Jakie prozdrowotne substancje zawierają pomidory?
W pomidorach znajdziemy beta-karoten – barwnik, prowitamina witaminy A, który poprawia stan naszej skóry oraz wspomaga wzrok. Jest również pomocny w leczeniu trądziku oraz wspomaganiu odporności.
Kolejną substancją zawartą w pomidorach jest kwas chlorogenowy. Znajdziemy go najwięcej w świeżo zerwanych pomidorach. Jest on silnym przeciwutleniaczem oraz zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Pomidory to także źródło luteiny i zeaksantyny – związków istotnych w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Zawierają również sporo potasu oraz witaminę C.
Najistotniejszą substancją zawartą w pomidorach jest jednak likopen. Jest to barwnik, który posiada silne działanie przeciwutleniające. Zapobiega uszkodzeniom komórek, które prowadzą do chorób serca i nowotworów. Jedno z badań ukazało, iż mężczyźni którzy dostarczali sobie sporych ilości likopenu, zmniejszyli ryzyko zawału o połowę. Wiele badań podkreśla także duże znaczenie likopenu w profilaktyce nowotworu gruczołu krokowego. Ryzyko rozwoju raka prostaty w grupie osób, u których stężenie likopenu w surowicy krwi było na wysokim poziomie, okazało się o 45% niższe niż u osób o niskim stężeniu tego związku w surowicy. Nie zaobserwowano podobnych zależności dla innych barwników, co świadczy o wysokiej skuteczności działania likopenu.
Warto pamiętać o tym, iż poziom likopenu jest znacznie wyższy w produktach poddanych obróbce termicznej, dlatego warto sięgnąć po domowej roboty sosy pomidorowe, zupy, przeciery oraz ketchup.
Pomidory w diecie
Sposoby, aby częściej spożywać pomidory i dostarczać swojemu organizmowi sporych ilości likopenu:
- Sporządź sos do makaronowej sałatki: połącz koncentrat pomidorowy, sok pomidorowy, oliwę z oliwek, ocet balsamiczny oraz posiekane zioła: bazylię i natkę pietruszki;
- Posmaruj pieczywo domowym koncentratem pomidorowym, skrop oliwą z czosnkiem i zapiecz. Na wierzchu możesz ułożyć świeże pomidory;
- Przyrządź sos pomidorowy na bazie pomidorów, czosnku, cebuli i oliwy z oliwek;
- Przygotuj oryginalny dżem z pomidorów. Wystarczy ugotować świeże pomidory z cukrem, cynamonem i skórką pomarańczową.
Zupa ze świeżych pomidorów
Warto również przyrządzić zupę ze świeżych pomidorów. Można ją przygotować w następujący sposób:
Składniki dla 2 osób:
700 ml bulionu warzywnego,
1,5 łyżki oliwy z oliwek,
6 pomidorów,
1 cebula,
ząbek czosnku,
sól, pieprz, oregano, bazylia do smaku.
Przygotowanie:
1. Cebulę i czosnek pokroić, wrzucić na do rozgrzaną w garnku oliwę i zeszklić.
2. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę.
3. Pokrojone pomidory oraz pozostały z nich sok dodać do garnka z cebulą i czosnkiem, podgrzewać kilka minut.
4. Dodać do garnka z pomidorami gorący bulion warzywny, zagotować i podgrzewać na małym ogniu 15 minut.
5. Zupę doprawić solą, pieprzem i ziołami, a następnie zmiksować w blenderze.
Gotową zupę można zabielić jogurtem naturalnym i podawać z makaronem pełnoziarnistym.
mgr Jadwiga Żak, dietetyk
Bibliografia
Belter A., Giel-Pietraszuk M., Oziewicz S., Likopen – występowanie, właściwości oraz potencjalne zastosowanie, „Postępy biochemii” 2011, 4, 372–380.
Grajek W., Rola przeciwutleniaczy w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia nowotworów i chorób układu krążenia, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2004, 1(38), 3–11.
Zdrowie na talerzu. Lecznicze właściwości potraw, Warszawa 2010.
Komentarze
Pomidory w kawałkach uwielbiam, te z primo gusto są pyszniutkie, słodkie, bardzo aromatyczne, kolor taki prawdziwy no i pachną :) Dodaję często do jajek sadzonych czyli tzw. shakshouka .... mega pyszne to jest.