Dodano: 2016-11-17

Witamina D – jak zapobiegać jej niedoborom? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Aż 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D! Dlatego często mamy zły humor oraz wiele innych problemów ze zdrowiem. Jak powinno się prawidłowo uzupełniać witaminę D?

niedobór witaminy d

Jak objawia się niedobór witaminy D?

Pierwsze objawy niedoboru to obolałe mięśnie rąk i nóg. Objawów jest znacznie więcej. Ponadto nedobór witaminy D objawia się:

  • biegunką;
  • trudnościami z zasypianiem;
  • bólami kostnymi;
  • bólami mięśniowymi;
  • brakiem apetytu;
  • zaburzeniami widzenia.

Tak mogą wyglądać początki niedoboru witaminy D. Z czasem mogą się one przeobrazić w znacznie gorsze problemy ze zdrowiem. Za małe ilości tej witaminy mogą powodować osteoporozę, zmniejszenie siły mięśni, ponadto mogą rozwinąć się choroby związane z układem krążenia, cukrzycą. W skrajnych przypadkach może dojść do problemów autoimmunologicznych, a nawet do zmian nowotworowych (głównie piersi oraz jelita). Osoby dbające o młody wygląd powinny uzupełniać niedobory witaminy D, ponieważ w dużym stopniu odpowiada ona za kondycję naszej skóry. Witamina D przyczynia się w dużym stopniu do poprawy przyswajalności wapnia oraz fosforu. Dzięki temu nasze kości są się twardsze oraz bardziej wytrzymałe.

Niedobór witaminy D wśród Polaków

Niestety, ale statystyki mówią, iż około 90 procent Polaków może cierpieć na niedobór witaminy D! Głównie jest to związane z niekorzystnym trybem pracy. Wcześnie rano wstajemy do pracy, a wracamy po południu. Przez to do naszego organizmu dociera za mało promieni słonecznych, dzięki którym otrzymujemy witaminę D. Dlatego też należy uzupełniać jej niedobory w inny sposób.

Przede wszystkim powinniśmy częściej wchodzić na spacery, które nie tylko doprowadzą do uzupełnienia witaminy D, ale również pozytywnie wpłyną na fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pamiętajmy, że każdy z nas powinien dostarczać minimum 30 minut wysiłku fizycznego każdego dnia! Ponadto witaminę D możemy uzupełniać za pomocą odpowiednich produktów spożywczych.

Do produktów zawierających witaminę D możemy zaliczyć:

  • makrelę;
  • łososia;
  • tuńczyka;
  • żółty ser;
  • żółtko jajka.

Ten sposób uzupełniania witaminy D może okazać się czasochłonny, dlatego też warto stosować odpowiednią dietę profilaktycznie, gdy jeszcze nie mamy niedoboru tej witaminy. Natomiast jeśli chcemy w szybki sposób uzupełnić tę witaminę, to możemy wybrać suplement diety.

A może naturalny suplement diety?

Niewątpliwe każdy z nas powinien używać naturalnych suplementów diety. Omijamy te, które znajdują się w aptece, ponieważ najczęściej zawierają one chemiczne substancje oraz sztuczne składniki pomocnicze. Taka chemia może powodować liczne skutki uboczne. Dlatego też warto wybrać naturalny suplement diety, który pozbawiony jest wszelkich substancji chemicznych.

Jaki suplement warto wybrać? Warto zainteresować się produktem witaminowym pod postacią kropli. Dzięki takiej postaci specyfik pozbawiony jest wszelkiej chemii.

Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Dziękuję za super rady odnośnie zdrowia. Czytam wiele Pana artykułów, z których uzyskuję dużą wiedzę no i staram się zmienić dotychczas prowadzony, nie zawsze dobry, tryb życia.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Tran ?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

KURKUMA.

Kurkuma jest źródłem witaminy D?

Nie jesteśmy w stanie pozyskać codziennie witaminę D z pokarmów jedynie może być uzupełnieniem codziennej diety a ta kupiona w kapsułkach na pewno nie szkodzi.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

ani nie pomoże :P

Od 3lat mam bardzo duzy niedobor tej witaminy, biore co 2 dni (a w czasie choroby codziennie) 20 tys. jednostek, a mimo to nie czuje wielkiej roznicy, chyba ze w mojej diecie jest losos 3-4 razy w tygodniu

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Mam nadzieje Se takze suplementujesz wit amine K2, bo to wazne. Mozesz powiedziec jakiej firmy wit d bierzesz skoro nie ma poprawy? Robilas badanie poziomu?

Albo zamiast kropel wybrać lek a nie suplement diety. Na pewno będzie bezpieczny i lepiej przebadany niż suplement. W kropla zwrócić trzeba uwagę na rodzaj oleju w jakim witamina jest rozpuszczona. Dobre oleje to: lniany, z krokosza lub nasz tradycyjny rzepak/ słonecznik. Unikajmy tych z cyframi i literami za nazwą!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Trzeba się wystawiać na słońce , co jest trudne o tej porze roku. Ale , ze łosoś?????Najbardziej niezdrowa ryba nafaszerowana chemią?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi