaron, ziemniaki, kasze nie są odpowiednimi składnikami na kolacje. Lepsze są sałatki warzywne z plastrem szynki drobiowej, z jajkiem na twardo, chudym lub półtłustym serem twarogowym, jajkiem na twardo, ewentualnie serek wiejski 3% z np. jeżynami, malinami a jak nie ma wystarczy jabłko potrzeć. Omlet z warzywami, mała jajecznica z 1 jajka i warzywa. Kolacja to produkty głównie białkowe, ale oprócz jogurtów.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ser Feta jest tłustym serem i lepiej go zastąpić Mozarella Light. Szczypiorek i rzodkiewkę można dodać do serka wiejskiego 3% i lekka kolacja gotowa.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

II dzień serek homogenizowany to nie jest dobry pomysł, lepiej jogurt naturalny lub Activia smakowa i zawsze owoc. Unikając banana i winogron, a na arbuz uważać bo ma dużo cukrów.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Do każdego II śniadania lub podwieczorku powinien być jogurt naturalny, kefir, maślanka naturalna, Acitivia naturalna lub smakowa ewentualnie jogurt Skyr Islandzi. Chleb w kolacji na diecie zakazany, lepiej zjeść porządną sałatkę bez sosów i majonezów pokropioną delikatnie oliwą z oliwek. Parówka dobrej jakości drobiowa są takie w opakowaniach, może być lub plaster szynki. Można zjeść pierś z kuczaka w sałatce, byle nie chleb, makaron, kasze, ryże, ziemniaki.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Dzień 4: Płatki kukurydziane na diecie - nie jest to produkt dietetyczny, kukurydza nie jest dietetyczna, odpada w każdej postaci, lepiej zagotować sobie owsiankę z 3 łyżek płatków i wkroić jakiś owoc sezonowy.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Dzień 4 kolacja: 1/2 tuńczyka w sosie własnym. Samodzielnie zrobiona sałatka na bazie dowolnej sałaty bez kukurydzy i groszku. Chleb NIE

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Dzień 5 - banan jest kaloryczny, więc należy go unikać lub uważać na niego - 1 na tydzień. Mleko do picia nie jest aż tak dobrym pomysłem, gdyż jogurty naturalne mają więcej białka i składników odżywczych, nawet Activia lepsza, a zamiast mleka już lepiej wypić kefir, maślankę naturalną.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi