Dodano: 2016-11-03

Zielone superfoods, czyli spirulina Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Superfoods, czyli super żywność, termin obecnie powszechnie używany zarówno przez producentów żywności, jak i zwolenników zdrowego odżywiania. Określa on żywność nieprzetworzoną, która dostarcza do organizmu znaczące ilości witamin, składników mineralnych, substancji bioaktywnych, enzymów, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne. Lista produktów należących do superfoods jest bardzo długa. Znajdziemy tam rodzimy czosnek i jagody goji. Również spirulina ma na niej swoje zasłużone miejsce.

 

Zielona moc

Algi, glony (łac. Algae, gr. Phykos), do których należy spirulina, to najczęściej samożywne organizmy żyjące w środowisku wodnym i miejscach wilgotnych. Występują we wszystkich strefach geograficznych, w wodach słonych, słodkich, chłodnych lub ciepłych. Były one jednymi z pierwszych organizmów zdolnych do fotosyntezy, które pojawiły się na Ziemi. Spirulina, należąca do królestwa alg, jest sinicą, a dokładniej cyjanobakterią, prostym jednokomórkowym organizmem, który powszechnie występuje w naszym środowisku. Jest ona wyjątkowo odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, dlatego też można ją spotkać zarówno na pustyni, jak i wodach o szerokim spektrum pH i zasolenia.

Spirulina – właściwości

Spirulina (Arthrospira) zawiera 65–79% białka (8 aminokwasów egzogennych i 12 endogennych), kwasy fenolowe, tokoferole, prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wiele badań donosi o jej korzystnym oddziaływaniu na organizm, m.in. immunomodulującym i antynowotworowym. Jako antyutleniacz oczyszcza organizm z metali ciężkich, pomaga walczyć z wirusami. Swoje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne zawdzięcza m.in. fikocyjaninie – niebieskiemu barwnikowi o działaniu odtruwającym, zmniejszającym peroksydację lipidów, hepatoprotekcyjnym. Ponadto spirulina jest bogatym źródłem siarki, odpowiadającej za poprawę kondycji włosów, paznokci, skóry oraz detoksykację organizmu. Spirulina wykazuje również działanie obniżające stężenie cukru i cholesterolu we krwi oraz stymulujące rozwój prawidłowej flory jelitowej.
Pamiętajmy jednak, że spirulina pomimo wszystkich aspektów swojego dobroczynnego działania, jest cyjanobakterią i zawiera endotoksyny LPS.

spirulina

Endotoksyny te mogą wywoływać w organizmie szereg reakcji zapalnych. Odpowiadają za aktywację prozapalnych cytokin TNF, odpowiedzialnych między innymi za neurodegenerację mózgu. Cyjanobakterie mogą również produkować anatoksynę BMAA, która podejrzewana jest o neuredegenerację układu nerwowego, tym samym więc może przyczyniać się do wystąpienia takich chorób jak Parkinson czy Alzheimer. Istotne znaczenie wytępieniu reakcji prozapalnej oraz neurodegeneracyjnej przypisuje się ilości toksyny, indywidualnym predyspozycjom oraz czasowi ekspozycji. Wielu badaczy podkreśla jednak fakt, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, iż endotoksyny LPS ze spiruliny mogą być zagrożeniem dla człowieka.

Organizmy morskie, a zwłaszcza glony, są ciągle słabo zbadanym źródłem substancji o ogromnym potencjale biologicznym. Spirulina, jednokomórkowa bakteria, zawiera całe bogactwo metabolitów istotnych ze względów prozdrowotnych i leczniczych. Pamiętajmy jednak, że istnieją badania, które alarmują, iż może ona wywierać negatywny wpływ na organizm ludzki.

Paulina Serafin, dietetyk

Bibliografia
Jękot B., Muszyńska B., Mastalerz T., Spirulina (Arthrospira) – badania nad działaniem leczniczym i jej właściwości prozdrowotne, „Botanika farmaceutyczna”, 70, 11, 2014, 607–613.
Miklaszewska M., Waleron M., Waleron K., Charakterystyka jadalnej cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, „Biotechnologia” 3 (82) 103–118, 2008, 104–118.
Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A., Pietryczuk A., Therapeutic, cosmetic and dietry significance of some algae, „Postępy Fitoterapii” 3, 2009, 168–174.
Wierzbicka I., Dobra i zła, lecznicza i zabójcza, „Food forum” 3, 13, 2016, 80–84.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane