Dodano: 2016-02-25

Ćwiczenia dla otyłych – jak zacząć? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Nie każdy rodzaj ruchu jest odpowiedni dla osób bardzo otyłych. Bardzo duża masa ciała zwiększa ryzyko urazów, szczególnie narządu ruchu (obciążenie stawów, więzadeł). Tak więc osoby, których wskaźnik BMI przekracza 30, powinny zachować szczególną ostrożność podczas wyboru rodzaju treningu. Jakie ćwiczenia dla otyłych będą odpowiednie?

 

Ćwiczenia dla otyłych – jakie będą dobre?

Przed wyborem odpowiedniej aktywności fizycznej najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko, jakie może nieść trening. Warto pamiętać, że podczas treningu obciążony jest znacznie układ krążenia. Nie można tego lekceważyć, gdyż podjęcie wysiłku przez osoby z przeciwwskazaniami do ich wykonywania może negatywnie odbić się na zdrowiu.
 

Na początek...

Najtrudniej jest zacząć. Jeżeli przezwyciężymy swoje lenistwo, wstyd przed pokazaniem się światu, to już połowa sukcesu za nami.
Nie wolno porównywać się do innych - łatwo można się wtedy zniechęcić. Warto skupić się na swoich postępach i zmaganiach, pamiętając, że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Błędem jest porównywanie się do innych odchudzających. To, że koleżanka schudła 5 kg w ciągu 2 miesięcy, nie oznacza, że nam też się uda tyle schudnąć. A takie porównywanie i mniejsze efekty niż inni osiągają prowadzi najczęściej do przerwania treningu i „zajadania problemu”.
Gdy wyznaczymy sobie cel, powinien on być łatwy do osiągnięcia. Metoda małych kroków jest tu idealna. Zamiast zakładać, że schudniemy 20 kg, to najlepiej wyznaczyć sobie cel 3-5 kg – to pułap, który osiągnąć można znacznie łatwiej. To działa motywująco do dalszej walki.
 
ćwiczenia dla otyłych osób nie mogą być zbyt intensywne
 

Ćwiczenia dla otyłych – co wybrać?

Rodzaj aktywności fizycznej musi być dopasowany do możliwości danej osoby oraz nie może nadmiernie obciążać stawów. Osoby otyłe powinny decydować się na treningi długotrwałe, ale mało intensywne.
 
Można zacząć od 15 minut aktywności i stopniowo zwiększać jej długość o 5 minut co tydzień. Warto pamiętać, że na początku aktywności fizycznej organizm zużywa materiał zapasowy w postaci węglowodanów, dopiero po co najmniej 30 minutach ćwiczeń zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Tak więc docelowo minimum 30 minut, 3 razy w tygodniu należy poświęcić na ruch.

Sprawdź również: kalkulator bmi
 
Najlepszym sportem dla osób otyłych jest niewątpliwie pływanie. Należy ono do grupy aktywności wykonywanej w odciążeniu bez obciążania aparatu ruchowego, przez co staje się bezpieczne dla stawów. Warto pamiętać, że podczas pływania zużywamy energię nie tylko przemieszczając się do przodu, ale również na pokonanie oporu wody. Czyli nawet osoby nie potrafiące dobrze pływać mogą w wodzie spalić sporo kalorii.
Do ćwiczeń w odciążeniu zaliczyć możemy jeszcze jazdę na rowerze. Ważne, aby jeździć na małych obciążeniach, a na dłuższym dystansie.
Druga grupa ćwiczeń to te wykonywane z obciążeniem własnego ciała. Możemy tu zaliczyć szybki marsz czy nordic walking. Obie te aktywności nadają się dla osób otyłych, gdyż są łatwo dostępne. Można spacerować o każdej porze roku.
Na koniec pamiętajmy o złotej zasadzie - trening powinien sprawiać radość i dawać satysfakcję, wtedy o wiele łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu regularnych ćwiczeń, a to przede wszystkim decyduje o efekcie.
Powodzenia!
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Przede wszystkim należy zacząć od diety! Ja teraz odchudzam się z apką kcalmar. Polecam.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

zgadzam sie ! Przestać żryć !!!

Ach ten kcalmar spamuje wszędzie. Nawet szeptanki w Internecie nie potraficie zrobić tak żeby nikt się nie połapał. Tylko jeb z grubej rury. Jeszcze tylko do kibla mi nie właźliście.

Niestety moja otyłość mnie dobiła, ale postanowiłam się wziąć w garść i zapisałam się do klubu sportunit w łomiankach i tam zaczynam zajęcia z profesjonalnymi trenerami.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

A ja tam jem normalnie, może ciutke mniej na wieczór. I ROWER. ROWER do pracy (1h), ROWEREM do domu po pracy i tak 6x w tygodniu.
W ciągu 3mscy -9kg. Nieźle!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi