Dodano: 2015-10-23

Jak trenować efektywnie? Przydatne wskazówki Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Intensywny trening zawsze oznacza pot, ból, zadyszkę i zmęczenie. Czasem czujemy się sfrustrowani tym, że efekty nie są współmierne do naszego wysiłku. Możemy jednak postarać się, aby ćwiczenia były efektywniejsze. Co robić, aby zapewnić sobie maksymalnie efektywny trening?

Efektywny trening a ból mięśni

Wyznacznikiem efektywnego treningu nie zawsze są obolałe mięśnie, dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, że popularne zakwasy to skuteczne narzędzie do mierzenia jakości treningu. Jeśli doskwierają ci bóle, oznacza to, że w twoich mięśniach doszło do mikrourazów spowodowanych wysiłkiem fizycznym. To właśnie one są główną przyczyną bólu. Na samym początku przygody ze sportem bóle mięśniowe będą większe, jednak ich zmniejszenie nie oznacza zmniejszenia efektywności treningu, dlatego trenuj rozsądnie! Ból mięśni przechodzi z czasem, jeśli będziesz trzymać się regularnych treningów. Pozostanie tylko satysfakcja, że nie dałeś się trudnościom. Jeśli jednak wciąż doskwierają ci uciążliwe zakwasy, nie lekceważ tego, gdyż być może doszło do przetrenowania, a twoje mięśnie potrzebują odpowiedniej regeneracji. A bez regeneracji nie ma efektów.

efektywny trening

Regularność a efektywny trening

Jeśli chcesz efektów, musisz być konsekwentny. Powinieneś trenować minimum dwa razy w tygodniu. Zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz, organizm potrzebuje jednego lub dwóch dni przerwy na regenerację. Później stopniowo możesz zwiększać liczbę treningów. Pamiętaj, żeby nie przesadzić. Jeśli nudzi cię jeden rodzaj ćwiczeń, możesz postawić na różnorodność, ale nigdy nie rezygnuj. Pływanie będzie świetnym uzupełnieniem biegania, a wspinaczka na ściance to dobry dodatek do fitnessu. Staraj się być cały czas w ruchu, jednak nie zapominaj o właściwej regeneracji, która także musi występować regularnie - jest ona tak samo istotna jak trening i nie można jej pomijać w żadnym wypadku.

Efektywny trening, czyli stałe podnoszenie poprzeczki

Jeżeli treningi, które wykonujesz, przestały sprawiać ci trudność, oznacza to, że czas na zmiany. Nie osiadaj na laurach i stawiaj przed sobą wciąż nowe wyzwania, pobudzając mięśnie do pracy. Z czasem powinniśmy zwiększać stopniowo zakres trudności. Trenowanie na tym samym poziomie rok lub dwa może sprawić, że nasza waga stanie w miejscu. Nasz organizm wykazuje bardzo dobre zdolności adaptacyjne do wysiłku, dlatego jeśli chcemy efektów, musimy wciąż podnosić sobie poprzeczkę. Powinniśmy wyznaczać sobie nowe cele - na przykład próbować przebiec dystans w krótszym czasie, zwiększyć intensywność treningu na siłowni, lub próbować przepłynąć więcej dystansów. Grunt to stawiać sobie nowe cele i się nie poddawać!

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane