Właściwości kakao
Na początku warto uściślić, iż zdrowotne właściwości charakteryzuje kakao naturalne, otrzymywane z nasion owoców kakaowca. Popularne kakao typu instant ma w swoim składzie niewielką ilość prawdziwego kakao, za to sporo dodanego cukru niekorzystnego dla naszego zdrowia.
Napój z kakao jako pierwsi sporządzili Majowie. Następnie rytuał ten przejęli od nich Aztekowie. Był w ich plemieniu uznawany za napój zwiększający wytrzymałość oraz zwalczający zmęczenie. Do Europy natomiast zwyczaj ten dotarł w średniowieczu. Plemiona Indian spożywające kakao, miały sporo racji odnośnie do właściwości ziaren kakaowca.
Kakao jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Można w nim znaleźć witaminy A, E witaminy z grupy B, a także magnez, wapń, fosfor oraz żelazo. Dzięki tym związkom korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.
Kakao w badaniach naukowych
Wiele badań podkreśla kardioprotekcyjne, czyli ochronne dla serca działanie kakao. Jest to spowodowane obecnością w kakao przeciwutleniaczy takich jak katechiny i epikatechiny. Zapobiegają one procesom zapalnym i zakrzepowym, które mogą prowadzić do rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach. Działanie to polega między innymi na obniżaniu poziomu lipidów w osoczu krwi, uszczelnianiu naczyń krwionośnych oraz zapobieganiu przenikana frakcji "złego" cholesterolu LDL do ścian tętnic.
Kakao działa również korzystnie na regulowanie ciśnienia tętniczego. Po interpretacji wielu badań eksperymentalnych potwierdzono związek spożywania kakao naturalnego z obniżeniem ciśnienia tętniczego średnio o 4,5/2,5 mm Hg. W badaniach zaobserwowano także związek tradycyjnej diety Indian Kuna z Panamy, w której ważną rolę odgrywa wypijanie dziennie 5–6 filiżanek kakao naturalnego, z ich prawidłowym ciśnieniem krwi – pomimo spożywania przez nich sporych ilości soli.
Ponadto badania naukowców z USA wykazały, iż kakao może pełnić ważną rolę w profilaktyce nowotworów. Zawarte w nim przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za ich rozwój. Kakao przypisuje się zwłaszcza istotne znaczenie w profilaktyce raka piersi oraz raka jelita grubego.
Wpływ kakao na układ nerwowy
Kakao ma również wpływ na nasz układ nerwowy. Znajduje się w nim teobromina – substancja podobna do kofeiny, która wykazuje łagodne działanie pobudzające oraz zwiększające koncentrację. Kakao wykazuje także właściwości przeciwstresowe. Przypisuje się je obecności magnezu, czyli pierwiastka, który zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych oraz kwasu walerianowego. Ponadto kakao jest źródłem tryptofanu, aminokwasu będącego substratem do produkcji serotoniny, która z kolei wpływa korzystnie na nasz nastrój. Jak wykazano w wielu badaniach, kakao chroni również przed demencją oraz poprawia pamięć i koncentrację.
Warto więc sięgnąć po kakao, aby zadbać o swoje serce, chronić się przed nowotworami, a także wpłynąć pozytywnie na swoją pamięć i samopoczucie.
mgr Jadwiga Żak, dietetyk
Bibliografia
Krotki M., Stoparczyk B.: Właściwości przeciwutleniające kakao w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Postępy Fitoterapii 2009, 1, 45–49
Kobus-Cisowska J., Flaczyk E., Hęś M., Ocena aktywności przeciwutleniającej prób kakao dostępnego na rynku, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, 95(1), 138–142.
Selmi C., Mao T.K., Keen C.L., The Anti-inflammatory Properties of Cocoa Flavanols, „Journal of Cardiovascular Pharmacology” 2006, 47, 163–171.
Węglarz M., Kubica A., Sinkiewicz W., Znaczenie czekolady w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, „Folia Cardiologica Excerpta” 2011, 6(2), 127–134.
Kowalczyk P., Dziuban D., Hulka K., Zastosowanie nowych innowacyjnych leków w leczeniu raka piersi, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2012, 1, 15–20.
Komentarze