Sklep
Dodano: 2015-09-29

Jak biegać jesienią i zimą – przydatne wskazówki Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Czy jesienią i zimą należy zrezygnować z joggingu? Oczywiście, że nie! Bieganie podczas przymrozków nie musi kończyć się przeziębieniem. Jednak należy pamiętać o ciepłym stroju i kilku zasadach. Warto wspomnieć, że bieganie zbawiennie wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę. Wystarczy trenować trzy razy w tygodniu, by czuć się pięknym i zdrowym. Bieganie obniża poziom cholesterolu, wzmacnia mięśnie oraz zahartowuje nasz organizm, który staje się odporny na choroby i infekcje. Bieganie to zdrowie!

Bieganie jesienią i zimą

Biegając jesienią i zimą, należy zadbać o drogi oddechowe, które powinniśmy chronić przed działaniem zimnego powietrza. Podczas joggingu powinniśmy dopasować tempo biegu, by móc spokojnie oddychać nosem. Lepiej biegać wolniej, by nasz oddech był miarowy i nie wymagał od nas łapania zimnego powietrza ustami. Można go również przeplatać szybkim marszem. Należy również stopniowo przyzwyczaić organizm do coraz niższych temperatur. Jesień doskonale przygotowuje nas do zimowej aury poprzez obniżającą się stopniowo temperaturę. Jeżeli biegamy systematycznie przez cały rok, nie powinniśmy mieć większych problemów w trakcie przymrozków. Po treningu najlepiej wziąć ciepły prysznic i wypić rozgrzewający kubek ciepłej herbaty, która ogrzeje nasz układ oddechowy. Lepiej odpuścić bieganie, gdy na zewnątrz panuje duża wilgotność powietrza, gdyż w tym przypadku ma ona niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy.

bieganie

W czym biegać?

Podczas zimowego joggingu warto zadbać o odpowiedni strój. Idealne będzie ubranie na tzw. "cebulkę". Wybierając się na zimowe wybieganie, należy nałożyć minimum trzy warstwy ubrań. Jednak pamiętajmy - im zimniej, tym więcej warstw należy na siebie nałożyć. Jesienią i zimą najlepiej zrezygnować z bawełnianej odzieży. Ma ona niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, gdyż utrzymuje wilgoć, co na dłuższą metę działa jak zimny kompres. Doskonale sprawdzi się tu odzież z poliestru, która zapewni nam odpowiednią przewiewność. Pamiętajmy - nie należy zdejmować żadnej warstwy podczas biegu, gdyż możemy nabawić się porządnego przeziębienia. Lepiej zaopatrzyć się w bluzę z suwakiem, który w razie konieczności może kontrolować dopływ powietrza.

  • Buty: Zimą nie musimy kupować specjalnych butów. Powinna nam wystarczyć gruba skarpeta, która musi sięgać powyżej kostki. Jednak gdy poczujemy, że nasze stopy marzną, warto rozważyć zakup butów z grubszą podeszwą.
  • Rękawiczki, czapka i golf: Ten zestaw powinien nam zawsze towarzyszyć. Pamiętajmy, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Dlatego należy ją chronić przed zimnym powietrzem i mrozem.
  • Leginsy i getry: Odpowiedni strój zapewni nam komfort i sprawi, że żadne mrozy nie będą nam straszne. Dlatego warto nałożyć na siebie ciepłe getry, leginsy, a w razie konieczności ocieplane spodnie.
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane