Każdy z nas zna kwiat mniszka lekarskiego, ale zapewne mało kto wie, że są one korzystne dla naszego zdrowia. W książkach o tematyce ziołolecznictwa możemy znaleźć informacje o zdrowych właściwościach korzenia oraz liści i kwiatów.
Co zawiera mniszek lekarski i jak działa on na twój organizm?
Przede wszystkim możemy znaleźć w jego składzie inulinę, która jest naturalnym prebiotykiem odpowiadającym za usprawnienie procesów trawiennych, ponadto stymuluje prawidłowy rozwój bakterii jelitowych. W składzie mniszka znajdziemy trójterpeny oraz sterole, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przyczyniają się do obniżenia cholesterolu. Mniszek lekarski zawiera również witaminy z grupy B oraz witaminę C i A. Poza witaminami, znajdziemy tu minerały, głównie potas, krzem oraz magnez.
Korzeń mniszka lekarskiego posiada duże ilości wyżej wymienionych składników, a ponadto zawiera znaczne ilości garbników, fitosteroli oraz związków triterpenowych. Dużą jego zaletą jest szczególny rodzaj potasu oraz soli mineralnych, które wykazują wysoką zdolność przyswajania przez organizm.
Mniszek lekarski zwiększa ilość wydzielanej żółci, dlatego też nadaje się do stosowania przy różnych chorobach związanych z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Właściwości moczopędne pozwalają oczyścić nerki oraz drogi moczowe, a co najważniejsze, nie prowadzi to do utraty potasu, co jest skutkiem ubocznym oczyszczania. Dzieje się tak, ponieważ mniszek posiada duże pokłady tego pierwiastka, co równoważy negatywne skutki oczyszczania. Ponadto znaczna zawartość witamin i minerałów wspomaga proces leczenia anemii oraz wzmacnia odporność. Co ciekawe, jeśli będziemy regularnie spożywać napar z mniszka lekarskiego, zauważymy przyspieszone procesy regeneracji ran.
Mniszek lekarski - kiedy go unikać?
Jeśli mamy problemy z wrzodami, powinniśmy unikać wszelkich preparatów na bazie mniszka lekarskiego, ponieważ zwiększają one ilość wydzielanych soków żołądkowych. Ponadto w skrajnych przypadkach po spożyciu może pojawić się drobna reakcja alergiczna.
Domowe przepisy na wykorzystanie zdrowych właściwości mniszka lekarskiego
Najzdrowszą częścią mniszka lekarskiego jest korzeń, dlatego też postanowiłem zacząć właśnie od niego. Napar z korzenia korzystnie wpływa na schorzenia wątroby, dróg oddechowych, wspiera tworzenie żółci oraz kwasów żołądkowych.
Składniki:
– szklanka wody;
– łyżeczka pociętych korzeni mniszka lekarskiego.
Wykonanie: Wsypujemy do garnka jedną łyżeczkę korzeni, następnie zalewamy wodą. Ogrzewamy na wolnym ogniu, a następnie gotujemy przez 5 minut. Przecedzamy i odczekujemy 10 minut, po tym czasie możemy wypić napar przed posiłkiem, maksymalnie 3 razy dziennie.
Najsilniejszy monokoncentrat z mniszka lekarskiego
Koncentrat ten zawiera wszystkie korzystne składniki z całej rośliny mniszka lekarskiego. Instytut Badań i Rozwoju Aboca stworzył na drodze nowoczesnej technologi połączenie ekstraktu liofilizowanego z fitokompleksem – to sprawia, iż roślina nie traci żadnych korzystnych składników.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze