Dodano: 2016-12-05

Poznaj właściwości zdrowotne żurawiny Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Żurawina - pewnie większość z was ją zna, ale czy znacie jej właściwości zdrowotne?

Żurawina – witaminy i minerały

Żurawina należy do owoców o wysokich dawkach składników odżywczych, ponadto usprawnia ona nasze zdrowie pod wieloma aspektami. W jej składzie znajdziemy witaminę C, E, witaminy z grupy B, karoten, wapń, magnez, sód, fosfor, żelazo oraz flawonoidy. Ponadto żurawina zawiera liczne kwasy: benzoesowy, jabłkowy oraz cytrynowy. Niestety Polacy wciąż nie uznają żurawiny jako codziennej przekąski. Owoc ten należy do najczęściej unikanych przez ludzi, oczywiście mowa o formie nieprzetworzonej.

Jak żurawina działa na twoje zdrowie?

Żurawina od setek lat stosowana była w medycynie naturalnej, a to za sprawą jej właściwości korzystnie wpływających na pęcherz i drogi moczowe. Świetnie sprawuje się w dolegliwościach związanych z całym układem moczowym. Żurawina ma w składzie duże ilości cytrynianów, składnik ten ogranicza powstawanie złogów wapniowych oraz szczawiowych. Dlatego też osoby, które chcą zadbać o swoje nerki, powinny regularnie jeść żurawinę, dzięki której zmniejszą ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

żurawina

Kolejnymi właściwościami żurawiny jest działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Natomiast flawonoidy chronią serce oraz zabezpieczają przed powstaniem miażdżycy. Ponadto żurawina ułatwia utrzymanie prawidłowego poziom cholesterolu oraz dba o prawidłowe przemiany metaboliczne.

Jak widzicie, żurawina ma wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia. Jednakże jej popularność pochodzi ze zdolności do zwalczania zakażeń związanych z drogami moczowymi. Już w 1923 roku powstało pierwsze badanie naukowe, które zostało przeprowadzone przez Blatherwicka. Ukazało ono całkiem nowe właściwości żurawiny, a mianowicie odkryto, że 350 g tych owoców potrafi obniżyć odczyn moczu (pH), a tym samym zatrzymać rozwój bakterii typy Escherichia Coli i innych.

Pozostałe właściwości żurawiny oraz soku z żurawiny:

  • Blokuje utlenianie się cholesterolu, a tym samym chroni przed powstaniem złogów tętniczych. Ponadto regularne jedzenie żurawiny rozszerza naczynia krwionośne, co jest ważne w ochronie naszego zdrowia.
  • Żurawina korzystnie działa również na wrzody żołądka. Substancje zawarte w tych owocach chronią przed namnażaniem się bakterii, co korzystnie wpływa nie tylko na żołądek, ale również dba o dziąsła i jamę ustną.

Czy jedząc żurawinę, możemy narazić się na skutki uboczne?

Żurawina pod postacią owoców, suplementów czy przetworzona w inny sposób nie wykazuje negatywnego wpływu na nasz organizm. Ponadto nie zanotowano żadnego negatywnego wpływu na zdrowie kobiet karmiących oraz ciężarnych.


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane