Na czym polega aerial joga i jak wyglądają ćwiczenia?
Aerial joga stanowi połączenie jogi, gimnastyki, elementów tańca, fitnessu i akrobatyki. Wszystkie miłośniczki stretchingu i pilatesu z pewnością odnajdą się w świecie tej powietrznej odmiany jogi. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są na elastycznym, podwieszonym hamaku. Początkowo wykonujemy je z podparciem, a gdy poczujemy się pewniej, możemy przejść na wyższy poziom, czyli wykonywanie ćwiczeń kilka centymetrów nad ziemią. Hamak daje nam doskonałe podparcie, dzięki czemu nie czujemy swojej wagi i śmiało możemy wykonywać wszystkie polecenia instruktora. Pamiętajmy, początki są trudne, więc nie należy się poddawać. Trening jogi wymaga pewnego rodzaju kondycji i siły mięśniowej, jednak w toku treningu bez problemu można wypracować sobie te cechy. Dopiero po kilku zajęciach poznamy swoje ciało na tyle, by swobodnie się odprężyć. Po każdym treningu następuje chwila relaksu, kiedy to ćwiczący odpoczywają w hamakach.
Aerial joga – zalety
Niewątpliwą zaletą aerial jogi jest jej dobry wpływ zarówno na ciało, jak i na psychikę. Dzięki tym treningom będziesz bardziej elastyczna i rozciągnięta, ale także wzmocnisz swoje mięśnie od środka, równocześnie maksymalnie się relaksując. Podczas każdych zajęć pracują wszystkie mięśnie, a ponadto dzięki regularnym ćwiczeniom osiągniemy wewnętrzny spokój, harmonię, równowagę ciała i umysłu. Dzięki aerial jodze:
- wzmocnimy i rozciągniemy ciało;
- zrelaksujemy się;
- zwiększymy świadomość własnego ciała oraz pokonamy swoje ograniczenia;
- osiągniemy wewnętrzny spokój;
- poprawimy krążenie krwi;
- dotlenimy organizm;
- zredukujemy stres i bóle kręgosłupa.
Przeciwwskazania do treningu
Przeciwwskazaniem do trenowania aerial jogi nie jest waga ani wiek. Jednak ze względu na specyfikę jej pozycji odwróconych, aerial joga jest niewskazana przy schorzeniach takich jak:
- jaskra;
- niedawno przebyte operacje i zabiegi chirurgiczne;
- niedawno przebyte urazy głowy;
- choroby serca, niedawno przebyty zawał;
- bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie;
- skłonności do mdlenia, częste zawroty głowy;
- osteoporoza;
- zespół cieśni nadgarstka;
- ostre stany zapalne stawów;
- zapalenie zatok;
- przepuklina krążka międzykręgowego;
- choroby ośrodkowego układu nerwowego (padaczka, epilepsja);
- botoks (w ostatnich 6 godzinach).
Komentarze