Dodano: 2016-11-22

Kurkuma i jej wpływ na pamięć i koncentrację Ocena: 4.8/5 Ilość głosów: 4

Badania naukowe wykazały nowe metody, dzięki którym możemy poprawić umiejętność zapamiętywania oraz koncentrację. Jedną z substancji wykazującyh korzystny wpływ pracę na móżgu okazuje się być kurkuma.

kurkuma i jej wpływ na dziłanie mózgu

Kurkuma w badaniach naukowych

Często dostaję od was pytania o środki/zioła na poprawę pamięci. Pewnie każdy z nas zna ginkgo biloba, jednak nie zawsze on pomaga. W naturze możemy znaleźć znacznie lepsze zioła, które w szybkim czasie poprawią naszą pamięć i koncentrację. Od wielu lat z niektórych portali internetowych możemy dowiedzieć się o pozytywnym wpływie kurkumy. Tym razem kurkumą zainteresowali się naukowcy, a swoje poczynania opisali w "Journal of Psychopharmacology".

Czy znana od wieków kurkuma może przyczynić się do poprawy pamięci?

Badania zostały wykonane w Swinburne University of Technology w Melbourne. Ich celem było sprawdzenie, czy kurkuma ma zdolności poprawiające pracę mózgu. Aby eksperyment był wiarygodny, zostały użyte liczne testy oceniające. Przede wszystkim sprawdzano markery krwi, zmiany nastrojów, zdolności poznawcze. Co ciekawe, już po jednej godzinie od stosowania suplementacji na bazie kurkuminy u pacjentów zaobserwowano poprawę koncentracji i pamięci. Jednak dopiero po czterech tygodniach regularnego stosowania można było zauważyć znacznie lepszą wydajność zapamiętywania. Badania wykazały, iż poziom energii oraz koncentracji uległ znaczniej poprawie. Ponadto przez cały okres stosowania kurkumy pacjenci mieli obniżony poziom cholesterolu (wpływ kurkumy).

kurkuma

Jakie ilości kurkumy były spożywane przez pacjentów?

W artykule opublikowanym przez naukowców jest mowa o spożywaniu kurkumy w ilości 100 mg/dziennie. Pełnię działania można było zaobserwować po dwunastu tygodniach stosowania. Całe leczenie przebiegło bez skutków ubocznych. Główną metodą oceny była miara Mini-Mental State Examination (MMSE*).

Oficjalne wyniki badań możecie zobaczyć w zbiorze biblioteki medycznej. Badania znajdują się pod tymi linkami, zobacz badanie nr 1, badanie nr 2.
Kurkuma nie tylko potrafi poprawić naszą pamięć, ale również bardzo dobrze radzi sobie z wysokim cholesterolem i glukozą. Ponadto wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz łagodzi niestrawność. Kurkuma posiada właściwości przeciwzapalne oraz antybiotyczne, znakomicie radzi sobie w leczeniu trądziku oraz innych schorzeń skóry.

Oczywiście pozwoliłem sobie poszukać ciekawych preparatów z kurkumą w składzie. Nie będę tutaj pisał o przyprawie, ponieważ nie ma ona za dużego wpływu na nasz organizm. Lepiej zaopatrzyć się w korzeń kurkumy i jego spożywać. Osoby, które wolą wybrać suplement diety o odpowiedniej zawartości kurkumy, powinny szukać preparatów naturalnych. Bardzo zaciekawiły mnie dane w badaniu, które zostało przedstawione powyżej. Było w nim napisane, iż pacjenci spożywali 100 mg kurkumy dziennie. Jak się okazuje z innych źródeł, zalecana dawka kurkumy dla człowieka to nawet 800 mg dziennie! Takie same dane podają firmy, które produkują naturalne suplementy diety.

Nie tylko kurkuma...

Chciałbym poruszyć jeszcze jeden temat, a mianowicie chodzi o bacope, zwany również brahmi. Pisał do mnie ostatnio pewien pan, który bardzo polecał ten środek na poprawę pamięci oraz koncentracji. Był nim bardzo zachwycony. Dlatego też postanowiłem zgłębić swoją wiedzę na temat tego zioła. Jak się okazuje, osoby, które spożywały soki/herbatki z tym ziołem, odczuwały znaczną poprawę koncentracji i zapamiętywania. Znalazłem w internetowym sklepie herbatę, która zawiera to zioło, jest ono również znane jako „cudowny eliksir życia”. Poprawia ukrwienie, pracę mózgu, podnosi sprawność pamięci, myślenia, redukuje zmęczenie, a także zwiększa koncentrację oraz równoważy stan psychiczny. 


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Dlaczego uważa Pan że przyprawa w proszku niewiele robi dla naszego organizmu? Jaka więc kurkume najlepiej spożywać? Czy to prawda że wiele przypraw jest oszukanch i jak to sprawdzić?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Jak przyprawa w proszku to wlej do szklanki wodę i wymieszaj łyżeczkę przyprawy. Gdy na dnie będzie muł tzn ze miesza kurkuma z mąka. Jak się wszystko rozpuści to jest czysta kurkuma.ja tak sprawdziłam i musiałam kupić kurkume w sklepie z naturalnymi produktami

Arturze, napisałeś, aby spożywać korzeń kurkumy, w związku z tym, proszę, w miarę możliwości oczywiście, o poszerzenie tematu, mianowicie JAK taki świeży korzeń używać? Ciągle jako przyprawę? Ewentualnie jakieś przepisy..

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ja jadam dziennie 0,5 lyzeczki, a wiec okolo 1,5 g., a wiec czy to zbyt duzo?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

O,5 łyżeczki? Co to za dawka? Ja Od dwóch lat spożywam 2-3 łyżki stołowe. Dawka kuracyjna która może coś zdziałać zaczyna się od 2 łyżek.

Każda którą kupiłam była ekologiczna,w zdrowym sklepie kupiona i zawsze był osad na dnie. Ponieważ mam celiakia boję się jej używać. Spróbuję korzen kurkumy. Powinien być 100%naturalny

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi