Dodano: 2018-04-03

Sól himalajska – właściwości, zastosowanie, opinie Ocena: 2.5/5 Ilość głosów: 4

Sól himalajska zyskuje obecnie dużą popularność. Wydobywana jest głównie na terenie Pakistanu. Występuje w formie charakterystycznych różowych kryształków. Przypisuje się jej szereg zdrowotnych właściwości, niektórzy uważają nawet, że może zwiększać napięcie skóry, pomagać w regulacji gospodarki wodnej organizmu oraz przyczyniać się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Różową sól himalajską można stosować zarówno w celach konsumpcyjnych, jak i kosmetycznych, np. jako dodatek do kąpieli czy peeling. Czy istnieją zatem badania naukowe, które udowodniłyby korzystne właściwości zdrowotne wynikające ze spożywania soli himalajskiej? Gdzie i w jakiej cenie jest ona dostępna na rynku? Czy warto w nią zainwestować? Odpowiedzi na pytania dotyczące soli himalajskiej znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest sól himalajska?

Sól himalajska reklamowana jest jako najzdrowsza sól świata. Jej charakterystyczną cechą jest różowa barwa, którą zawdzięcza zawartości tlenku żelaza. Od wieków jest ona stosowana jako lek w medycynie naturalnej. Jej główne złoża znajdują się około 500 metrów pod ziemią na terenach Pakistanu, oczywiście są to pozostałości po osuszeniu oceanów. Największą zaletą soli himalajskiej jest brak zanieczyszczeń, który przede wszystkim związany jest z jej ręcznym wydobywaniem. Dzięki temu sól himalajska uznawana jest za najzdrowszą sól na świecie. Niestety sól himalajska to nadal sól, w związki z czym w około 40% składa się z sodu, który jak powszechnie wiadomo, nie jest zbyt pożądanym pierwiastkiem. Jego nadmiar może bowiem prowadzić do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń funkcjonowania nerek, zawału serca oraz udaru mózgu. Nie jest więc prawdą rozpowszechniany fakt, jakoby sól himalajska wykazywała korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia oraz funkcjonowanie układu krwionośnego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienna dawka spożycia soli nie przekraczała 5 g, co stanowi około 1 łyżeczkę. Nie ma również różnicy, czy jest to zwykła sól kuchenna czy też „prozdrowotna” sól himalajska, bez względu na to należy przestrzegać zalecanej dawki. Istotny również jest smak, który w żaden sposób nie odbiega od standardowej soli stosowanej w polskich kuchniach.

Właściwości soli himalajskiej

Niestety bardzo trudno jest znaleźć przeprowadzone badania naukowe, które potwierdzałyby korzystne właściwości soli himalajskiej. Na próżno również szukać informacji na temat dokładnej zawartości witamin oraz składników mineralnych znajdujących się w omawianej soli. Istnieją jednak doniesienia, że zawiera ona w swoim składzie aż około 100 substancji, które wykazują korzystny wpływ na ludzki organizm. Niestety ze względu na brak badań naukowych dotyczących soli himalajskiej trudno jest mówić o jej pozytywnych właściwościach zdrowotnych. Można opierać się głównie na swoich spostrzeżeniach lub też zasięgnąć opinii innych osób, które stosowały sól himalajską. W wielu dostępnych artykułach można znaleźć informacje, że omawiana sól:

  • wzmacnia organizm oraz działa odtruwająco,
  • równoważy poziom pH organizmu,
  • jest pomocna w leczeniu zmian skórnych, między innymi wysypek, trądziku i wielu innych,
  • pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu,
  • normalizuje ciśnienie tętnicze krwi,
  • może chronić przed artretyzmem oraz chorobami reumatologicznymi,
  • jest pomocna w leczeniu zapalenia stawów,
  • pomaga zwalczać cellulit.

Niestety wszystkie jej korzyści powinny być traktowane z przymrużeniem oka. Uważam jednak, że warto przetestować działanie różowej soli himalajskiej na własnej skórze, wówczas możemy mieć pewność, czy wykazuje ona jakiekolwiek pozytywne działanie, czy jest to jedynie kolejny chwyt marketingowy.

sól himalajska uważana jest za najzdrowszą sól świata

Sól himalajska – zastosowanie

Oprócz stosowania soli himalajskiej w tradycyjny sposób w celach konsumpcyjnych można również używać jej do pielęgnacji ciała oraz leczenia niektórych schorzeń. Może być ona wykorzystywana w domowych kuracjach, np. jako peeling w celu usunięcia martwego naskórka. Należy jednak pamiętać, że stosowanie różnego rodzaju peelingów oprócz wygładzenia działa również podrażniająco na skórę oraz znacznie ją wysusza. W celu uniknięcia przykrych dolegliwości nie powinno się stosować peelingu z soli himalajskiej częściej niż raz na tydzień. Grubo mielona sól doskonale sprawdza się również jako dodatek do rozgrzewających kąpieli. Wówczas pomaga ona w łagodzeniu bólów reumatycznych, działa dezynfekująco oraz detoksykacyjnie.

Można również wykorzystywać ją do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych gardła lub jako ogrzewający i przeciwbólowy kompres – wtedy sól należy ogrzać i owinąć w ręcznik. Okłady z soli himalajskiej polecane są również w leczeniu zmian skórnych takich jak trądzik, łuszczyca, egzema czy grzybica. Być może warto zastąpić standardowo spożywaną sól właśnie solą himalajską. Bez wątpienia również stosowanie różowej soli do kąpieli wpłynie pozytywnie na nasz organizm oraz pozwoli się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu.

Opinie, dostępność oraz cena soli himalajskiej

Zwolennicy soli himalajskiej wspierają się faktem, że zawiera ona w swoim składzie spore ilości potasu, wapnia oraz żelaza. Na tle innych pierwiastków, które wchodzą w jej skład, to właśnie te trzy występują w największej ilości. Niestety dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 g na dobę. W związku z tak małą dawką pierwiastki te nie będą dostarczone do organizmu w odpowiednich ilościach. W Internecie oraz zasłuchanych opiniach sól himalajska jest produktem bardzo wychwalanym, można wyczytać, że:

  • pomaga ona w redukcji dolegliwości jelitowych,
  • wpływa korzystnie na ciśnienie krwi,
  • poprawia jędrność skóry i pomaga w walce z tak zwaną skórką pomarańczową, czyli cellulitem,
  • reguluje poziom wody w organizmie,
  • pielęgnuje oraz nawilża skórę twarzy i całego ciała,
  • pomaga w łagodzeniu schorzeń skórnych, takich jak łuszczyca, grzybica, trądzik,
  • pomaga w leczeniu schorzeń układu oddechowego,
  • jest pomocna w walce z infekcjami gardła oraz jamy ustnej,
  • pomaga w leczeniu reumatyzmu, kamicy nerkowej oraz żółciowej.

Oczywiście istnieją również przeciwnicy soli himalajskiej, którzy twierdzą, że nie jest ona warta swojej ceny i jest to tylko kolejny chwyt marketingowy, który ma na celu głównie zarobek. Trudno jest jednak zdecydowanie obrać jedno stanowisko. Być może sól himalajska wykazuje zdrowotne właściwości, jednak są to tylko spekulacje, niestety jak dotąd nie są one poparte żadnymi dowodami naukowymi. Jeśli już zdecyduje się na zakup soli himalajskiej, warto wybrać tę o grubych kryształach, wówczas możemy mieć prawie 100% pewność, że nie zawiera ona w swoim składzie żadnych domieszek. Szczególnie ważny jest również jej kolor. Nie powinien być on jednolity, można spotkać sól białą, bladoróżową, a także taką, która zawiera czerwone żyłki. Im bardziej intensywny kolor soli, tym większa zawartość żelaza. Niestety cena soli himalajskiej w porównaniu ze zwykłą solą jest dość wygórowana. Za 1 kg soli w sklepach internetowych oraz stacjonarnych trzeba zapłacić około 5–15 zł. Oczywiście dostępne są również sole z wyższej półki, których cena sięga nawet 65 zł za 500 g.

Sabina Bachleda-Szeliga
Dietetyk kliniczny

Bibliografia
Maciąg A., Smak zdrowia, Kraków 2017.
Gostomski A., W zdrowym stylu. Nie tylko o żywieniu, e-bookowo 2016.
Zdrojewicz Z., Wasiuk S., Wróbel M., Rola soli w organizmie człowieka oraz fenomen sodowrażliwości i sodooporności, „Medycyna rodzinna” 2016, 2, 75–82.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Sól kamienną warto zastąpić himalajską. Już od dawna to praktykuję. Ponadto staram się prowadzić aktywny tryb życia oraz stosuję iqacai w celu podkręcenia metabolizmu. Dzięki takiemu postępowaniu nie mam problemów z nadwagą, cukrzycą oraz nadciśnieniem.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Sol himalajska zawiera sladowe ilości mineralow,wiec po co się nad nia rozwodzic.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

sól himalajska ma bardzo niskie stężenie jodu co może prowadzić do wola tarczycy, guzków tarczycy oraz nowotworu tarczycy. Ma wysokie stężenie ołowiu jak na sól, a wiadomo że ołów jest toksyczny. W wielu państwach stosowanie nieoczyszczonej soli himalajskiej do celów spożywczych jest zabronione ale po oczyszczeniu traci ona swój różowy kolorek. Należy spożywać ją tylko okazjonalnie.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi