Energetyczne działanie yerba mate
Dobrze wiemy, że napój energetyczny można zastąpić kawą, jednakże nie zawsze jest ona zdrowa, a w szczególności szkodzi w przypadku picia jej w ilości powyżej 27 filiżanek miesięcznie. Kawa niestety wypłukuje takie pierwiastki jak magnez czy wapń. Ponadto częste picie kawy ogranicza zdolność przyswajania cynku, żelaza oraz potasu. Napój ten również przyczynia się do nerwowości oraz drażni błony jelita.
Yerba mate to herbata, która pochodzi z suszonych liści pozyskiwanych z ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to naturalna herbata, która ma za zadanie wzmóc siły podczas ciężkiej pracy zarówno umysłowej, jak i fizycznej. W krajach takich jak Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, Chile czy Brazylia herbata ta cieszy się wielką popularnością. Jak żaden inny napój ożywia ciało i umysł w sposób zupełnie inny niż kawa. Zawdzięczamy to mateinie, która zawarta jest w liściach krzewu, i to właśnie ona działa pobudzając ciało i umysł lepiej niż kofeina.
Jakie zalety ma tej napój?
Herbata ta zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za choroby związane z układem krążenia, sercem oraz wątrobą. Badania naukowe potwierdziły, iż regularne stosowanie yerba mate podnosi zdolność osocza na utlenianie.
Eksperyment na szczurach wykazał, że herbata ta niweluje nieprawidłową pracę mięśnia sercowego, która spowodowana jest niedokrwieniem. Ponadto yerba mate wspiera układ trawienny, a dokładnie pobudza organizm do produkowania żółci.
1. Zapobiega przed rozwojem komórek nowotworowych w jelicie
2. Ułatwia zapamiętywanie
3. Poprawia koncentrację
4. Wspomaga odchudzanie
5. Reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego
Warto szukać produktu yerba mate z certyfikatem oryginalności, ponieważ istnieje wiele podróbek, w których znajduje się nie do końca zdrowy składnik. Jedno badanie naukowe wskazuje, iż herbata z tym składnikiem może zaszkodzić, ale tylko w przypadku znacznego przedawkowania (więcej niż 5 dawek dziennie). Co ciekawe, niektórzy producenci chwalą się, iż w procesie produkcji likwidują ten nie do końca zdrowy składnik, dlatego też jestem zwolennikiem właśnie takiej wersji. Sam testowałem parę rodzajów tej herbaty i niestety, nie każda jest taka dobra – jedna pobudza lepiej, a druga gorzej.
Przygotowanie napoju:
Należy wsypać susz w ilości około 2/4 (max. 3/4) naczynia, a następnie zalać wodą.
Artur Topolski (Specjalista żywienia)
Komentarze
jaką yerbę polecasz ?
Jaka byłaby najlepsza?
A nie szkodzi nadcisnieniowcom, ten napoj?
Wręcz przeciwnie.
Piję yerbe już od paru lat, moim zdaniem i mojego organizmu rewelacja. Czasem pije z dodatkiem guarany, lecz najczęściej i najchętniej zwykłą np. Pa
Pajarito moim zdaniem jedna z lepszych, choć na początku wydaje się gorzka.
.... Herbata.... jak parzysz pokrzywę też mówisz że to herbata? Nazywajcie rzeczy po imieniu. Herbata to "napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia" (wikipedia) Tak więc gdy zaparzasz coś co nie jest herbatą nazywa sie to naparem. Wracając do Yerby to polecam ale warto zaznaczyć że może podrażniać wrzody żołądka. Co do samego przygotowania napoju przytłacza mnie ilość informacji udzielonych w tym artykule... Polecam poszukać lepszego artykułu np. Czajnikowy na YT bardzo prosto wszystko na temat Yerba Mate wytłumaczył.