Co powinna zawierać dieta na zdrowe oczy?
Musisz wiedzieć, że twój sposób odżywiania ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie twoich oczu i jakość widzenia. W dzisiejszych czasach naprawdę mnóstwo czasu spędzamy przed szklanym ekranem nie tylko w pracy, ale także w domu, a to w dużym stopniu osłabia nasz wzrok.
Witamina A i luteina
Duże znaczenie w diecie na zdrowe oczy ma witamina A, usprawniająca pracę rogówki oraz luteina - przeciwutleniacz z grupy barwników karotenoidowych, będący naturalnym filtrem ochronnym przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem słonecznym.
Niedobór witaminy A jest najczęściej kojarzony z tzw. kurzą ślepotą, czyli słabym widzeniem po zmroku. Duże ilość beta-karotenu, który w naszym organizmie przekształca się w witaminę A, znajdziemy w marchewce, jarmużu, dyni, tranie, wątróbce i podrobach. Warto także zadbać o odpowiednią podaż innych witamin, takich jak C i E.
Luteina swój korzystny wpływ na oczy wykazuje głównie poprzez swoje działanie ochronne. Źródła pokarmowe luteiny to świeże warzywa i owoce, szczególnie te o intensywnej barwie. O właściwy poziom luteiny w organizmie powinny zadbać osoby pracujące przez komputerem bądź szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
Jadłospis na zdrowe oczy
- Śniadanie: Omlet z groszkiem i czerwoną papryką, bułka grahamka. Herbata rooibos albo sok lub sałatka z moreli (brzoskwiń) i orzechów z serkiem wiejskim, chleb pełnoziarnisty. Sok warzywny lub herbata.
- II Śniadanie: Sok marchwiowy, jogurt naturalny z 2 łyżkami orzechów albo sok marchwiowo-owocowy i kanapka z masłem, sałatą, pomidorem, kiełkami i papryką.
- Obiad: Pierś indyka w sosie pomidorowym albo potrawka z indyka z ziemniakami, surówka z marchwi i jabłka z rodzynkami; sok owocowy lub woda.
- Podwieczorek: Brzoskwinia lub kilka herbatników i herbata lub pomarańcza.
- Kolacja: Zupa marchwiowa z brązowym ryżem albo zupa brokułowo-kalafiorowa.
mgr inż. Kalina Gogała www.dieta.pl
Komentarze